Anadolu Efes, Bitci Baskonia deplasmanından mağlubiyet ile dönüyor #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague‘de 20. haftanın erteleme karşılaşmasında temsilcimiz Anadolu Efes, deplasmanda Bitci Baskonia’ya konuk oldu.

Bitci Baskonia ilk beşi: Wade Baldwin, Rokas, Fontecchio, Alec Peters, Costello

Anadolu Efes ilk beşi: Vasailije Micic, Rodrigue Beaubois, Elijah Bryant, Adrien Moerman, Tibor Pleiss

Anadolu Efes ilk çeyreğe çok kötü başladı. İlk iki dakikada sayı üretemeyen Anadolu Efes, 7-0’lık seri karşı karşıya kalınca koç Ergin Ataman hemen mola almak zorunda kaldı. Anadolu Efes’in ilk sayıları mola dönüşünde Moerman ile geldi. Çeyreğin ortasına gelinirken Anadolu Efes, oyun içinde dengeyi yavaş yavaş bulmaya başladı. Hücumda iyi top dağıtan Anadolu Efes, bir türlü isabeti bulamadı.

Beklediğimiz atışlar Shane Larkin’den geldi ve Larkin’in üst üste iki üç sayılık isabeti ile farkı iki sayıya indirdik. Farkı indirdikten sonra sayı bulmakta zorlanan Anadolu Efes, farkın tekrar altı sayıya çıkmasına engel olamadı. Tekrar devreye giren Shane Larkin, önce üç sayılık isabeti sonrasında ise asisti ile farkı bir sayıya indirdi. Adeta üçlük yağmuru yaratan Larkin, 5/5 sayı üç sayılık isabet ile çeyreğe damga vurdu. Larkin’in devreye girmesiyle oyuna dönen Anadolu Efes, ilk çeyreği 24-22 önde tamamladı.

İkinci çeyrek dengeli başladı. Karşılıklı bulunan sayılar sonrasında ilk üç dakika 29-27 Bitci Baskonia üstünlüğünde geçildi. Savunmada tempoyu kontrol eden Anadolu Efes, hücumda da biraz sayılar bulmaya devam edince televizyon molası 29-31 önde gitti. Shane Larkin’in kenara gelmesiyle hücumda sayı paylaşımına geçen Anadolu Efes, son üç dakika beş sayılık farkla önde girdi. Shane Larkin’in altıncı üçlüğünü attığı çeyreğin sonunda, rakip takım koşmaya başladı ve farkı bir sayıya indirdi. Çeyreğin sonunda oyuna tekrar ağırlığını koyan Anadolu Efes, Bryant Dunston’ın ilk yarının skorunu tayin eden üç sayılık isabeti ile ikinci yarıya 36-43 önde gitti.

Üçüncü çeyrek karşılıklı sayılarla başladı. Larkin ve Micic’in yedi sayısıyla çeyreğe başlayan Anadolu Efes, çeyreğin başında takım olarak hücum etmekte zorlandı. Anadolu Efes’in uzunları erken faul problemine girdi. Tibor Pleiss ilk yarıda üç faule ulaşırken, Bryant Dunston üçüncü çeyreğin başında dördüncü faulünü aldı. Çeyreğin başında sekiz sayı farkla öne geçen Anadolu Efes, hücumda ritmini kaybedince 11-0’lık seri yedi ve üç sayı farkla geri düştü.

Farkın üçe çıkmasıyla mola alan Anadolu Efes, Bitci Baskonia’nın rüzgarı arkasına almasına engel olamadı ve fark altıya çıkınca bir kez daha mola almak zorunda kaldı. Erken faul problemine giren uzunlarından sonra kendini oyunda bulan Petrusev, hücumda dört sayı bulurken savunmada bekleneni bir türlü veremedi. Bir türlü istediğini ritmi bulamayan Anadolu Efes, son çeyreğe 62-58 geride girdi.

Anadolu Efes son çeyreğe istediği gibi başlayamadı. Chris Singleton ve Rodrigue Beaubois’nın üç sayılık isabetleriyle hücumda sayı üretmeye çalışan Anadolu Efes, ev sahibini savunmada durdurmakta zorlandı. Dört faullü Tibor Pleiss’ı oyuna alarak risk alan koç Ergin Ataman, takımının hücumdaki etkisizliğine bir türlü çare bulamadı. Shane Larkin ve Vasa Micic ikilisinden bir türlü sayı bulamayan Anadolu Efes, son üç buçuk dakikaya 78-68 ile 10 sayı geride girdi. Farkı bir türlü kapatamayan Anadolu Efes, son bir dakikaya 10 sayı geride girdi. İlk yarıda rüzgar gibi Anadolu Efes, ikinci yarıda rüzgarı devam ettiremedi ve karşılaşmayı 87-74 kaybetti.

Çeyrek sonuçları:

  1. Çeyrek: 22-24
  2. Çeyrek: 14-19
  3. Çeyrek: 26-15
  4. Çeyrek: 25-16

Detaylı istatistik için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler