7Days EuroCup’taki iki temsilcimiz Darüşşafaka Basket ve Galatasaray Odeabank, Top 16’nın beşinci haftasında Volkswagen Arena’da karşı karşıya geldi. Türk basketbolu ve Darüşşafaka Basket’in efsane isimlerinden Yalçın Granit’in de takip ettiği karşılaşmadan galibiyetle ayrılan taraf Darüşşafaka Basket oldu. Galatasaray Odeabank’ı 77-63 mağlup eden yeşil siyahlılar Top 16’da namağlup unvanını korurken gruptaki beşinci zaferini elde etti. Sarı kırmızılıların tek galibiyette kaldığı E Grubu’nda beşinci galibiyetine ulaşan Darüşşafaka Basket, grup liderliğini de garanti altına almış oldu.

İstanbul derbisinin ilk çeyreğinde oyunda net bir üstünlük kurmayı başarabilen bir takım yoktu. Her iki ekibin de çeyrek bazında, ortalama üstünde top kaybı yaptığı bu on dakikalık bölümde rakibine ribaundlarda üstünlük kuran Darüşşafaka Basket, bu alandaki avantajını Scottie Wilbekin’in hücum liderliğiyle birleştirmeyi başardı. İkinci şans hücumları sonrası serbest atış çizgisini ziyaret etmenin de yadsınamaz katkısıyla David Blatt’in ekibi ilk çeyreği 16-14 önde kapattı.

Galatasaray Odeabank (@GSBasketbol)

Galatasaray Odeabank (@GSBasketbol)

İkinci çeyrekte DaJuan Summers’ın tek kişilik gösterisi vardı. Üst üste bulduğu sayılarla hücum performansı bağlamında kısır bir gün geçiren takımına soluk aldıran Birleşik Amerikalı oyuncu, ilk yarıyı 11 sayı ile tamamladı. Darüşşafaka Basket cephesinde ise James Bell verimli bir on dakikalık bölümü geride bırakıp, 11 sayı üretti. Oyunun bu bölümünde topun kontrolünü Will Cummings’e bırakan David Blatt’in ekibi daha organize bir görüntü sergiledi. Fakat savunmada işleri sıkı tutan Galatasaray Odeabank, David Blatt’in ekibinin öne geçecek hamleyi yapmasına izin vermedi. Set tempolarının oldukça düşük olduğu takımlar soyunma odasına 33-33 eşitlikle gittiler.

Karşılaşmanın üçüncü çeyreğinde iki oyun kurucunun yer aldığı aralıkta ivmeyi ele geçiren Darüşşafaka Basket, maçın genel ortalamasının üstünde skor üretmeyi başardı. JaJuan Johnson ve James Bell ile skor üretimini çeyrek içerisinde istikrarlı kılan David Blatt’in ekibi, sarı kırmızılıların Adas Juskevicius ekseninde gerçekleştirmek istediği reaksiyona izin vermedi. Muhammed Baygül’ün bençten gelerek skor katkısı yapmasıyla hücum çeşitliliği de artan Darüşşafaka Basket, final çeyreğine 53-47 önde girdi.

Galatasaray Odeabank (@GSBasketbol)

Galatasaray Odeabank (@GSBasketbol)

Final çeyreğinde, üçüncü on dakikalık bölümde yakaladığı ivmenin üstüne koyarak aradaki sayı farkını açan Darüşşafaka Basket, Galatasaray Odeabank’ın şut saatini verimli kullanmasına müsaade etmedi. Scottie Wilbekin ve Furkan Aldemir’in başarılı oyunlarıyla takım organizasyonunu muhafaza etmeyi başaran Darüşşafaka Basket, müsabakadan 77-63 galip ayrıldı. David Blatt’in Top 16’daki namağlup ekibi bu sonuçla birlikte gruptaki beşinci galibiyetini elde etti ve grubunu lider bitirmeyi garantiledi.


7Days EuroCup – Resmi istatistik servisi | Darüşşafaka Basket – Galatasaray Odeabank

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir