Britanya Basketbol Federasyonu’nun yedi üst düzey direktörü toplu halde istifa etti ve federasyonu bu durumla çalkalanıyor.

Olay, Federasyon ile federasyona üye İngiltere, İskoçya ve Galler’in bütçe konusunda anlaşamamasından kaynaklanıyor. İstifa eden eski federasyon başkanı Ed Warner, üç ülkenin birlikte çalışamadığı bir organizasyona liderlik etmek istemediğini ifade etti. 

Üç üye tarafından hazırlanan bütçe tasarısı, Büyük Britanya Erkek Basketbol Milli Takımı’nın bütçesinin dramatik bir şekilde azaltılmasını ve milli takımın gönüllülerce yönetilmesini öngörüyor. Bu durum, Federasyon ve üye birlikler arasında bir krize neden oldu. Üyeler, Federasyon’un bütçe toplantısı çağrısını reddedip, ani bir genel toplantı düzenleyerek hazırladıkları tasarıyı onayladılar. Böylece Federasyon’un düzenleyici yetkileri elinden alındı. İngiltere Basketbol Birliği, olay sonrasında üyelerin iki yıllığına Britanya basketbolunun bütçesini belirledikleri ve Federasyon ile dirsek temasıyla çalışmaya devam edileceğini açıkladı.

2 Temmuz Pazartesi günü İsrail’e mağlup olarak 2019 Dünya Kupası hayallerine veda eden Büyük Britanya Erkek Basketbol Milli Takımı ise maç sonrasında ortak bir açıklamayla bütçe krizine tepki koydu. Takımın veteran forveti Dan Clark tarafından okunan açıklamada “Üye ulusların liderleri milli takım formalarımızı bir çöpmüşçesine ateşe veriyorlar.” ve “Artık maçlar bitti ve biz bir daha sessiz kalmayacağız.” ifadesi kullanıldı.


Efekan Ozener

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir