En iyilerinin ağzından #NBA’de saha kenarı muhabiri olma sanatı | ÇEVİRİ

Yazı: Robby Kalland, Dime Magazine


Her NBA canlı yayınının üç temel bileşeni vardır: Spiker, yorumcu ve saha kenarı muhabiri. Spiker ve yorumcu için aksiyonu başından sonuna kadar anlattıklarından, yayına olan etkilerini görmek kolaydır. 

Saha kenarı muhabiri için o etkiyi yaratma kabiliyeti çok daha farklıdır. Bazı gecelerde varlıkları çeyrek sonu koç röportajlarından ve kazanan takımın oyuncularından biriyle maç sonu röportajından öte muazzam şekilde hissedilmez. Diğer zamanlarda, eğer maç içinde bir sakatlık varsa ya da büyük bir maç oynayan bir oyuncuya dair bir anekdotla yayına renk katmak gerekiyorsa bilgi aktarımı anlamında kritik önemdeler. 

Normal sezon sırasında ve playoffların ilk dönemlerinde, oyunu analiz etmek ve iki takımın ne yaptığına (veya ne yapamadığına) ilişkin içgörü aktarmakta sektörün en iyilerinden biri haline gelen Doris Burke yorumculuk görevini ifa etti. NBA finalleri için birkaç yıl tam zamanlı yorumculuğa geçiş yapmasının evvelinde uzun süre götürdüğü saha kenarı görevine, yayın kabininde Mike Breen, Jeff Van Gundy ve Mark Jackson’la partnerlik kurarak döndü. 

Burke iki rolün farklılıklarını herkes kadar biliyor ancak yayına girerken ne kadar hazırlığın gerektiği konusundaki benzerlikleri de biliyor. NBA All-Star arasının kısa süre sonrasında Burke ile konuştuğumda efsanevi spiker Al Trautwig’in ona saha kenarı rolü ve bununla birlikte gelebilecek hüsranlarla başa çıkmaya dair en iyi tavsiyeyi sunduğunu açıkladı. 

İşin o yönüne dair aldığım en iyi tavsiye, MSG Networks ve tabii ki NBC’nin olimpiyat yayınlarından Al Trautwig’den geldi.” diyor Burke Dime’e. İşi nasıl yapacağımı bilmiyordum. Michelle Tafoya ve Al Trautwig’le konuştum zira onlar, benim evrenimde bulunan, tanıdığım insanlardı ve Al bir keresinde bana, bir saha kenarı muhabiri olarak yayından çıktığımda kendi kendime ‘Vay be, yayına yardım ettiğimi ve bu geceki yayını yükselttiğimi gerçekten düşünüyorum.’ diye düşüneceğim geceler olacağını anlattı. Ama çok daha sıkça da yayından çıkıp, ‘Vay be, bana bunu yapmam için para ödüyorlar.’ diye düşüneceksin, zira saha kenarı muhabirliğinin doğası gereği oradaki spiker ve yorumcu kadar sıkı hazırlanırsın ama bunu yayında gösterme fırsatın çok daha azdır. 

Geri1 of 4

En iyilerinin ağzından #NBA’de saha kenarı muhabiri olma sanatı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler