Biraz galip, biraz mağlup: TOFAŞ #BasketballCL

Galiptir bu yolda mağlup

TOFAŞ, Basketbol Şampiyonlar Ligi çeyrek final serisinin ilk maçında Avrupa basketbolunun en formda takımlarından birisinin karşısına çıktı. Temsilcimiz, Real Madrid’in birkaç gün önce yalnızca 59 sayı atarak 13 farkla mağlup olduğu salondan tek bir serbest atış farkıyla boynu bükük ayrıldı. Ancak başlığın da işaret ettiği gibi, mağlup olduğu maçtan gelecek adına önemli çıkarımlar yaptı.

Bir musibet, bin nasihat

TOFAŞ için aslında maç olabilecek en kötü şekilde başladı. Tenerife’nin Huertas – Shermadini ikili oyunlarını tıkır tıkır işletmesi ve yay gerisinden Sasu Salin’le yağmur gibi üçlük göndermesi yetmiyormuş gibi, takımın belki de en önemli kısası ve organizatörü Berk Uğurlu ilk çeyreğin henüz dört dakikası bile geride kalmadan iki faul alıp kenara geldi.

Kenardan gelen Yiğit Arslan ve Muhsin Yaşar takımın stabilizasyonunu sağlama ve aslar dönene kadar en azından takip mesafesini koruma noktasında fena iş çıkarmazken, oyuna dönen Berk’in üçüncü faulünü alması, üstüne üstlük takımın bir diğer önemli kısası Pako Cruz’un da üçlemesi TOFAŞ’ı oldukça zor bir duruma itti. Ancak kriz – fırsat eksenli bir klişede ifade edildiği gibi bu kriz de bir fırsat yarattı.

Oluşan şartlar, takımın uzamak zorunda kalmasına ve kadroya yakın zamanda katılan Zukauskas’ın normal şartlarda alacağından daha fazla süre almasına olanak tanıdı. İlk yarı biterken koptu gibi görünen maçın son topa taşınmasını sağlayan başlıca unsurlar da bunlar oldu. Uzun, ayrıca Zukauskaslı beşler.

Zubcic out, Zukauskas in

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan kriz sebebiyle Parma Perm’den ayrılan ve tam bir ay önce bugün TOFAŞ’ın kucağına düşen Eigirdas Zukauskas eline gelen bu fırsatı layıkıyla kullanmaktan imtina etmedi. Yerine oynadığı Zubcic’e kıyasla takım savunmasında daha belirleyici bir performans sergilemeyi başaran Litvanyalı oyuncu, farklı bölümlerde bire bir eşleştiği Kyle Wiltjer, Emir Sulejmanovic ve Aaron Doornekamp’a nefes aldırmadı.

TOFAŞ’ın 18 sayıyı gören farkı yavaş yavaş eritmeye başladığı seri de oldukça uzun ve içinde Zukauaskas’ın olduğu bir beşle start aldı. Üçüncü çeyreğin son bölümlerinde sahada yer alan 2.04’lük Zukauskas ve 2.06’lık Muhsin Yaşar ile Emre Tanışan geri dönüş ateşini yaktı. Bu üçlü skoru üç dakika gibi bir süre içinde 66-52’den 68-59’a getirdikten sonra Muhsin yerini Jeremy Simmons’a, birkaç dakika sonra da Emre yerini Elgin Cook’a bıraktı. Böylelikle maçı kapatacak üç cüsseli oyuncu şekillendi.

Müdafaanın yanı sıra Zukauskas hücum sahasında da Zubcic’i pek aratmadı. Karşılaşmayı 14 sayıyla tamamlayarak Cook ve Cruz ile birlikte takımın en skorer ismi olan 30 yaşındaki oyuncu, asıl damgasını ise maçın son bölümlerinde vurdu. Son beş dakikada TOFAŞ’ın attığı 13 sayının 7’sine imzasını atan Zukauskas, tercih edilmesindeki meşruiyeti istatistik kağıdında da ortaya koydu. Öte yandan sahada kaldığı yaklaşık 25 dakikalık sürede artı eksi hanesini +17’yle kapatması da Ahmet Çakı için serinin gelecek maçları adına göz önünde bulundurmaya değer bir rota sundu.

Sonuç

İkinci yarıdaki dominant performansa rağmen, galibiyetle birlikte avantajı da cebine koyan Tenerife hala bu eşleşmenin favori tarafı. Ancak en azından TOFAŞ açısından seriyi yeniden İspanya’ya taşıyabilmesini sağlayacak formül az çok kendini belli etmiş görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler