Türkiye Belarus deplasmanında kayıp #FIBAWC

Türkiye A Milli Erkek Takımımız, FIBA Dünya Şampiyonası Elemeleri’nde Belarus’a konuk oldu.

Milli takımımız maça Şehmuz, Doğuş, Buğrahan, Furkan ve Samet beşiyle başladı. Belarus’un iki uzunu da oldukça fizikli olduğu için çift uzunla başlamış olabiliriz.

İlk çeyreğin ortasına geldiğimizde Belarus’un 12-11 üstünlüğü vardı. Ev sahibi ekip, sayılarını daha çok pota altından buldu. Bu dönemde Belaruslu Salash, sahadaki en iyi oyuncu konumundaydı. Ekibimiz ise daha çok geçiş oyunu ve Şehmuz üzerinden tepeden ikili oyun kullandı.

İlk çeyreğin ikinci kısmında ise savunma sertliği inanılmaz bir seviyeye çıktı. Her iki takımda skor bulmakta zorlandı. Belarus, tam saha topa baskı yapıp ekibimizi boyalı alana sokmadı. İlk çeyrek ev sahibi ekibin 20-17 üstünlüğü ile bitti.

İkinci çeyrekte Milli takımımız da uzun ve fizikli bir beşe geçti. Buğrahan, Metecan, Tolga, Sadık Emir ve Samet Geyik beşi, fizikselliği kırdı ve ekibimizi 27-28 öne geçirdi. Maksim Salash, ikinci çeyreğin ortasında 12 sayıya geldiğinde sahada kendisinden sonra en skorer isim 5 sayıyla Samet Geyik oldu.

Parakhouski – Salash ikilisi, ilk yarıda başımıza büyük bela oldu. Tamamıyla bu ikilinin yarattığı etki üzerine hücum şekillendi. Belarus bu kısa dönemde oldukça baskın oynayıp 43-34 ile farkı dokuza çıkardı. İlk yarı böylece sona ermiş oldu.

İkinci yarı ile birlikte topa baskı Doğuş ve Şehmuz ile oldukça arttı ancak skora çok bir katkısı olmadı. Çünkü Salash ve Parakhouski içeriyi domine etmeye devam etti. Doğuş Özdemiroğlu, sahada inanılmaz bir liderlik yaptı ve bu dağınık takımı organize hücum etmeye zorladı. Böylece önce Tolga’dan daha sonra Metecan’dan gelen dış şut katkısı ile birlikte takımımız farkı dörde kadar indirdi. Belarus, bu krizden bulduğu üst üste üçlük isabetleri ile çıktı ve farkı tekrar çift haneye çıkardı.

Türkiye son çeyrekte başta Buğrahan olmak üzere kısalarından katkı alıp farkı iki sayıya kadar indirdi. Fakat  Belarus krizden yine Parakhouski’nin pota altı dominasyonu ile çıktı. Basit top kayıpları ve iyi olmayan şut tercihleri ile birlikte ev sahibi takım bir sürü hızlı hücum sayısı buldu. Maçın bitimine üç buçuk dakika kala fark tekrardan çift hanelere çıktı. Türkiye, hücumda üretemediği savunmada pota altını savunmadığı maçta Belarus’a mağlup oldu

Türkiye’de Şehmuz 17 sayı, Muhsin 14 sayı, Metecan 8 sayı ve son olarak Tolga da 8 sayılık katkı yaptı.

Belarus’ta Maksim Salash 26 sayı ile maçın yıldızı olurken Artsiom Parathouski de 16 sayı 9 ribaund ile galibiyette önemli rol oynadı.

Belarus 84-70 Türkiye

Çeyrek skorları

  1. periyot sonucu: 20-17
  2. periyot sonucu: 23-17
  3. periyot sonucu: 18-19
  4. periyot sonucu: 23-17

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler