Adım adım büyüme

Telenet Giants Antwerp veya Türkçe adıyla Anvers, Belçika basketbolunun 1960’lı yıllardan itibaren en başarılı takımı Racing Mechelen’in 1995’te kapanıp yerel kulüp Sobabee ile birleşmesiyle birlikte bir basketbol takımına sahip oldu. Belçika’nın en büyük ikinci şehri, Flaman Bölgesi’nin başkenti en üst seviyedeki mücadelesine 1998/99 sezonunda başladı. O dönemki adıyla Racing Basket Antwerpen, Trabzonspor’un 1970’lerdeki atılımına benzer bir şekilde, en üst seviyedeki ikinci sezonunda lig-kupa dublesi yaptı. Ne var ki Trabzon ile Antwerp’in kaderleri paralel ilerlemedi; Antwerp dubleden sonraki ilk başarılı sezonu için yedi sene bekleyecekti.

Telenet Giants Antwerp

championsleague.basketball/tr/18-19

2006/07’deki kupa zaferi ve lig üçüncülüğü, iz bırakmadan geçen yılların ötesinde bir kardelendi. O arada 2005 ile birlikte kulübün ismi Antwerp Giants’a dönüştürülmüştü. Antwerp’in gelecek on yılı ise engellerin ötesine geçememekle tanımlanabilir. Ligde yarı finalin ötesine geçemeyen Flamanlar, kupada ise üç final kaybetti. Avrupa kupalarında eski adı EuroChallenge olan FIBA Europe Cup’taki iki çeyrek finalden (2009/10, 2015/16) öteye gidilemedi.

Belli standartların üstüne çıkamayan ancak altına da düşmeyen bir kulüp görüntüsündeki Telenet Giants Antwerp için talih 2017/18 sezonunda döndü. Belçika’nın en büyük telekomünikasyon sağlayıcısı Telenet, 2000-2020 arası lig şampiyonluğunu 13 kez tatmış BC Oostende’yle yollarını ayırıp Antwerp Giants’a sponsor oldu. Telenet Giants Antwerp de boş durmadı, sezona sağlam eklemelerle girdi. Moses Kingsley, Paris Lee, Tyler Kalinoski, Dave Dudzinski; Nisan ayında gelmiş olsalar da Ismael Bako, Hans Vanwijn gibi oyuncuların kadroya katılmaları iyi günlerin habercisiydi. Ligde 27 galibiyet ve ikinci sırayla milenyumun en iyi sezonunu geçiren Antwerp, Belçika basketbolunun son 20 sezonunda altı şampiyonluk kazanan Spirou Charleroi’yı yarı final serisinde maç vermeden devirdi. Büyük bir psikolojik engel aşılmıştı. Finalde bölüm sonu canavarı, Belçika’nın uzun ömürlü şampiyonu BC Oostende’ye direnemediler ama bu bile sezonun başarılı sayılmasına yeterdi.

Adım adım büyüme

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir