Geri1 of 8

I

THY EuroLeague’in normal sezonu geride kaldı. 30 maçlık maratonun sonunda temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş, dört Belgrad biletinden birini kapmak için İspanyol ekibi Baskonia ile kozlarını paylaşacak.

 Fenerbahçe’nin playoff yolu

EuroLeague’in son şampiyonu Fenerbahçe, bu yaz hücum lideri Bogdan Bogdanovic ile savunma lideri ve Final Four MVP’si Ekpe Udoh’u kaybetti. Sayısal olarak büyük bir kadro sirkülasyonu yaşanmamış gibi gözükse de şampiyon yapının iki taşıyıcı sütunu değişmek zorunda kalınca mevcut şartlarda Bogdan ve Ekpe’nin bire bir ikamesini bulmak da mümkün olmadığından sallantılı bir geçiş süreci yaşanacağını tahmin etmek zor değildi.

Fenerbahçe Doğuş (@FBBasketbol)

Fenerbahçe Doğuş (@FBBasketbol)

Çift haneli farkla öndeyken kaybedilen Unicaja Malaga karşılaşmasıyla sezonu açan sarı lacivertliler, normal sezonun ilk yarısı boyunca iniş çıkışlı bir performans sergiledi. Bu durum elbette bekleniyordu. Kadro önceki yıla göre daha geniş olmasına karşın rollerin dağılımı ve yeni isimlerin sisteme adapte olması doğal olarak zaman aldı. İlk 15 maçta 6 yenilgi alan Fenerbahçe beklentilerin altında görünüyordu.

Ligin ikinci yarısı itibariyla taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Bu sezon performansını daha da yukarı çeken Ahmet Düverioğlu ile vites arttırmaya başlayan Nicolo Melli, uzun rotasyonu konusunda Fenerbahçe’nin nefes almasını sağladı, Jan Vesely’nin üzerine binen yükü hafifletti. İlk bölümde hem hücum hem savunma tarafında çok etkisiz kalan Kostas Sloukas ile Brad Wanamaker, istikrarlı olmasa da “hafiften” kıpırdandı ve Fenerbahçe Doğuş galibiyetleri art arda gelmeye başladı. Normal sezonun ikinci kısmında sadece üç maç kaybeden Obradovic’in öğrencileri, ligi ikinci bitirerek saha avantajıyla playoffa girmeyi başardı. Zaten hedeflenen de en baştan beri buydu.

Geri1 of 8

I

Volkan Yeğin

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir