Kadın basketbolu branşında NCAA şampiyonu bu sabah belirlendi. Dallas’ta oynanan finalde Mississippi State’i 67-55 yenen South Carolina tarihinde ilk kez mutlu sona ulaştı.

Maça daha iyi başlayan taraf Mississippi State oldu. Mississippi State’in yakaladığı erken üstünlüğe rağmen South Carolina’nın rakibini yakalaması gecikmedi. Karşılaşmanın yedinci ile on dördüncü dakikaları arasında 13-2’lik bir seri yakalayan South Carolina 25-16 öne geçti. Bu andan sonra üçüncü çeyreğin ortasında küçük bir bölüm ve son çeyreğin başı haricinde kontrolü elinde tutan taraf South Carolina oldu. Mississippi State’i maç genelinde çift hanelerle uzak tutmayı başaran South Carolina, tarihinde ilk kez kadın basketbolunda tarihinde ilk kez NCAA şampiyonu oldu.

Güneydoğu Konferansı’nda (SEC) yer alan bu takımlar aynı zamanda kadın basketbolu branşındaki ilk NCAA final maçına çıktılar. Basketbol devi Connecticut’ı yarı finalde tarihi bir maç sonrası deviren Mississippi State’in gücü South Carolina’ya yetmedi.

Maçın yıldızı ve Final Four MVP’si seçilen isim, final maçında 23 sayı, 10 ribaund, 2 top çalma, 4 blok yapan üçüncü sınıf öğrencisi kanat oyuncusu A’ja Wilson oldu.

Öte yandan yarı finalde Connecticut’ı deviren son saniye basketini atan Morgan William sadece sekiz sayıda kaldı.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir