Türkoğlu: “Turgay Demirel’in haksız hakem kararlarına duyarsız kalması bizi gerçekten üzdü”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye’nin de ev sahipliğini gerçekleştirdiği EuroBasket 2017’nin ardından Anadolu Ajansı’na çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin turnuvadaki oyununun mutluluk verdiğini söyleyen Türkoğlu, Koç Ufuk Sarıca ve Türk taraftarlara da değinerek, “Yaklaşık 17 gün boyunca heyecan ve stres dolu günler yaşadık. Turnuvayı başarı ile noktaladığımızı ve ekip olarak iyi organize olup, tecrübelerimizi yansıttığımızı düşünüyoruz. Üst yöneticimiz Ömer Bey ve ekibi, kurmuş oldukları kadroyla turnuvanın sorunsuz geçmesini sağladılar. Mücadelesiyle, hırsıyla halkımızın gurur duyacağı bir takım kuracağımızı her fırsatta dile getiriyorduk. Belki sportif anlamda bu genç kadro ile istediğimiz sonuçları elde edemedik ama takımımızın ortaya koyduğu mücadele tüm halkımızı mutlu etmiştir. Son olarak kaybettiğimiz İspanya maçında bile taraftarlarımız, ‘Türkiye sizinle gurur duyuyor’ diye tezahürat yaptı. Bu bizi çok mutlu etti. Ufuk hoca ve ekibinin iyi iş çıkardığını düşünüyoruz” dedi.

Türkoğlu, Slovenya ile Sırbistan’ın kozlarını paylaştığı nefes kesen final maçı hakkında ise “Slovenya’yı kutlamak gerekiyor. Turnuvanın başından sonuna kadar herkesin beğenisini kazanan bir basketbol sergilediler ve şampiyon olmayı hak ettiler. Onları da bir kez daha tebrik etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Organizasyonda sıklıklı ön planda olan hakem hataları konusuna da vurgu yapan Türkoğlu, FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel’e göndermelerde bulundu. Türkoğlu’nun sözleri şu şekilde:

“FIBA Avrupa Başkanı’nın haksız hakem kararlarına duyarsız kalması bizi gerçekten üzdü. Ayrıca bu süreçte Demirel’in turnuva sırasında ’Şampiyona gecesi için davet almadım.’ açıklamalarına inanamadık. Kurum olarak FIBA ile yazışmalarda kendisini davet ettiğimiz ve kendisinden katılım için olumlu yanıt aldığımız yazılı olarak dosyalarımızda bulunuyor. Biz o gecede kendisini aramızda görmek isterdik, bununla beraber FIBA Avrupa Başkanı bir Türk. FIBA Avrupa Başkanı’nın, kendi ülkesinde düzenlenen şampiyonada milli takımımıza destek olmasını beklerdik. Gecemize de antrenmanlarımıza da gelmedi. FIBA Avrupa Başkanı’nın, kendi ülkesinde düzenlenen şampiyonada milli takımımıza destek olmasını beklerdik.”


  • Kaynak: Anadolu Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler