TOFAŞ ikiz mağlubiyetlerle BCL’yi terk etti | Değerlendirme

TOFAŞ geçen hafta İspanya’daki üçüncü çeyrekte 60-42 gerideydi. Dün akşam Bursa’da ise 58-42 gerideydi. Skorlar iki takımın arasındaki farkı aslında yansıtıyordu. İki maçta da Tenerife ilk beşini savunmanın yolunu bulamadık. Savunmanın çok da yolu yok ama sahaya bu amaç için çıkıyor herkes. Maç boyunca switch dışında net işe yarayan bir strateji göremedik.

İkinci çeyrekten başlayarak savunma rotasyonlarını takip etti Tenerife. Basit, sağlam basketbolla bir kamyon boş üçlük buldu. Yay gerisinden maç boyunca 14 isabet sağlamış olmaları da temsilcimizi rahatlatmadı. Final çeyreğine kadar İspanyol ekibi net şekilde daha iyiydi, skorda da rahatça öndeydi. Bu kadarı zaten beklenti dahilindeydi. Ne var ki dördüncü çeyrek Adalılara bir kez daha kabus oldu.

Jeremy Simmons-Tyler Ennis tepe ikili oyunları kapıyı açtı. Simmons’ın çember etrafı bitiriciliği ve orta mesafe şutu savunmaya zehrini seçtiriyordu. Ve Simmons da final çeyreğine orta mesafe zehrini salarak girdi. Savunma direncinin hiç düşmemesinden ötürü TOFAŞ’ı takdir etmek gerek; herhangi bir takım en azından ikinci maçta beyaz bayrağı çekerdi.

Ufak konsantrasyon kayıpları haricinde savunmada hiçbir sıkıntı yaşamadı temsilcimiz. Ama Tenerife de bu anları cezasız bırakmadı ve uzun süre bu sayede önde kaldı. Tek pastan yardıma mı gittiniz? Üçlük. Güçlü taraftan yardıma mı gittiniz? Basket. İlk maçta Zukauskas’ın başrolde olduğu uzun beşlerle dönen TOFAŞ, dün akşam Elgin Cook’un dört numarada oynadığı kısa beşle geri döndü. Pako, Ennis, Yiğit, Cook, Simmons beşi Tenerife’de yaşananların aksine maçı almaya gidiyordu.

Sonrası Huertas, Berk, bire bir, fake, ayakların yerden kesilmesi ve basket. İlk maçtaki son pozisyonun karbon kopyası. Bu iki pozisyon TOFAŞ’ın sezonunu sona erdirdi. Tenerife ise iki maçı birer sayıyla kazanarak Bilbao’ya muharebede test edilmiş şekilde gidiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler