Dimitris Itoudis, 200 galibiyete ulaşan en genç 2. koç oldu!

Dimitris Itoudis, Olimpia Milano galibiyetiyle birlikte bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Dün akşam çıktığı Olimpia Milano deplasmanından zaferle dönen Fenerbahçe Beko’da koç Dimitris Itoudis, kariyeri açıdan önemli bir başarıya imza attı. Darius Gariolis’in aktardığı bilgiye göre Yunan çalıştırıcı, EuroLeague tarihinde 200 galibiyete ulaştı ve Xavi Pascual’in ardından bunu başaran en genç ikinci başantrenör oldu.

EuroLeague’de CSKA Moskova ve Fenerbahçe Beko’yu çalıştıran Dimitris Itoudis, bu başarıya ulaştığı maç sayısıyla da geçilmesi zor bir tablo ortaya çıkardı.

Sekiz yıllık CSKA macerasını 255 maçta aldığı 191 galibiyetle tamamlayan Itoudis, Fenerbahçe Beko’nun başında çıktığı 10 maçta ihtiyacı olan dokuz galibiyeti çıkararak 200 galibiyete yalnızca 265 maçta ulaşmış oldu. Kariyer genelinde %75.5’lik bir kazanma yüzdesi yakalayan deneyimli çalıştırıcı, bu alanda da Avrupa’nın elit koçları arasında açık ara farkla zirveye oturdu.

Galibiyet yüzdesinde Itoudis’i %69.4’lük yüzdesiyle Ettore Messina ve %69.2’lik yüzdesiyle Pablo Laso takip etti. Sezon başından önce Itoudis ile birlikte %70’in üstünde bir yüzdeye sahip olan tek koç durumundaki Messina, 3-7’lik sezon girişiyle 70 barajının altına geriledi.

Anadolu Efes’in çalıştırıcılığını yapan Ergin Ataman da %50.1’lik kazanma yüzdesiyle EuroLeague’de en az 100 galibiyet almış 18 koç arasında 17. sırada yer aldı.

Maç kazanma sayısında ise Zeljko Obradovic açık ara liderliğini sürdürüyor. 463 maçla organizasyon tarihinin en çok maça çıkan koçu olan Obradovic, 317 galibiyetle en yakın rakibi Messina’nın 29 maç önünde bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler