Draftın Yıldızları – I (Oyun Kurucular)

NBA’de playofflar son hızıyla devam ederken özellikle playoff dışında kalan takımlar artık iyiden iyiye yazın yapacakları hamlelere ve tabii ki drafta odaklanmaya başladı. Kolej seviyesindeki oyuncularda son 1 aydır hızlı bir şekilde drafta girip girmeyeceklerini bildirmeye başladı.

Cağatay Yeni, bu draft sınıfının her pozisyonunda öne çıkan 5 oyuncusunu derledi. Bu yazıda 2015 Draft Sınıfı’nın en çok öne çıkan 5 oyun kurucusunun incelemesi yapıldı. Bu incelemelerde beş oyuncunun da genel değerlendirmesi ve NBA benzerleri yer alıyor.

Geri1 of 6

Draftın Yıldızları

6 YORUMLAR

 1. Aslında bu analiz yazılarına mümkün olduğunca yorum yapmaktan kaçınıyorum ama gerek “aldığı paranın hakkını veremeyenler” incelemesindeki Boozer analizi gibi burada da oldukça tartışmalı analizler var. Mesela Tyus Jones’un benzediği nba oyuncusu Tyler Ennis.Tyler Ennis ne yapmış ki birini ona benzetebiliyorsunuz enterasan. Ki draftın top 5 oyun kurucusu olarak gördüğünüz birini kendisi henüz bir şeye benzemeyen bir adama benzetmek anlamsız olmuş..Ki Tyler Ennis’i kolejde takip eden bir adam olmama rağmen…….

  • Önemli olan benzediği oyuncunun harika veya çok kariyerli bir oyuncu olması değil ki, tarzı. Ne kadar iyi olduğunun çok değeri yok bence. Bir oyuncunun oyun stili Tim Duncan’a da benziyor olabilir, Patty Mills’e de.

   • Sanırım anlaşılamamış yazdığım. Mevzu şu ki; 2015 draftının top 5 oyun kurucusundan birini 2014 draftında seçilip 25-30 maçta sınırlı süreler almış bir oyuncuya benzetmek kişinin zihninde anlamlı bir bütünlük oluşturmasından ziyade kafa karışıklığı yaratmaktan öteye geçmez.. Patty Mills 6 yıllık kariyere sahip bir oyuncu bu arada.Keşke ona benzetilse..Ozan kardeşime soruyorum;Tyus Jones’un hiçbir özelliğini yazmadan “Tyus Jones’un benzediği oyuncu Tyler Ennis” desem kafasında neler canlanırdı..

    • “Ki draftın top 5 oyun kurucusu olarak gördüğünüz birini kendisi henüz bir şeye benzemeyen bir adama benzetmek anlamsız olmuş” demişsiniz. NBA Draftı’nda bir pozisyonun en iyi beş oyuncusundan biri olmak direkt olarak rotasyonda önemli yerlere geleceğinizi göstermez. Tyler Ennis kendi draftının da en iyi birkaç oyun kurucusundan biriydi ve 18. sıradan seçildi. Tyus Jones’ta da aynı durumun olmayacağının bir garantisi yok. Bu bir tarafa, oyuncu benzetmeleri oyun stili üzerinden yapılır; o anki oyuncu kalitesi, ulaşabileceği en yüksek nokta veya muhtemel kariyer gelişimi üzerinden değil. Eğer bir oyuncunun NBA’de stil olarak en çok benzediği oyuncu belliyse, o oyuncunun kendi NBA kariyerindeki durumunu göz önünde bulundurmak benzetmeyi yapan kişinin sorumluluğunda olan bir şey değildir. Draft üzerine yazı yazan hiçbir yerde benzetme stilinin söylediğiniz kriter üstünden gittiğini göremezsiniz. Tyus Jones’un en çok benzediği NBA oyuncusu Tyler Ennis ise, benzetmesi Tyler Ennis olur. Bunun yanında değerlendirmede tek yazan şey “Tyus Jones = Tyler Ennis” değil. Ortada bir analiz var, gözünüzün önünde canlandırmak adına bir de benzetme ekliyorum. Eğer oyuncunun kendisiyle ilgili yapılan değerlendirmeyi yok sayıp direkt olarak oyuncu benzetmesine bakmak gibi bir niyetiniz varsa yapılan analiz ne olursa olsun alabileceğiniz bilgi fazla olmayacaktır korkarım.

     • Şimdi öncelikle Tyus Jones’un oyun stili Tyler Ennis’e benzemiyor demedim..,, o bir yana

      “Bu bir tarafa, oyuncu benzetmeleri oyun stili üzerinden yapılır; o anki oyuncu kalitesi, ulaşabileceği en yüksek nokta veya muhtemel kariyer gelişimi üzerinden değil.” demişsin ama

      Aslında olması gereken budur.. Öyle ki bütün oyuncu analizleri genel olarak oyun stili,oyuncu kalitesi,ulaşabileceği en yüksek nokta veya muhtemel kariyer gelişimi üzerinden yapılır.. Örneğin 1-2 örnek vermek gerekirse, yıllar önce kendi kendimize analiz yaparken dostlar arasında
      Caron Butler’ın önce oyun stilini anlatmıştık; daha sonra çok net hatırlıyorum,
      nba’de benzediği oyuncu: Paul Pierce
      İyi ihtimal: Kobe Bryant
      Kötü ihtimal: Rodney Buford
      tahmini sıra: ??
      veya
      Adam Morrison,
      Nba’de benzediği oyuncu: Mike Dunleavy
      iyi ihtimal: Larry Bird
      Kötü ihtimal: Danny Ferry
      demiştik.. Bazı tahminler tutar, bazıları tutmaz..Bunun çok fazla bir önemi yok..

      Oyuncu analizi gerçekten başarılı olmuş fakat Tyler Ennis benzetmesi “Tyus Jones ne kadar benzerse benzesin ” iğreti durmuş..mesela oyun stili açıklamalarını okur okumaz hemen bir Raymond Felton canlandı kafamda..neyse…..

    • İyi de yazıda oyuncunun özelliklerini anlatılmış ki zaten. Dediğin gibi hiçbir özelliğini yazmadan “Tyus Jones’un benzediği oyuncu Tyler Ennis” deseydi anlamsız olurdu ama özelliklerini yazmış dolayısıyla senin yaptığın eleştiri anlamsız kalmış burada

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler