U20 Avrupa Şampiyonası, milli takımın durumu, Deni Avdija ve akılda kalanlar | Köşe yazısı

İsrail’de düzenlenen FIBA U20 Avrupa Basketbol Şampiyonasında ev sahibi İsrail şampiyonluğa ulaşırken milli takımımız turnuvayı altıncı sırada tamamladı.

İsrail’deki turnuvaya çok iyi, madalya kazanabilecek bir kadroyla gittik. Ancak grupta kaybedilen Fransa maçı çeyrek finalde İspanya’yla karşılaşmamıza sebep oldu. İlk üç çeyreğini epey iyi oynadığımız İspanya maçının sonunda serbest atış çizgisinden 2’de 1 isabet bulunca maçı 69-70’lik skorla kaybettik ve madalya umutlarımız son buldu.

Aslında oyun olarak bireysel performansların öne çıktığı bir turnuva geçirdik. Özellikle iki/üç numaralı pozisyonlarda yan yana oynayan Onuralp Bitim/Şehmus Hazer ikilisi hücumda geniş bir özgürlük alanına sahipti. Hücumlarımızı bu ikilinin bire bir yeteneklerine ve Ragıp Berke Atar’ın boyalı alan hakimiyetine dayandırdığımızı söylememiz yanlış olmaz.

fiba.basketball/europe/u20

Mücadele seviyesi olarak iyi bir noktada olduğumuz turnuvada verimli biçimde hücum edemedik. Gruptaki Fransa maçında sadece 57 sayı atabildik. Keza ikinci turda İtalya maçının üçüncü çeyreğinde sadece 13 sayı atarak maçı krize soktuk. Kötü hücum etmemizin en büyük sebebi üçlüklerde sadece %28 ile, serbest atışlarda sadece %60.6 ile oynamamız oldu. Keza İspanya maçının sonunda kaçırdığımız bir serbest atış sebebiyle maçı uzatmaya taşıyamadık.

Lafı toparlamak gerekirse 26-13 üstünlük kurduğumuz İtalya maçındaki son çeyrek ve 19-11 üstünlük kurduğumuz İspanya maçındaki üçüncü çeyrek başta olmak üzere dönem dönem etkileyici performanslar sergiledik. Ancak kötü şut attığımız, bir ve dört numaralardan fazla skor katkısı alamadığımız ve akıcı hücum edemediğimiz için madalya alabileceğimiz turnuvayı altıncı sırada tamamladık.

Geri1 of 5

Milli takım olarak ne umduk, ne bulduk?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler