Litvanya’nın Kaunas kentinde düzenlenen FIBA U16 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın finalinde Çekya’yla İtalya karşı karşıya gelecek. TSİ 21.15’te başlayacak maçı YouTube/FIBA adresinde canlı izleyebilirsiniz. 

Çekya’nın milli takımımızı 48-37 mağlup ettiği maçın detaylarına ilgili haberden ulaşabilirsiniz. İtalya’yla İspanya arasında oynanan diğer yarı final maçı oyun içi değişimleri itibarıyla hayretle takip edilecek bir maç oldu. İtalya ilk çeyrekteki performansının yadsınamaz etkisiyle maçtan 62-60 galip ayrıldı.

Kadın basketbolu standartlarında pek alışık olmadığımız biçimde, özellikle bu yaş grubunda, yüksek skorlu ilk çeyrek izledik. İtalya’nın 27-22 önde kapattığı bu bölümün acısı, oyun temposu ve şut yüzdeleri normale dönünce İspanya’dan fazlasıyla çıktı. Aradaki beş sayılık farkı bir türlü kapatamayan İspanya, üçüncü ve dördüncü çeyrekleri önde tamamlamasına karşın maçtan mağlubiyetle ayrıldı.

Çeyrek skorları

27-22 (İtalya)

9-9

13-15 (İspanya)

14-15 (İspanya)

Tabii maçın bir de Caterina Gilli boyutu vardı ki, 2002 doğumlu dört numara İspanya pota altını perişan etti. 35 dakika, 21 saniye parkede kalan Gilli 25 sayı, 17 ribaund, 1 top çalma, 2 blok, 33 verimlilik puanı üretti. Dört top kaybı yapan Gilli, 10/16 iki sayı, 0/1 üç sayı, 5/6 serbest atış isabetiyle oynadı.

Maçtaki önemli detaylardan biri de İtalya’nın 28 top kaybına rağmen galibiyete ulaşmasıydı. (İspanya’nın 14 top kaybı yaptığını düşünürsek bu fark epey önemliydi esasında). İtalya’nın 28 top kaybının 10’unu tek başına Ilaria Panzera yaptı. Fakat top kayıplarına karşın İtalya’yı oyunda tutan önemli unsurlardan biri ribaundlarda kurduğu 54-32’lik üstünlük oldu.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir