Basketbol Şampiyonlar Ligi geleceği hedefliyor! | TB Özel

Basketbol Şampiyonlar Ligi CEO’su Patrick Comninos ile TrendBasket ekibi olarak özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Kemal Rutkay Özcan & Begüm Ünal

Çeviri: Begüm Ünal & Muhammed Tozan

Basketbol Şampiyonlar Ligi CEO’su Patrick Comninos ile yapılan bu röportaj açıklık adına düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.

(Begüm Ünal) Geçtiğimiz haftalarda Basketbol Şampiyonlar Ligi’nden (BCL) gelen açıklamalarla başlamak istiyorum. Bir çok önemli basketbol kulübü gelecek sezonlardan itibaren BCL’de oynamak istediklerini açıkladı. Bu ay için Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ayı diyebilir miyiz?

Biz her ay için Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin haftası demek istiyoruz. Durdurak bilmeyen bir turnuvayız.  Şu anda gelecek sezon için olan çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Tüm pay sahipleriyle görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Aynı zamanda Ekim ayında Sekizli Final formatında tamamlanacak ve şampiyonu ilan edilecek olan mevcut sezon var. Devamında da, 13 Ekim’de, yeni sezonu başlatacağız. Gelecek sezon 9 Mayıs 2021’deki Dörtlü Final ile sonlanacak. Dediğim gibi bizim için her gün, her hafta, her ay BCL zamanı.

Tabii ki geride kalan birkaç hafta bizim için, turnuvamızın büyümesi için çok önemliydi. Avrupa çapında bazı önemli kulüplerin güven oyunu aldık. Bu kulüplerin bazıları Avrupa’nın en çekişmeli liglerinden biri olan BSL’den geliyor. Bizim için bu dönem tüm katılımcılar için BCL’nin en düzey basketbol turnuvası olması yolunda sarf ettiğimiz tüm çabaların, tüm somut adımlarımızın tasdiği niteliğinde.

(BÜ) Sekizli Final’in düzenleneceği şehre karar verdiniz mi? Türkiye bu seçenekler arasında olabilir mi? Malum Türk takımları bu tarz turnuvaları düzenlemek konusunda her zaman kendilerine güveniyorlar.

Türk Telekom ve Ankara şehrinin turnuvaya ev sahipliği yapmak istediklerini biliyoruz. Mevcut olarak bu bizim için daha önce eşi benzeri olmamış bir süreç çünkü ev sahibi seçerjen göz önünde bulundurmamız gereken bir çok etken bulunuyor. Göz önünde bulundurduğumuz koşullar COVID-19’u göz önünde bulundurduğumuzda her zamankinden farklı olabilir. Farklı açılardan ele aldığımız yönleri dengelemeye çalışıyoruz; önümüzdeki haftalarda turnuvanın düzenleneceği şehri açıklamayı umuyoruz. Hazırlıklar için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Fakat bu sezonun kapanışı ve gelecek sezonun açılışı tüm katılımcılar için hatırlanmaya değer olacak.

(Kemal Rutkay Özcan) Sekizli Final’in oynanması durumunda arenada taraftarlar olacak mı?

Sadece Sekizli Final değil, hem BCL hem de genel olarak sport müsabakaları açısından konuşmak gerekirse bu turnuva tarafından verilebilecek bir karar değil. Bu konuda kararları ulusal yetkili makamlar verecek. Tabii ki spor organizatörleri olarak taraftarları her maçta görmek istiyoruz. Taraftarlar olmadan bir spor etkinliği cazibesinin bir kısmını kaybediyor. Fakat bu bizim kontrolümüzde olan bir şey değil. İşin özünde nereye gidersek gidelim devlet yönetimlerinin verdikleri kararlara saygı duymak zorundayız. Umutluyuz ama bu ülke yönetimlerinin ne yönde hareket edeceğini bekleyip göreceğimiz bir durum.

(KRÖ) Sözlerinizden henüz hiçbir devletten garanti almadığınızı anlıyorum…

Günümüz dünyasında hiçbir devlet Ekim ayının başında durumun nasıl olacağı ile ilgili bir garanti veremez. Son aylarda yaşananlar mevcut ortamda bu tarzda öngörülerin mümkün olmadığını gösterdi. Herkes karşılaşmaları seyircilerle oynamak istediğimizi biliyor fakat bu sadece BCL’nin talebi değil. Tüm spor endüstrisi sabırla her bir devletin arenalarda seyircilerle maçların oynatılabilmesi ile ilgili koşacağı şartları bekliyor. Bizim açımızdan duruma bakarsak, hiçbir devlete bu konuda garanti talebinde bulunma konumunda değiliz çünkü hiçbir devlet bunu teklif etme lüksüne sahip değil.

Geri1 of 5

Basketbol Şampiyonlar Ligi geleceği hedefliyor! | TB Özel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Ishmail Wainright #NBA yolcusu #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi arenasında dikkatleri üzerine çeken Ishmail Wainright, gelen son haberlere göre NBA yolcusu. Sportando'dan Emiliano Carchia'nın aktardığı bilgilere göre Ishmail Wainright, önümüzdeki sezonu...

#BasketballCL, dijital anlamda da gövde gösterisi yaptı

Avrupa basketbolunun göz bebeği hâline gelen Basketbol Şampiyonlar Ligi, dijital anlamda da gövde gösterisi yaptı. Organizasyon kanallarından açıklanan verilere göre Basketbol Şampiyonlar Ligi, geride bıraktığımız...

Ahmet Kandemir: “Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes Şehmus’u ısrarla istiyor” #BSL

Beşiktaş Icrypex Koçu Ahmet Kandemir, Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes'in Şehmus Hazer'i ısrarla istediğini söyledi. Asist Analiz'de yayınlanan Basketbol Gündemi'nde Ümit Avcı ve Neslihan Ablay'ın...