Üçgen hücumun yaratıcısı efsane isim Tex Winter hayatını kaybetti

Üçgen hücumun yaratıcısı olan NBA’in efsane ismi Tex Winter, geçtiğimiz saatlerde 96 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1940 ile 1947 yılları arasında profesyonel olarak basketbol oynayan Tex Winter, oyunculuk kariyerini sonlandırmasının ardından 1968’e kadar kolej takımları olan Kansas State ve Marquette’i çalıştırdı. Ardından NBA’e adım atan efsane isim, 1973 yılına kadar da Washington Bullets ve Houston Rockets’ı çalıştırdı ve bu maceranın ardından yeniden kolej takımlarını çalıştırmaya devam etti.

1985 yılında Chicago Bulls’ta yardımcı koçluk yapmaya başlayan Tex Winter, 1998 yılına kadar aralıksız olarak burada çalıştı ve Phil Jackson ile birlikte üçgen hücumun yaratıcısı oldu. Burada efsane Bulls kadrosu ile altı şampiyonluk kazanan Winter, ardından 1999 yılından 2008’e kadar görev alacağı Los Angeles Lakers’a geçti. Burada da Phil Jackson ile çalışan ve üç şampiyonluk kazanan Winter, bu maceranın ardından kariyerini noktaladı.

Michael Jordan, Scottie Pippen, Kobe Bryant, Shaq O’Neal, Karl Malone, Gary Payton gibi efsane isimlerle çalışan değerli basketbol adamı, NBA’deki koçluk kariyerinde 139 maçta 51 galibiyet alabildi. Kolej kariyeri daha parlak olan Winter’ın kolej karnesi ise 787 maçta 453 galibiyet.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler