Mercedes’i almayanlar: Gaziantep Basketbol | Yeni sezon öncesi Nenad Markovic’in ekibi

Spor hikâyeleri, şehir hikâyeleriyle birleşince anlamını biraz daha derinleştirir. İşin içine kültür girer. Son NBA şampiyonu Toronto Raptors’ın, takımı Toronto’yla birleştirmesi, üstelik tek Kanada takımı olması, bunun en canlı örneklerinden. “Biz Kuzeyiz” diyerek var oldular. İstanbul hegemonyası devam ederken Basketbol Süper Liginde de bir hikaye yazmaya çalışan, temelleri atılmış, spor kültürüne sahip bir şehir karşımızda duruyor. Gaziantep Basketbol 2019/20 sezonunda varoluşunu sürdürme çabası içerisinde olacak.


Royal Halı’nın sponsorluk anlaşmasından ayrılması sonucunda 2016/17 sezonundan bu yana yoluna isim sponsoru olmadan devam eden Gaziantep Basketbol ayrılığın ardından yeniden toparlanış içerisine girdi. Yüksek bütçeli oyuncuları getirme çabası içerisinde olan -aynı zamanda sponsor da bulamayan- rakiplerine karşın bir planı olan ekip her geçen gün üstüne katarak ilerledi. 2017/18 sezonunda Nenad Markovic’in doğru isim olduğuna karar veren Gaziantep Basketbol geçtiğimiz sezon yaptığı yükselişle göz doldurdu.

Hedeflerini her zaman elindekiyle yetinerek onlardan daha fazla verim almaya bağlı belirleyen koçla konuştuğumda “Bir milyonunuz mu var? O zaman bir milyonla bir takım kurmayı deneyin, rekabetçi olmaya çalışın. Eğer ikinci lige düşerseniz de bu sorun değil. Daha iyi olmaya ve tekrar dönmeye çalışın. Ama korku veya başka sebeplerden olmayan bir şeyi yaratmaya çalışamazsınız. On bin dolarınız varsa gidip Mercedes alamazsınız. Eğer dört milyon dolarınız yoksa dört milyon dolarlık takım kurmayın.” demesi gayet etkileyiciydi. Çünkü İstanbul’dan çok uzaklarda yer alan bu takım ilk hedefi olan Basketbol Süper Liginde playoff’a kalmış, play-off’un ilk turunda elenmişti. Avrupa’da da yeniden başarı sağlamak için FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligine de girdiler. En önemli iki hedef geçen sene gerçekleşti. Playoff ilk turunda elenmeyi sorun haline getirmediler zira atılacak adımlar 2019/20 sezonu içerisinde ekibi bekliyor. Tabii ki yeni eklemelerle.

Bu sezon birçok oyuncusuna veda eden Gaziantep Basketbol geçtiğimiz sezon uzun rotasyonunda ritim tutturamadı. Delroy James’in erken ayrılışından sonra Tonye Jekiri’nin dominant oyunu geçtiğimiz sezon ekibi rahatlattı. Ancak saydığımız bu iki ana parça oyuncusundan ikisi de takımda bulunmuyor. Gözler ise Afyon Belediyespor formasıyla lige adım atan Jamelle Hagins’te olacak. Birleşik Amerikalı uzun gösterdiği performansıyla beğeni topladı ve kariyeri adına yeni ve büyük bir adım atmak için daha uygun fırsatlar bulacağı bir yere geldi. Kısa rotasyonunda ise Shaq McKissic’in Beşiktaş Sompo Sigorta’ya gitmesi Markovic’i arayış içerisine sokabilir. Ek olarak takımda birleştirici ve anı kurtarıcı görevi yapan Marko Tomas da önümüzdeki sezon Antep’te olmayacak.

Gaziantep Basketbol (@gantepbasketbol)

Ancak yapılan transferler umut verici. 2018/19 sezonunda İtalya Ligi MVP’si seçilen Drew Crawford lige adımını attı. Kariyerinin yükseliş döneminde “mütevazı” hedefleri olan bir takıma gelmesi onun ve takımın geleceğine yön verecek. Ayrıca son 10 yıl içerisinde İtalya’dan MVP unvanıyla Türkiye’ye gelen oyunculara baktığımızda Romain Sato, Gigi Datome, James Nunnally,  Jason Rich ve Bo McCalebb’i görüyoruz. Bu oyuncular potansiyelleri çerçevesinde kulüplerine belli seviyede katkı sağladı.

Yönlendirici kısaları kullanmayı seven Markovic, Sarunas Vasiliauskas ve Can Uğur Öğüt’e de ayrı güven besliyor. BSL’nin bence geçen sezon en çok gelişim gösteren oyuncusu olan Can Uğur Öğüt oyununu koçuyla birlikte daha yukarıya taşıdı. Vasiliauskas da keza. Can Uğur Öğüt geçtiğimiz sezon BSL’nin en formda yerli oyuncularından biriydi. Koçun sahadaki sesi olacak bu iki oyuncuya geçtiğimiz sezondan daha büyük yük de düşecek. Desteğin ise Drew Crawford gibi çıkışta olan Jamarr Sanders’tan gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz sezon olduğu gibi oyuncuların sezon içerisinde takımdan ayrılması Gaziantep Basketbol’un istemediği ve takımın ritmini bozacak bir olgu.

Antep ligde Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko gibi yüksek bütçeli takımlara karşı mücadele etmekten çok uzak olabilir. FIBA Basketbol Şampiyonlar Liginde Avrupa’ya bir dönem damga vurmuş takımlarla karşılaşabilir. Ancak koç ve takımın enerjisi geçen sezon bize pozitif tarafın çok uzak olmadığını söyledi.

Çıkarılmayan dersler Gaziantepspor gibi köklü futbol camiasının sonunu getirdi. Başka bir isim, başka bir takımla eskisinin yeri dolmuyor. Bu şehir basketbolla birlikte yükselebilir. Şehrin basketbolseverleri her ne kadar isimleri fazla duyulmasa da Gaziantep Basketbol’u kucaklıyor. Mercedes’i satın almamalarına rağmen.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler