Burak Gören: “10 gün sonra inşallah Avrupa şampiyonu olacağız” #Final8 | PODCAST

Türk Telekom Başantrenörü Burak Gören, TrendBasket’in Basketbol Şampiyonlar Ligi podcast’i BCL Podcast’in ikinci bölümünün konuğu olarak Kemal Rutkay Özcan’ın sorularını yanıtladı.

Basketbol Şampiyonlar Ligi Sekizli Final’de yarışacak temsilcimizi Atina’da şampiyonluğa götürmeye çalışacak Burak Gören, konuya dair iddiasını ortaya koyarken, Türk Telekom’un son durumuna da değindi.

Burak Gören ile sohbetimizden satır başları

Bir oyuncumuzun koronavirüs testi pozitif sonuçlandı Gloria Cup esnasında. O oyuncumuzun da yapılan tetkikleri artık normalleşti ve aramıza katılabileceğini de gösteriyor. Başka bir sıkıntı yaşamazsak Atina’ya tam kadro gitmeye çalışacağız.

Üç senedir bütçemizi abartılı olmadan, sağlam temeller üzerine kurarak, doğru takımlar kurmaya çalıştık. Yaz döneminde de elimizdeki bütçenin öngördüğünden daha etkili bir takım kurduk. Aldığımız oyuncular çok önemli oyuncular.

Takımımızı tamamladığımızı düşünüyoruz. Tabii ki şartların bir basketbol organizasyonunu nereye götüreceğini kestirmek çok zor. Öngörüsü düşük bir sezon oynayacağız; bütün takımlar için bir dezavantaj bu.

Kyle Wiltjer bugün Avrupa’nın değerli dört numaralarından bir tanesi. Çok fonksiyonel bir oyuncu. Kyle’a birçok teklif olmasına rağmen geçen sene burada yaşadığı ortamı, gördüğü düzgün şeyleri ve basketbolunda yakaladığı çıkışı tercih etti. Kyle takıma geldiğinde, burada, oynadığı diğer Avrupa takımlarından farklı olarak, ana rolde olacağını, buranın kendisini Avrupa basketboluna gösterme fırsatı olacağını Kyle’a telefonda anlatmıştım. Bu fırsatı kullandı.

Türk sporunda bir antrenörün bir kulüpte beşinci yılının kontratını imzalaması kolay bir hadise değil. Yıllardır bunun örneğini çok az gördük. Genel menajerimiz Cenk Duraklar ile birlikte, ben ve ekibim de dördüncü sezonumuza başlıyoruz. Kulübümüzden bu değeri görmek bizim için çok önemliydi. Kendi antrenörlük kariyerim adına Türk Telekom’un bana sağladığı şeyleri hayatımın sonuna kadar unutmayacağım.

Sene başında takım kurgusunu yaparken çok önem verdiğimiz iki şey atletizm ve esneklikti. Hem hücumda hem savunmada bize esneklik kazandıracak, atletizmi kuvvetli ve fizik olarak da büyük bir takım kurmak istedik. Çalıştığm takımlarda yarı saha basketboluna hep önem verdim; bunun örneği de geçen sezondur. Yarı saha basketbolna çok inanan ama geçiş hücumunun da günümüz basketbolundaki olmazsa olmazlığını da gören biriyim. 45 günlük sürede yarı sahada oyuncuların makine düzeninde oynamasını sağlamak kolay değil. Burada birtakım problemlerimizin olduğu kesin.

Kamar Baldwin’i gerçekten çok düşük bir rakama, böyle bir kadro yapılanmasında riskli sayılabilecek bir tercihle aldık. Çaylak bir oyuncu ve Avrupa basketboluna geçişiyle alakalı problemler olabileceğini öngördük. Bunu da kulübü hırpalamayacak rakamlara aldık. Son bir haftalık süreçte antrenman performansı bizi memnun ediyor.

Baldwin’i Sekizli Final’de forse etmemek ve sakatlık risklerini düşürmek amacıyla Sykes transferini yaptık. Sykes, karakter olarak düzgün bir oyuncu. Yarı sahada sıkıntı yaşadığımızda bazı kritik topları oynamamıza yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Sykes’ın kariyerinde birtakım düzen dışı zorlamalar var ama geldiği günden itibaren burada düzenin bir parçası olmaya gayret ediyor. Biz de onu işin içine sokmaya çalışıyoruz.

10 gündür Dijon’la alakalı çalışmalar yapıyoruz. En önemli özelliklerinden bir tanesi savunmadaki sertliği ve tempoları. Buna yarı sahadaki hücum reaksiyonumuzun bu maçın önemli bir parametresi olacağını düşünüyorum. 30’unda sahaya çıktığımızda her şeyiyle hazır, kendine güvenli, Dijon’u iyi analiz etmiş, planları cebinde bir Türk Telekom takımı sahada olacak. Bundan emin olabilirsiniz.

Biz de Dijon da turnuvanın gerçek favorisi değiliz. AEK, Tenerife, Jerusalem, Burgos gibi favori takımlar var. Ama biz şampiyon olursak veya Dijon şampiyon olursa da kimse şaşırmasın.

Dijon’u elediğimiz takdirde yarı finalde Hapoel Jerusalem veya San Pablo Burgos’la eşleşeceğiz. Teknik ekip bu iki takımı da analiz etmeye başladı ancak önceliğimiz Dijon takımı.

Bütün olumsuzlukları bizim için bertaraf edecek çok önemli bir motivasyon kaynağı var: Bundan 10 gün sonra inşallah Avrupa şampiyonu olacağız.

Türkiye Ligi’ni oynayarak bitirmeyi umut ediyoruz. Diğer Türk takımlarıyla birlikte Şampiyonlar Ligi’ni de oynayıp sezonu sonlandırabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler