Çin ve #NBA arasındaki kriz derinleşiyor

Houston Rockets Genel Menajeri Daryl Morey’nin bir paylaşımı sonrasında başlayan Çin ve NBA arasındaki kriz git gide derinleşiyor.

Daryl Morey’nin Hong Kong’da Çin karşıtı gösteriler yapan göstericilere destek içeren paylaşım yapıp kaldırması sonrasında Çin ve NBA arasında gerilim başlamış ve bu gerilim krize dönüşmüştü.

Çin’in yaptırımları sonrasında Rockets Genel Menajeri Morey özür mesajı yayımladı. Devamında dün NBA cephesi de karmaşık bir açıklama yayımladı ve bugün ise daha anlaşılır bir açıklama yaparak durumu kendi açılarından ifade edip özür mahiyetine cümleler kurdu. Ancak bunlar Çin için hiçbir şey ifade etmemiş gibi duruyor.

Yapılan ikinci açıklamanın ardından Çin tarafı yaptırımlarını kesmedi. Çin’de NBA maçlarının yayın hakkını elinde bulunduran CCTV, NBA yayınlarını süresiz olarak askıya aldığını duyurdu. Yaptırımlar bununla sınırlı kalmadı.

Çin Eğitim Bakanlığı, Şangay’da düzenlenmesi planlanan NBA Care etkinliğini iptal etme kararı aldı. Özetle Çin, NBA’e dair ülkede ne varsa önünü kesmekte kararlı gibi görünüyor.

Edinilen bilgilere göre NBA’in Çin’de elde ettiği toplam değer dört milyon doları aşıyor. Tüm bu yaptırımlar ve ilişkilerin dondurulması ise NBA’in başını oldukça ağrıtacak.


Kaynak: CNBC

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler