Bir Zamanlar Kardeştiler

vintage boston

Geçtiğimiz günlerde Rajon Rondo’nun Boston Celtics’ten ayrılması sonucunda, Celtics’in son şampiyon kadrosununun son neferi de gemiden ayrılmış oldu.

Boston Celtics NBA tarihinin en köklü ve en başarılı takımlarından biri olmasına rağmen 90’lar ve 2000’lerde başarıdan çok uzak kalmıştı. Bu başarısızlığa dur demek adına 2007 yılında yüzüksüz iki süperstarı, Kevin Garnett ve Ray Allen’ı kadroya eklemişlerdi. Bu ikili, Celtics’in yıllardır başarıdan uzak kalmış kendi yıldızı Paul ‘The Truth’ Pierce’a katılıp Büyük Üçlü‘yü oluşturmuştu. Bu 3 yıldızın yanında bir başka değerli parça ise o sene henüz daha ligdeki 2. senesine girecek olan Rajon Rondo’ydu. Bu çekirdek 3 senede 2 final bir de şampiyonluk başarısı yakaladı. Ancak zamanla yaşlanan kadro her ne kadar tecrübesi ve oyuncularının kalitesiyle hep tehlikeli bir eşleşme olsa da,şampiyonluk seviyesinden düşmüştü. Bu düşüşün ardından yaprak dökümü de başladı.

Gemiyi ilk terk eden Ray Allen oldu. 2012 yılında ‘Bir Yüzük Daha’ diyen Allen, LeBron’un gemisine atladı ve Heat’te bir yüzük daha kazanırken,şampiyonlukta da önemli rol oynadı. Allen’ın gidişi çok ses getirdi. Celts taraftarları bu ayrılığı pek beklemiyordu açıkcası. Her ne kadar Allen ile Rondo arasında ve Ainge arasında problemlerden sürekli bahsedilse de herkes Allen’ın kariyerini Celtics formasıyla bitirmesini beklenen birşeydi. Beklentiler bu olunca,tepkiler de yüksek oldu haliyle. Örneğin Boston’a döndüğü ilk maçta Garnett,Allen’ın selamını almadı.

KG bununla da kalmayıp ve basın toplantısında telefon rehberinde artık Allen’ın telefon numarası olmadığını söyledi.

ESPN’nin önemli editörlerinden,Grantland’in de kurucusu olan Celtics taraftarı Bill Simmons da sene boyunca fırsat buldukça Ray Allen’dan ‘Hain’ diye bahsetmişti. O bahislerden birisi;

*:Spoelstra’nın Ray Allen’ın antremanlarda 20li yaşların ortalarında gibi görünüyor lafı üzerine Simmons, ‘Bunun sebebi içtiği Hainlik Suyu olsa gerek’ eklemesini yapmış.

Allen o sene şampiyonluğu kazanırken sene sonu Celtics taraftarları için çok daha üzücü gelişmelere gebeydi. Yazın hemen hiç kimsenin anlamadığı bir takas oldu. Boston Celtics, Kevin Garnett‘ı,Jason Terry‘i ve takımın draft edildiği günden beri değişmezi,kaptan Paul Pierce‘ı sıcak Rus parasıyla hareketli günler yaşayan Brooklyn Nets’e gönderdi.

garnett-pierce-terry

Bu takasta Boston ise Gerald Wallace‘ı, o zamanlar hala potansiyelli genç oyuncu olarak görülen günümüz Milanolusu MarsShon Brooks‘u,Kardashian sonrası dönemi atlatmaya çalışan biten kontrat Kris Humpries‘i,Keith Bogans ve Kris Joseph‘i ve 2014,2016,2018 yıllarının birinci tur draft haklarını aldı. Özellikle Paul Pierce’in takımdan ayrılması hemen herkesin tepkisini çekti. Özellikle genel menajer Ainge, yeni yapılanma adına takımın sembol ismini göndermesi nedeniyle bir hayli eleştirildi. O yaz ayrılıklar bununla da sınırlı kalmadı. Şampiyonluk koşusunda koçluğu yapan Doc Rivers da takımdan ayrılanlar kervanına katıldı. Rivers yapılanan Celtics’den ayrılarak karşı yakanın yeni yükselen yıldızlarından biri olan Clippers’dan bir hayli tatmin edici bir kontrat aldı. Bunun üzerine Boston Celtics, kolej basketbolunu takip eden herkesin büyük sempati ve saygı beslediği, Butler‘a çok mütevazi kadrolarla birkaç seviye birden atlatan Brad Stevens‘ı uzun bir kontratla takıma kattı.

Büyük üçlünün dağılması sonrasında artık gözler Rajon Rondo‘ya çevrilmişti. Boston’ın yeni maksimum kontrat vermeyeceği her yerde konuşulan oyuncu için Ainge geçtiğimiz sezon boyunca uygun takası aradı durdu. Ancak bir türlü istediği paketi bulamadı. Rondo’nun gelecek planlarında yer almadığı herkes tarafından biliniyordu. Özellikle yazın draftta yüksek potansiyelli bir oyun kurucu olan Marcus Smart takıma katılınca,Rondo’ya yolun göründüğü iyiden iyiye aşikar oldu. Gösterdiği performansla onun da takımda kalmak istemediği apaçık görünüyordu zaten.

Rondo’nun gidebileceği potansiyel takımlardan en çok Los Angeles Lakers öne çıkıyordu. Özellikle Kobe ile Rondo’nun beraber yaptığı kahvaltı Lakers dedikodularına tavan yaptırdı.

rondo-kobe-breakfast

Sene ilerledikçe Houston Rockets ve Dallas Mavericks de bu dedikodularda yerini almaya başladı. Bu iki takımın da şampiyonluğa yakın kadrolara sahip olması, hem Rondo için hem de takımlar için bu takası daha olası kılıyordu. Rondo’nun takas dedikoduları geçtiğimiz hafta iyice tavan yaptı. 1,5 yıldır mütemadiyen yazılıp çizilen Rondo’nun Celtics’den ayrılma senaryoları gerçek olmaya çok yaklaşmıştı. Son düzlükte Houston Rockets genel menajeri Daryl Morey,Celtics’in isteklerinin fazla olduğunu öne sürerek yarıştan çekildiklerini açıkladı. Artık adaylar Mavericks ve Lakers’a inmişti ki WojBomb, bombasını patlattı.

Dallas Mavericks ile Boston Celtics arasında yapılan takasta Brandan Wright,Jae Crowder ve Jameer Nelson Massachusetts eyaletinin yolunu tutarken, Rondo kariyerinin başından beri giydiği yeşil formayı, Mavericks’in mavi beyazıyla değiştiriyordu.

rondo mavericks

Bu hamleyle beraber Boston Celtics’in son şampiyon kadrosu da tamamen dağılmış oldu. Celtics’in şuan genç,potansiyelli oyunculara sahip bir kadrosu var.Başlarında çok potansiyelli,zeki ve genç bir koç olması da cabası. Yeniden yapılanma sürecindeler ve haklı olarak şampiyonluğu bir kez daha onlarca yıl beklemek istemiyorlar. Belki de biraz bu kaygılarla,aceleci davranıp efsane oyuncuları bir bir elden çıkarttılar. Bu ayrılık yürekleri yaralasa da mantıksal olarak doğru olup olmadığını ancak zaman gösterecek bizlere. Şampiyon kadrodan kalan görüntülerden belki de en güzeli, dağılmadan önceki son maç olan Miami Heat maçının son saniyelerinde oyuncuların maçtan çıkarken Doc Rivers ile birlikte yaşadıkları bu duygusal sahne oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler