Ufuk Sarıca: “Hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdik”

Türkiye’nin İspanya’ya 73-56 yenilerek EuroBasket 2017’ye nokta koyduğu maçın ardından Koç Ufuk Sarıca ve tecrübeli oyuncu Erkan Veyseloğlu basın toplantısında hazır bulundu.

Veyseloğlu’nun turnuvaya dair genel değerlendirmesi şöyleydi:

Açıkçası yoğun bir kamp döneminden sonra, turnuva başladığından beri iyi mücadele eden, iyi bir takım olduğumuzu düşünüyorum. Ufak tefek basit hataları minimize etseydik turnuvada çok başka bir yerde olabilirdik. Her ne kadar elenmiş olsak da Top 16’da, uzun zamandır taraftarlarla bu kadar bütünleşen bir takım olmamıştık. İyi bir başlangıç yaptık bu geçiş dönemine.

Koç Sarıca ise kendisini şu sözlerle ifade etti:

Sözlerime İspanya’ya ve özellikle Pau Gasol’a duyduğum saygıdan bahsederek başlamak istiyorum. 37 yaşında, zor geçen sezonun ardından arkadaşlarıyla birlikte sonuna kadar mücadele veriyor. Bundan sonraki nesle örnek olacak bir hadise. Diğer oyuncular için de aynı şekilde; sevinmeyi biliyorlar. bu davranışlarından ötürü onları tebrik ederim. Daha sonra kendi takımımı tebrik etmek istiyorum. Önemli bir rakiple oynamamıza rağmen asla vazgeçmeden, yenilgiyi kabul etmeden oynadık. Belki son iki dakika oyundan düşük ve bıraktık. 3. periyodun sonunda Sergio Rodriguez’den yediğimiz üçlük şansssızdı. Birtakım eksiklerimiz olduğu bir gerçek. Bunları kapatmaya çalıştık o özveriyle mücadele verdik. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdik ama elendik. Buradan edindiğimiz tecrübeyi yeni nesile aktarırsak ilerleyen dönemde gerçek bir basketbol ülkesi olabiliriz. Oyuncularımı milli takıma yakışır duruşları için tebrik ederim. Bundan dolayı gurur duyuyorum. Taraftarımıza da teşekkür ediyorum.

Oyunun bir bölümünde içerideki uzun rotasyonuna karşı önlem almıştık ve bunda başarılı olduk. rubio’nun üç sayılık isabertleri bize zarar verdi. Sokamayan bir oyuncu değil ama bizi fazlasıyla rahatsız etti. Kenan’a ve Doğuş’a bunu göstermemiz lazım. 4-5 sene evvel bunu hiç sokamıyordu. İstikrarlı çalışınca ve psikolojiyi de düzeltince başarılabiliyor. Artık şutu sokamayan oyncu yok.

Cedi ve Furkan için bu turnuva muazzam bir tecrübe. Buradan özeleştiri yapıp artıları çıkarmak lazım. Bu kadar dolu süre alıp böyle bir Avrupa Şampiyonası oynamaları onlar için büyük artı. Bir tek bu maç değil, grupta oynadığımız üç maç da ayrı ayrı tecrübe.

Pau da bizim çok iyi mücadele ettiğimizi, çok çabaladığımızı söyledi. Bizi rahat bırakırlarsa, coştururlarsa neler olabileceğini biliyorlar ama aynı zamanda konsantreler. Bu bir görgü. Bir ara sıkıntılı döneme düştüler, zone’a döndüler, bazı eşleşmelerde sorun yaşadılar. Maalesef sonunu getiremedik. Bu saygıyı görmek de bizim için önemli bir artı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler