COVID-19 aşısı nedeniyle miyokardit olduğunu iddia eden basketbolcu kalp krizinden öldü

COVID-19 aşısı sebebiyle miyokardit olduğunu düşünen Oscar Cabrera Adames, kalp krizi geçirerek hayata veda etti.

Daha öncesinde kendisine miyokardit tanısı koyulan 28 yaşındaki basketbolcu Oscar Cabrera Adames, perşembe günü yapılan bir efor testi sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

İspanya Amatör Ligi’nde forma giydiği 2021 yılında maç esnasında bir kalp rahatsızlığı geçiren Adames’in, bu sağlık problemiyle ilgili olarak COVID-19 aşısını suçladığı sosyal medya paylaşımları ortaya çıktı. Dominikli basketbolcunun, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer vermiş olduğu görüldü:

“Lanet olası bir aşıdan dolayı lanet olası bir miyokardit hastası oldum (2 doz Pfizer aldım). Ve bunu biliyordum. Beni birçok kişi uyarmıştı ancak zorunluydu yoksa çalışamazdım. Ben uluslararası profesyonel bir sporcuyum ve İspanya’da oynuyorum. Sağlık sorunum ya da kalıtsal hiçbir şeyim yok. HİÇBİR ŞEY! Bir maçın ortasında aniden yere yığıldım ve neredeyse ölüyordum. 11 farklı kardiyoloji testi yaptırdım ve hiçbir şey bulamıyorlar. Yalnızca %7 yağ oranına sahibim. Bana en az 5 ay boyunca basketbol oynayamayacağımı ve ilaç veremeyeceklerini söylüyorlar.”

Bir kalp kası iltihabı olarak bilinen miyokardit, literatürde genellikle enfeksiyondan kaynaklanan ve kalbin büyüklüğü ile pompalama gücündeki değişikliklerle kendini belli eden bir işlevsel bozukluk olarak geçiyor.

Hayatını kaybeden Oscar Cabrera Adames, kariyerine ABD’de start vermiş ve NCAA’de Daytona State College forması giymişti. Adames aynı zamanda, Dominik basketbolunun önemli isimleri arasında yer alan eski basketbolcu Hugo Cabrera’nın yeğeniydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler