Basketbolun gelişmekte olduğu Birleşik Krallık’ta basketbol sporunun etkisi gün geçtikçe büyüyor ve basketbola olan ilgi artıyor.

Sport England’ın yaptığı ankete göre basketbol, futbolun ardından Birleşik Krallık’ta yaşayan gençlerin takım sporlarında aktif olmasında en büyük rolü oynayan spor dalı.

2018-19 akademik yılında en az bir kez basketbol oynamış gençlerin sayısı, bir önceki akademik yıla göre yüzde 15 arttı. Bu artış, kriket ve yakar toptan sonra elde edilen en büyük artış.

Basketbol sporunu aktif bir şekilde oynayan yetişkinlerin sayısı da gençlerin sayısıyla birleştirilğinde basketbol, rugby sporunu geride bırakarak Birleşik Krallık’ta futboldan sonraki en büyük takım sporu oldu.

Basketbola olan ilginin artmasında Jr. NBA projesinin önemi göz ardı edilmezken erkekler kızlardan daha fazla takım sporuna yöneliyor. Bu veri ise basketbolda en üst noktada.

Birleşik Krallık’ın en büyük ikinci takım sporu olan basketbolu toplam 1,322,600 kişi aktif olarak oynarken toplamda 4,896,700 kişi de aktif olarak futbol oynuyor.


Kaynak: Basketball England

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir