Yazı: Ferhat Yeşiltaş


Son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik zorluklardan ülke basketbolu da fazlasıyla etkilendi. Anadolu’nun birçok önemli kulübü bu süreci atlamayarak faaliyetlerine son vermek zorunda kalırken çok önemli kitleleri de şehirlerinde basketbol izlemekten mahrum bıraktı.

Dövizde yaşanan dalgalanmalara paralel olarak yaşanan bu kayıplara bu yaz döneminde Afyon Belediyespor’u da ekleyebilirdik ancak takımın genel menajeri Cömert Küce bu süreçte sorumluluğu alarak kulübü yeni sezonda da Basketbol Süper Ligine dahil etmeyi başardı. Bu yazıya da öncelikle sadece Afyon özelinde değil, tüm Anadolu’da basketbolu yaşatmaya çalışan spor insanlarına teşekkür ederek başlamak istiyorum.

 Afyon Belediyespor yeni sezona bu belirsizlik sonrası kadrosunu çok geç kurarak hazırlanabildi. Zaman darlığı nedeniyle hazırlık maçı yapamadan sezona girecek olan Afyon ekibini özellikle ligin ilk bölümünde zor bir sınav bekliyor. Çünkü henüz hem fiziksel olarak hem de yeni takım kurgusuna adaptasyon olarak hazır durumda olduklarını söylemek zor. Afyon ekibinin sezon başlangıcı da çok kolay değil ancak ilk beş maçın üçünü evlerinde oynamaları, zorlu rakiplere karşı olsa bile farklı bir hava verebilir. Sezon öncesi hazırlık maçlarında izleyemediğimiz Afyon ekibi bizler kadar rakipleri için de net bir fikir vermeden bir nevi kapalı kutu” olarak girecek sezona.

 Yeni sezona da Can Sevim yönetiminde girecek olan Afyon Belediyespor oyuncu kadrosunun da Safdar Çağan Aydın dışında tamamını değiştirdi. Yabancı transferinde beklentilerin üstünde iş çıkaran Afyon elindeki şartlara göre iyi oyuncuları bünyesine kattı.

MHP Riesen’den 1.68’lik guard Jordon Crawford ve NCAA’de Houston Cougars çıkışlı 22 yaşındaki çaylak guard Corey Davis Jr.’ı renklerine bağlayan Afyon ekibi, forvet pozisyonuna da son olarak medi Bayreuth forması giyen Sloven Gregor Hrovat’ı ekledi. En zayıf halka olarak göze çarpan pivot Cameron Lard‘la kısa sürede yollarını ayıran Afyon bu pozisyona ise Nijeryalı Talib Zanna’yı ekleyerek yine önemli bir hamle yaptı. 2019 FIBA Basketbol Dünya Kupasında da görev yapan 29 yaşındaki Zanna, burada pek fazla etkili olamasa da (Takım olarak da etkili olduklarını söylemek zor), Güney Kore karşısında 18 dakikada; 7 sayı, 6 ribaund ve 4 asist üreterek turnuvadaki en iyi oyununu oynadı. İkili oyunlardaki bitiriciliği ve fiziğine göre iyi atletizmiyle Zanna, Afyon ekibinin yeni sezondaki en önemli isimlerinin başında gelecek.

Sadece çembere yakın pozisyonlarda değil, orta mesafe şutlarda da skor üretebilen Zanna ayrıca bu kadro yapısında savunmada da takımın en önemli oyuncusu olacak. Geçen sezon ligimizde izlediğimiz vatandaşları Tonye Jekiri ve Micheal Eric kadar etki yaratır mı bilinmez ama beklentiler de ona yakın olacak Zanna için.

Geçtiğimiz sezona Fuenlabrada’da başladıktan sonra sezon içerisinde eski takımı Ironi Nes Ziona’nın yolunu tutan Zanna, İsrail Llginde yakaladığı 13.4 sayı ve 7.5 ribaund ortalamalarıyla takımının en etkili isimleri arasında yer almıştı. Burada da benzer katkılar sunabilirse birçok açıdan takımı hem ateşleyen hem de ayakta tutan oyuncu rolüne bürünebilir.

Afyon ekibinin dört numara pozisyonuna eklediği Peyton Aldridge önemli potansiyele sahip. 24 yaşındaki Birleşik Amerikalı, kolej kariyerinde TEKSÜT Bandırma’nın yeni skoreri Tyler Kalinoski’yle birlikte Davidson’da iyi işlere imza atmıştı. Profesyonel kariyerine geçtiğimiz sezon İtalyan ekibi Vanoli Cremona’da başlayan 2.03’lük oyuncu pozisyonuna göre iyi şutör olarak öne çıkıyor. Bu sezon ligimizde izleyeceğimiz Drew Crawford ve Mangok Mathiang’ın yanı sıra Wesley Saunders’la birlikte Vanoli Cremona’nın dört silahşöründen olan Aldridge özellikle dış atışları ile İtalyan ekibine çoğu maçta kritik katkılar sunmuştu.

O takımın en fazla dış atış deneyen ve en fazla da isabet bulan ismi olan Peyton Aldridge yeni sezonda burada da benzer performans sergileyebilir. Onun bu dış skor potansiyeli, özellikle beş numaradaki Zanna için de pota altında boş alanlar yaratarak verimlilik yükselten bir unsura dönüşebilir. Elbette ki tüm bunlar takım kimliği ve uyumla alakalı detaylar. Hazırlık ve kamp döneminde beraber oynayamamış bir kadro için bunları sağlamak çok da kolay değil ve bu konuda teknik kadroya da önemli görevler düşecek.

Yerli rotasyonuna baktığımızda Trabzonspor ve Sakarya BŞB’de sıkıntılı süreçlerde sorumluluk alarak iyi işler yapan Burak Eşlik ve geçen sezonu TED Ankara Kolejliler’de geçiren Ulaş Peker bir numarada Crawford’ın yükünü hafifletecekler. Geride kalan sezonda Pınar Karşıyaka’da kaptanlık yapan forvet Erdi Gülaslan da yeni sezonda Afyon ekibi kadrosunda yer alacak. Ayrıca kadroya eklenen Doğukan Şanlı ve Sinan Sağlam da kenardan gelerek katkı sunması beklenen diğer isimler.

Afyon ekibi pota altına sezona Beşiktaş’la hazırlanan Mehmet Fırat Alemdaroğlu’nu ve yine TED Ankara Kolejliler’den Ali Tuncer’i ekledi. Mütevazı bütçeyle kurulan bu yerli kadrosu dikkat çektiği gibi tamamlayıcı rolde katkılar sunabilecek isimlerden oluşuyor. Bu açıdan yabancı oyuncuların skor yükünü omuzlaması önemli detay. Özellikle tempolu oyuna yatkın, hareketli isimlerden oluşan yabancı rotasyonunun maç içerisinde sürelerinin iyi ayarlanması, buradaki yerlilerin o açığı kapatmasıyla paralel olarak maçların kaderini de çizecektir.

Bahsettiğimiz gibi Afyon Belediyespor yaz döneminde yaşanan zorlu süreci imkânları dahilinde iyi yabancı rotasyonu ve tamamlayıcı roldeki yerlilerle kurduğu kadroyla atlatarak lige giriyor. Henüz hiç bir arada oynamamış bu kadronun normal sezonda neler yapabileceğini söylemek şu şartlarda zor ancak yeni sezonda önlerindeki öncelikli hedef ligde kalıcı olabilmek olacak. Umarız ki maddi konularda gerekli desteği görerek sıkıntısız bir sezon geçirir ve arzuladıkları o tempolu ve mücadeleci oyunu sezonun sonuna kadar sahaya yansıtabilirler.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir