TOFAŞ GM Tolga Öngören: “EuroCup, EuroLeague için bir kapıdır ama #BasketballCL daha cazip” | TB ÖZEL

TOFAŞ Spor Kulübü, basketbol gündemine bir anda bomba gibi düşen açıklamasıyla, kulübün gelecek sezondan itibaren Basketbol Şampiyonlar Ligi‘nde oynayacağını duyurdu.

Kulübün resmi kaynaklarından gelen bildirinin akabinde, TOFAŞ Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören, telefon bağlantısı aracılığıyla TrendBasket’in sorularını yanıtladı. Öngören’in açıklamalarından satır başları şunlar:

Yeni bir düzen, yeni bir spor düzeni kurulacak. Biz de stratejik anlamda yeni bir planlamanın ihtiyacını hissettik. Basketbol Şampiyonlar Ligi esasında 1-2 yıldır konuşuyordu bizle, ortada bir davet de vardı. Biz daha öncesinde EuroCup daha prestijli bir turnuva olduğu için orada oynayıp bir yerlere gelmeyi planlamıştık.

EuroCup formatı gereği takımlara biraz yük olmaya başlamıştı. EuroCup’taki bir Türk takımının şu andaki tek hedefi EuroLeague‘de oynayabilmek. Türkiye Ligi’nde şampiyon da olsanız EuroLeague’e gidemiyorsunuz. EuroCup’ta final ve şampiyonluk EuroLeague için tek yol. Ve kurallar gereği EuroLeague’deki ilk sezonunuzda playoff aşamasına kalmalısınız ki lisansınız devam edebilsin. Biz bunu sürdürülebilir bulmadık.

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin son iki yılda finansal ve sportif anlamda yapmış olduğu hamle önemli. Avrupa’nın önemli takımları da katılıyor bir bir. Türkiye’den başka takımlar da katıldı; Avrupa’dan katılacak başka ekipler de olacak. Turnuvanın organizasyonel ve işlevsel yapısının EuroCup’a oranla daha yukarıda olduğunu düşünüyoruz.

“TOFAŞ gibi bir kurumun kararı Şampiyonlar Ligi’ne saygınlık kazandırır”

Basketbol Şampiyonlar Ligi birkaç yıl içinde EuroLeague’e rakip olabilir. Yatırımcılarına baktığımızda EuroCup’tan daha kuvvetli duruyorlar. EuroCup, EuroLeague için bir kapıdır ama Şampiyonlar Ligi’nin sunduğu şartlar daha cazip.

Şampiyonlar Ligi’nin bizden özel ricası anlaşma şartlarının açıklanmamasıydı. Biz bu iki kurumun anlaşmasına dair basın açıklamamızda da ayrıntı vermedik. Ancak şunu söyleyebilirim; anlaşmamız EuroCup’a oranla daha avantajlı.

Orta vadeli süreçte bulunduğumuz yeri görmek istiyoruz. Aldığımız kararın tetikleyicisi olarak sadece pandemiyi göstermek yanlış olur. Bunun orta vadeli yatırımlara etkisi olacak elbette. EuroCup ve EuroLeague’de büyük yatırımlara ihtiyacınız var. Şampiyonlar Ligi organizasyonel yapısıyla finansal ve sportif olarak daha da kuvvetli olacaktır, daha da yukarı gidecektir. Bir anda pandemi çıktı haydi oraya gidelim gibi bir durum söz konusu değil.

TOFAŞ Spor Kulübü burası. Biz çok kurumsal bir yapıyız. İşin bir ayağı da teknik ekiptir. Başantrenörümüz olarak Orhun Ene’nin de desteğini aldık. Bazı oyuncularımızla da konuştuk. TOFAŞ Spor Kulübü yaptık oldu şeklinde ilerlemez. Gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik ve bu karara vardık.

Geçişin kadroyu negatif anlamda etkileyeceğini düşünmüyorum. TOFAŞ Spor Kulübü, yapısı ve organizasyonel vizyonuyla Avrupa’da önemli bir yerde duruyor. TOFAŞ gibi bir kurumun kararı Şampiyonlar Ligi’ne saygınlık kazandırır. Oyuncular açısından da olumsuz bir durum olacağını düşünmüyorum. Belki bir Final Four getiririz Türkiye’ye.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler