Yaşlı LeBron farklı olacak fakat hala mükemmel olabilir! | #çeviri

gettyimages.com
gettyimages.com

Daha yeni Cleveland şehrine 52 yıl sonraki ilk NBA şampiyonluğunu getiren LeBron James hala basketbolunun en parlak döneminde. Geçtiğimiz Haziran’da akıllara durgunluk veren bir performansla en iyi playoff mücadelelerinden birini çıkardı— maç başına 33.2 sayı, (57,9% isabetli şut oranı) 11.8 ribaund, 8.8 asist, 2.8 blok ortalamalarıyla oynayarak Cavaliers’ın 2-0’dan gelip Golden State Warriors’ı üzmesini sağladı.

Fakat James aynı zamanda önümüzdeki NBA sezonunun ortasında 32 yaşına basacak—ve klişelerden de bildiğimiz gibi, zamana karşı koyamazsınız. (Serena Williams, Jaromir Jagr ve Ryan Seacrest gibi istisnalar hariç tabii) Bu nedenle kariyerinin düşüş evresine yaklaştıkça LeBron’ın ihtiyarlık döneminde nasıl oynayabileceğini sorgulamaya, ona en benzer eski oyuncuların yaşadıklarına kariyerinin nasıl devam edebileceği yönünde ipuçları aramaya değer.

James’in oyunu yıllar içinde değişimlere uğradı. Kariyerinin ilk dönemlerinde LeBron daha çok topu sürmek isteyen bire bir/yüzü dönük oynayan—ya da orta mesafeli şut atan—bir skorerdi ve takım arkadaşlarını hücum ribaundlarını almaları için bırakırdı. Bugünlerde ise James hücumda farklı farklı işler yapıyor: Hala kanat skoreri rolünü üstlenip boyalı alan dışındaki bire bir hücumlara ve ikili oyunlara giriyor. Fakat aynı zamanda topsuz da oynayabiliyor—bazen alçak postta dışarıdan kat yapan oyuncu olarak bazen de perdeleme sonrası çembere devrilerek—ve hücum ribaundlarına daha çok katılıyor. Bu daha geniş kapsamlı oyun tarzı James’in kariyerinin ilerleyişi açısından başarılı oldu; bunu gösterecek de üç şampiyonluğu (artı üç de NBA Finalleri’ne katılma başarısı) var.

Fakat daha geniş çerçevede James hala her zaman olduğu kişi: elinden gelen her şeyi yapan bir megastar. Tüm kariyeri boyunca, kalıcı olarak, oyunun en verimli (ve en çok top kullanan) skorerleri arasında gösterildi, bunun yanında da müthiş paslar veren ve savunma yapan ve ortalamanın üstünde ribaund alan bir oyuncu olarak lanse edildi. James’in oyun tarzını bir bağlam içine koymak amacıyla ABA-NBA birleşme dönemine giderek NBA oyuncu istatistiklerinde model tabanlı kümeleme analizi yapıyorum. James kariyeri boyunca her sezon üç sayı çizgisinin diğer her yönüyle güçlü süper yıldızları gibi aynı zorlu oyunculardan oluşan grupta sınıflandırıldı—Micheal Jordan, Russell Westbrook, Lakers’ın 2000-02 yıllarındaki Kobe Bryant ve 2002-03’teki Tracy McGrady’nin olduğu.

Kümeleme analizlerinde NBA oyuncu tipleri toplamda dokuz grupta inceleniyor, LeBron “her yönüyle mükemmel” sınıfındaki oyuncuların tipik örneklerinden:

fivethirtyeight.com
fivethirtyeight.com

Bu oyuncu tipi—her yönüyle sahanın yıldızı—günümüz NBA’de popüler olan tip. Ligin en iyi on oyuncusundan dokuzu bu kategoride. Kaynakçanın hatırına aşağıda algoritmanın BPM’ye göre 2015-16 sezonunun en iyi oyuncularını nasıl sınıflandırdığını bulabilirsiniz. (en az 500 dakika oynamış olması koşuluyla)

fivethirtyeight.com
fivethirtyeight.com

CARMELO öngörme sistemimize göre James’in karşılaştırıldığı oyuncuların birçoğunun—Larry Bird, Julius Erving, Dwayne ve Scottie Pippen gibi Şöhretler Müzesi yetenekleri—kariyerlerinin büyük bölümünü MJ ve King James gibi aynı her yönüyle sahanın yıldızı kategorisinde geçirmiş olmaları sürpriz değil. James’in karşılaştırıldığı birkaç oyuncu ise farklı gruplarda—Charles Barkley, Karl Malone ve Kevin Garnett çok yönlü büyük oyunculardandı, esasen James’in her şeyi yapan grubunun büyük-oyuncu versiyonu (Barkley, KG ve David Robinson gibi) ve Pippen de birkaç sene Alvin Robertson, Manu Ginobili ve genç Magic Johnson gibi diğer verimli, pas ve savunma yapan oyuncuların olduğu düşük kullanımlı her yönü kuvvetli kümesindeydi. Fakat bu zamana kadar James’in basketbol DNA’sı çoğunlukla sahada çok yönlü zeka geleneğine dayandırıldı.

Ancak geçmişten bu yana James’e eşdeğer oyuncuların çoğu 32. doğum günlerinden sonra görevlerinin değiştiğini gördüler. Pippen ve Jason Kidd gibi bazı oyuncular kariyerlerinin başındaki gibi düşük kullanımlı her yönü kuvvetli oyuncu grubuna dönerek kullanım yüzdelerinin düştüğünü gördüler. Bryant, Dominique Wilkins ve Alex English gibi diğerleriyse aynı kullanım seviyesinde kaldılar fakat skor odaklı oynayıp, bazı asist, ribaund ve savunma kombinasyonlarının kaymasına izin vererek daha tek yönlü olmaya başladılar. (Gary Payton tamamen farklı bir kategoriye kaydı. (Sadece hücum yapan oyun kurucu, ribaundları ve hatta savunması ilerleyen yaşıyla değişen pas yapan oyuncu grubu)

fivethirtyeight.com
fivethirtyeight.com

James’ten önce gelen onun seviyesindeki diğer oyuncuların ilerlediği yollar kadar Barkley, Garnett ve Robinson gibi çok yönlü büyük oyuncuların yörüngeleri ilginç. Yaşlandıkça becerilerinin bir kısmını kaybetmek ve daha düşük bir gruba dahil olmak yerine James’e en çok benzeyen müthiş büyük oyuncular—Barkley, Malone, Garnett, Tim Duncan ve Hakeem Olajuwon—değerli yetenek karışımlarını kariyerlerinin büyük çoğunluğunda korudular. Ve her ne kadar James hiçbir zaman bu kategoride sınıflandırılmasa da, ona benzer bazı oyuncuların bu grupta olduğu gerçeği (ikinci olarak en çok karşılaştırıldığı oyuncuların grubu) ve bu oyuncuların 32 yaşlarından itibaren en popüler gruptaki rakiplerine göre daha çok değer kazanması (büyük oyuncular son beş sezon boyunca toplamda 52 galibiyet averajıyla oynarken popüler gruptakiler 36.2 galibiyet averajıyla oynadılar) James’in en iyi gelecek opsiyonunun dışarıda kanatlarda değil de boyalı alanda büyük oyuncu olarak olduğunu işaret ediyor.

Tabii ki bu değişim James için farklı yollarla çoktan başladı. Ribaunlardaki ve post up hücumlarındaki gelişiminin yanı sıra Heat’teki son iki sezonunun yüzde 88’inde dizilimde uzun forvet ya da pivot olarak oynadı. Pozisyonlar bile değişken ve dizilişlerle onları sınıflandırmak hatalı bir bilimsellik iken bu James’in sahada gelmiş geçmiş büyük ve en güçlü oyunculardan biri olduğunun göstergesi. Fakat kısalardan oluşan dizilişin büyük oyuncusu olarak James, bu düzende olağan sahanın yıldızı istatistiklerinin tamamını korudu. Böylece yaşı gittikçe ilerleyen James için yeni evrim bazı özelliklerinden sıyrılmak ve gerçek bir büyük oyuncunun istatistiksel parmak izini—topsuz alanda oynama, ribaundlara ağırlık verme ve ne kadar çok top kullandığından ziyade verimliliğe odaklanma gibi var olan eğilimleri üzerinde yoğunlaşarak—benimsemek olabilir.

Bu sezonun tamamında uygulanacak—ya da uygulanması gereken—bir değişim değil, özellikle de Cavs’ın boyalı alanda çizginin gerisine nazaran daha çok oyuncusu olması ve de James’in her zaman sahada devamlı büyük oyuncu olma rolüne direndi. Fakat bu en etkili Yaşlı LeBron’ın nasıl olabileceğinin bir resmi olabilir. Çünkü James’in paralel çizgideki gelişimini kendi gözleriyle izleyen bizler için buna inanmanın zorluğu kadar onun NBA hikayesinin son sahnesi de gelmek üzere—ve eğer ki bu son sahne kariyerinin bugüne kadarki bölümü gibiyse, son sahneyi izlemek büyüleyici olacak.


Kaynak | Old LeBron Will Be Different, But He Might Be Still Great

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler