Dirk Nowitzki, #FIBAWC’nin global elçisi oldu

NBA’in ve Alman Milli Takımı’nın efsane ismi Dirk Nowitzki, FIBA 2019 Dünya Kupası’nın global elçisi oldu.

Dirk Nowitzki, diğer NBA efsaneleri Yao Ming ve Kobe Bryant’ın ardından FIBA 2019 Dünya Kupası’nın global elçisi olan üçüncü spor ikonu oldu. Nowitzki, Çin’deki organizasyonda yer alacak olmasının yanı sıra Çin yolunda düzenlenen etkinliklere katılarak turnuvanın tanıtımı ve yaygınlaşmasına yardımcı olacak.

Konu ile ilgili konuşan Alman efsanenin açıklamaları şu şekilde:

“FIBA Basketbol Dünya Kupası 2019’un elçisi olcuğum için çok heyecanlıyım. Yaşıtlarım ve en büyük rakiplerim arasında olan Yao Ming ve Kobe Bryant’a katılmaktan, bu prestijli rolü üstlenmekten onur duyuyorum. Basketbolun en üst düzey turnuvalarında oynadığım çok güzel anılarım var. Milli takım formasını giymek ve ülkemi FIBA müsabakalarında temsil etmek benim için her zaman büyük bir gurur kaynağı olmuştur. Dünya Kupası, Olimpiyat Oyunları ve EuroBasket turnuvalarında, dünyanın en büyük sahnelerinde performans gösterdiğim için şanslıyım. Almanya’nın 2002’de Indianapolis’teki Dünya Kupası’nda üçüncü sırayı almasına yardımcı olmak kariyerimdeki en iyi anlar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yirmi yılda, uluslararası oyunda basketbol seviyesinin arttığını ve büyüdüğünü şahsen gördüm. 32 takımdan oluşan bir Dünya Kupası, milli takım basketbolunu daha önce hiç ulaşılmayan bir seviyeye getirecek ve bu şimdiye kadarki en rekabetçi etkinlik olacak.”

Dirk Nowitzki, 2002 Dünya Kupası’nda ülkesinin dünya turnuvaları bazında aldığı en iyi sonuç olan üçüncülüğe ulaşmasında takımın liderliğini yaptı. Aynı turnuvada 24 sayı ortalamasıyla en çok sayı atan oyuncu oldu ve turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.

2008 yılında, Almanya’yı FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvası’nda finale taşıdı ve ülkenin Pekin Olimpiyat Oyunları’na katılmasını garantileyerek, Almanya’nın 16 yıl sonra basketbolda Olimpiyat Oyunları’na katılmasına katkı sağladı. Açılış Töreni’nde Almanya kafilesinin bayrak taşıyıcısı olarak görev yaptı.

Nowitzki, 2011’de Dallas Mavericks’le ilk kez NBA şampiyonluğuna ulaştıktan ve NBA Finalleri’nde MVP ödülünü kazandıktan sonra Litvanya’da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katılmak üzere Alman Milli Takımı’na geri döndü. Avrupa’nın en büyük basketbol turnuvası olan EuroBasket’in Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 2015 baskısında Dirk Nowitzki, kendi ülkesinde son kez milli formayı giydi.


Kaynak: fiba.basketball

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler