Darüşşafaka, 7DAYS EuroCup Son 16 E Grubu ilk maçında bir diğer temsilcimiz Galatasaray Odeabank ile kozlarını paylaşıp sahadan 84-65 galip ayrılırken Koç David Blatt, maç sonu düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

“Açıkçası hücum ve savunmada doğru bir amaçla buraya geldik. Bu da bizim daha açık alanları değerlendireceğimiz bir basketbol ortaya koyduğumuzu sağladı. 84 sayı atmak bir yana bunu sadece 2 üçlük atarak yapmak da enteresan bir durum. Bazen uluslararası maçlarda ilk maçları deplasmanda oynamak o takım için avantaj haline dönüşebilir. Baskı ev sahip takımda olur genelde. Belki de bu bize yardımcı oldu. Asıl bize yardımcı olan hücum ve savunmadaki oyunumuz ve birbirimize bağlı basketbol oynamamız. Bu sadece oynayacağımız altı maçtan bir tanesi. Önümüzde uzun bir yol var. Genç ve yeni bir takıma sahibiz. Böyle olduğunda maçları, tek tek düşünmek daha mantıklı. İlk grup aşamaların açık ara en iyi olanı Bayern Münih’i dün izleidk. Bizde aynı grupta yer alan FIAT Turin onlara karşı kazandı. Bayern’in daha iyi bir yerde olacağına inanıyorum. Kuban da güçlü bir takım. Az önce dediğim takımlar kupayı kazanmak hakkında daha çok konuşabilir. Bizim gibi genç ve yeni bir takım için bunlar hakkında konuşmak daha erken.” 

Scottie Wilbekin’in sakatlığına da değinen deneyimli çalıştırıcı, Scottie’nin dönüşü ile alakalı: Scottie’nin bugün giyinmiş bir şekilde benchte olduğunu gördünüz. Çok oynamak istedi ama ben onun oynamasını istemedim. Scottie’nin geri dönebilmesi için üç-dört gün daha var. Onu dinlendirmeyi daha doğru bulduk. Geçtiğimiz ay onun olmadığı üç-dört maçı kaybettik. O olsaydı kazanabilirdik fakat bu durumlarda sürece güvenmelisiniz ki oyunca sağlıklı olarak takıma geri dönsün. Bugün bu maça kadar iyi oynamış olan Kaptan Furkan Aldemir’den de yoksunduk. Furkan’ın yokluğunda Emircan devreye girmesi; Scottie’nin yokluğunda Kartal’ın ön plana çıkması bizim için sevindirici gelişmeler. Bu sakatlıkların yaşanması bu çocuklara şans doğurdu. Her şey tamamen onların ellerinde.” dedi.

Blatt, son olarak kendisine yerli oyuncular hakkında gelen soruyu yanıtlayıp ifadelerini noktaladı:

“Oyuncularımı memleketlerine göre ayırmıyorum. Onların hepsi Daçka’nın oyuncuları. Koç olarak en büyük başarımlarımdan bir tanesi genç oyuncuların gelişiminde katkıda bulunmak. Bir oyuncu bir koçla başladığı zaman gelişimde olması gerekir. Koçluk da budur! Eğer böyle olmuyorsa kötü bir iş çıkarıyorsunuz demektir. Bu oyuncuların gelişimi, takım olarak da bizi taşıyor.”

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir