Geri1 of 16

Bilinmeyenleriyle “Duncovich” efsanesi

Yazı: Marc Stein, ESPN

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


Not: Yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde kaleme alınmıştır.


Tabii ki birden bire Tim Duncan’dan, bir bildiriyle aniden sonlandırdığı kariyerindeki tüm iniş çıkışlara bizimle birlikte geriye doğru bir bakış atmasını beklemezsiniz.

Bu ihtimal dahilinde bile değil.

Gregg Popovich’in, Duncan’ın şerefine, Duncan’sız bir basın toplantısı düzenleyeceğini öğrenmekten daha “Duncanlık” bir durum olamazdı.

Chris Covatta/NBAE/Getty Images - Duncovich

Chris Covatta/NBAE/Getty Images

Bu aynı zamanda Tim’in önde gelen rakiplerinden biri olan ve Duncan’ı “Big Fundamental” olarak adlandırmasıyla bilinen Shaquille O’Neal’dan, San Antonio Spurs evreninin, her zaman zıt gittiği pivotuyla aralarında özel bir iletişim olmadığını bildirmiş olmasına rağmen, Duncan hakkında bir şeyler söylemesi istenmesinin sebeplerinden biri.

Shaq, Tim Duncan’ın San Antonio Spurs’le geçirdiği 19 büyüleyici sezon ve kazandığı beş şampiyonluğun ardından emekli olmaya karar verdiğini duyduktan sonra şöyle söylüyor bizlere: “Tarihin gelmiş geçmiş en iyi uzun forveti.”

“Nasıl basketbol oynadığımı biliyorsunuz: Karşımdakinin gözünü korkutmaya ve onu yıldırmaya çalışırım. Fakat ne yaptıysam ona geri adım attıramadım. Bana çektirdiği zorlukları düşünürsek onun adını Hakeem Olajuwon’un hemen arkasına yazarım. Hareketlerinden dolayı değil, kafasının içinde olanlardan dolayı.”

Ondan sadece 89 gün önce emekli olmuş Lakers efsanesi Kobe Bryant ise şunları söylüyor:

“İnsanların, onun olduğunu düşündüğünden çok daha acımasız. Sahada yaptığı her şeye bayılıyorum.”

Bundan iki sene önce 21 numara ve San Antonio Spurs, Duncan döneminin beşinci ve son şampiyonluğunu kazandığında birkaç haftamızı Duncanolojistlerden, bunca yıldır birlikte çalıştığı tek profesyonel koç olan Popovich’in yanı sıra, Duncan’ın da kafasında neler döndüğünü daha iyi anlayabilme umuduyla yüzlerce veri toplayarak harcadık. Şimdi de Duncan’ın vedası sebebiyle, NBA’in en güçlü ve gözde ikilisi ile alakalı 2014’te yazdığımız yazıyı, sonuna yeni bir paragraf da ekleyerek sizlere yeniden sunuyoruz.

Duncan ve Popovich ikilisinin birlikte yakaladığı sürekliliğin ve başarının bir benzerini elde edebilmiş patron-yıldız örnekleri görebilmek için oldukça eskilere,  ta Atlantik’in karşı tarafına dönmemiz gerekiyor.

Geri1 of 16

Bilinmeyenleriyle “Duncovich” efsanesi

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir