Vince Carter, Air Canada’nın hikayesi | Köşe yazısı

1998 yılında Golden State Warriors tarafından 5. sırada seçilen Vince Carter, 22 sene sonra basketbol kariyerini sonlandırdı. Bizler de sizin için Carter’ın kariyerinin kısa bir özetini hazırladık.

Vince Carter, Vinsanity, Air CanadaHalf-Man/Half-Amazing bu lakaplar bile böylesine bir basketbol ikonunu anlatmaya yetmiyor. Kanada’ya basketbolu sevdiren ve belki de Raptors organizasyonunun hayatta kalmasının nedeni.

NBA’in genişleme çabalarının sonucu olarak 1995 yılında Kanada’da iki takım kurulur. Vancouver Grizzlies ve Toronto RaptorsGrizzlies’in Kanada’daki ömrü çok kısa sürer ve takım, 6 sene sonra 2001’de Memphis’e taşınır. Toronto’da ise işler, 1998 yılında Vince Carter’ın takıma gelmesiyle beraber bambaşka ilerler. O zamana kadar %30 galibiyet oranının yukarısına çıkamayan Raptors, Carter’ın ilk senesinde %46lık bir galibiyet oranı yakalar ve yalnızca 1 sene sonra takım, tarihindeki ilk playoffu yapar. Carter, Kanada ve Toronto için yalnızca bir basketbolcu değildir. O artık Kanada’nın resmi yüzüdür. NBA takımları tarafından ciddiye alınmayan Kanada deplasmanları artık zor duraklar haline gelmiştir.

2001 Playofflar’ında konferans yarı finalinde Sixers ile eşleşirler. Ve işler o andan itibaren negatif ilerlemeye başlar. Aslında Carter o seride oldukça etkileyici bir performans ortaya koyar. Ancak serinin 7.maçının olduğu gün, mezuniyeti için North Carolina’ya gider ve ardından özel uçakla maçın oynanacağı Philadelphia’ya geçer. Maç yakın geçer ve son topa kalır. Carter atışı kaçırır. Taraftarlar ve medya Carter’ın bu kararını çok sert şekilde eleştirir. Bu olaydan sonra, Vince Carter ve Toronto ilişkisi kötüleşir. Sonraki yıllarda Toronto iyi bir performans sergileyemezPlayoffa yalnızca bir kez çıkabilir. 

 Carter, 2004 – 2005 senesinde New Jersey Nets’e takaslanır. ABA efsanesi bu takım yıllar sonra tekrar şampiyonluğa oynayacak durumdadır. 2002 ve 2003’te finalleri kaybetmiştir. Carter onlara şampiyonluğu kazandırabilecek kişi olarak gelir. Ancak durum değişmez. Nets, Carter ile ancak 2 kez Konferans Yarı Finallerine kalabilir. 2009 yazında aynı yıl finale çıkmış Magic ile anlaşır, ancak bu birliktelikten de sonuç çıkmaz. Kısa bir Suns macerasından sonra 2011 şampiyonu Dallas Mavericks ile anlaşır. Ancak yine ilk turda elenirler. 3 yıl Mavericks’te kaldıktan sonra sırasıyla Memphis Grizzlies, Sacramento Kings ve son olarak Atlanta Hawks’ta oynar. Kariyerinin başında, kazanmayı istemeyen, yalnızca kendisi için oynayan bir oyuncu durumundayken, kariyerinin ilerleyen bölümünde çok iyi bir veterana dönüştü.


 Vince Carter şüphesiz kuzeydeki birçok çocuğa basketbolu sevdirdi. Şampiyonluk kazanamadan bu kadar büyük bir ikona dönüşmek çok zordur. Kanada’ya basketbolu sevdiren Vince Carter, draft’ından 22 sene sonra basketbola veda etti. Teşekkürler Vince Carter…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler