Aito Garcia Reneses mirası ve ALBA Berlin | Köşe Yazısı

Aito Garcia Reneses mirası ve ALBA Berlin

Turkish Airlines EuroLeague‘e renk katan takımların başında bence ALBA Berlin geliyor. Koç Aito Garcia Reneses ile oynanan sistem basketbolu, oyuncu gelişimi ve bol skorlu maçlar. Bu sezon da eminim ki ALBA Berlin bizlere keyifli basketbol izletecek.

Avrupa’da basketbola değer katan efsane figürlerden biri kesinlikle Aito Garcia Reneses’tir. 70’li yıllarda başlayan koçluk kariyerinin son demlerinde basketbol tutkunlarına seyrettirdiği keyifli oyun ve elde ettiği başarılar da onun nasıl bu kadar uzun süre üst düzey antrenörlük yaptığını açıklar nitelikte.

Aito Garcia Reneses
euroleague.net

Aito Garcia Reneses’in mirası

2017’de Almanya’ya ALBA Berlin ile adım atan Aito Garcia Reneses, 2018/19 sezonunda 7DAYS EuroCup’ta final oynama başarısı göstererek EuroLeague bileti almış, 2019/20 sezonunda da son iki sene finale çıkıp kaybettiği Almanya BundesLiga şampiyonluğunu elde etmişti. Bununla birlikte 2020 Almanya Kupası sahibi de yine ALBA Berlin oldu. Peki, bu ekibin geçtiğimiz sezon EuroLeague performansı nasıldı? Pandemi nedeniyle erken iptal edilen sezonda ALBA Berlin, 28 maçta dokuz galibiyet 19 mağlubiyet elde ederek 16. sırada yer alıyordu. Ancak her maçı sonuna kadar oynayan, fark açılsa da maçtan kopmayan ve zaman zaman sürprizlere neden olabilecek bir takım halindelerdi.

Kesinlikle iyi bir hücum takımı olduklarına şüphe yoktu, zaten maç başına ortalama 84.5 sayı atarak bu konuda 18 takım içinde beşinci sırada yer alıyordu Almanya temsilcisi. Bu performans ile Barcelona, CSKA Moskova gibi takımların da önünde yer alıyorlardı. Ancak işin savunma tarafına gelirsek madalyonun diğer yüzünü de görmüş oluruz. ALBA Berlin, rakiplerinde maç başına 88.6 sayı izni veriyordu ve bu konuda ligdeki en zayıf takım konumundaydı. Zaten onların hedeflerini ve daha az rekabetçi bir takım olmasını belirleyen parametre de savunma performanslarıydı. Ancak bu onların bize keyifli maçlar izletmesine ve zaman zaman sürprizlere imza atmalarına engel olmadı. Dilerseniz Almanya Bundesliga’nın son şampiyonu ALBA Berlin’in gelecek sezonki kadrosunu, gelenleri gidenleri kısaca konuşalım.

Geri1 of 4

I

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler