TBF: ”Gereken önlemleri almamış olmaları kulübün sorumluluğudur”

Spor Toto Süper Ligi yarı final serisinde Galatasaray Odeabank ile Fenerbahçe arasında Abdi İpekçi’de oynanan serinin üçüncü maçında yaşanan bir takım olaylardan sonra TBF, Galatasaray Odeabank’a iki maçlık seyircisiz oynama cezası vermişti.

Bunun üzerine Galatasaray’ın bir tepki açıklaması yayınlamasının ardından TBF, kamuoyuna bir duyuruda bulundu. TBF’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Türkiye Basketbol Federasyonu’dan Disiplin Kurulu kararı ile ilgili açıklama.

Disiplin Kurulumuz tarafından verilen seyircisiz oynama kararı sonrasında Galatasaray Spor Kulübü tarafından yapılan ve federasyonumuzu çifte standart uygulamakla suçlayıcı ifadelerle tahrike ve yanıltmaya yönelik açıklaması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Türkiye Basketbol Federasyonu, yasalara uygun olarak kurulmuş ve bu yasalar çerçevesinde Türk basketbolunu yöneten bir kurum olarak tüm kararları yürürlükte bulunan yasa, yönetmelik ve yönergelere dayalı oluşturmaktadır.

Galatasaray Spor Kulübü’ne son oynadıkları müsabakada önleyemedikleri istenmeyen olaylar sonucunda tespit ve raporlara dayanarak verilmiş cezalar disiplin kurulumuz tarafından daha önce verilmiş benzer olaylar karşında verilen kararlarla bire bir örtüşmektedir.

Galatasaray Spor Kulübü tarafından iddialarına emsal olarak gösterilen iki sene önce 13 Haziran 2014 tarihinde Ülker Arena’da oynanan Fenerbahçe Ülker-Galatasaray LİV Hospital müsabakasında seyirciler tarafından küfürlü tezahürat yapılması ve sahaya yabancı madde atılması nedeniyle iki kez anons yapılmış olması şeklindeki raporlarla emsallerine uygun olarak Fenerbahçe Spor Kulübü’ne para cezası verilmiştir. Konu edilen bu maçta üçüncü kez anons yapılmamış ve hakemlerin soyunma odasına gitmemiş olması nedeniyle maça ara verilmediğinden seyircisiz maç oynama cezası verilmemiştir.

10 Haziran 2014 tarihinde Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan Galatasaray LİV Hospital-Fenerbahçe Ülker müsabakasında seyirciler tarafından küfürlü tezahürat yapılması ve sahaya yabancı madde atılması nedeniyle üç kez anons yapılmış olması ve kurallar gereği hakemlerin olayların sona erdirilmesine yönelik soyunma odalarına gitmiş ve bu nedenle müsabakaya ara verilmiş olması yönündeki raporlar göz önünde bulundurularak Galatasaray Spor Kulübü’ne iki maçını seyircisiz oynama ve para cezası verilmiştir.

29 Mayıs 2016 tarihinde oynanan müsabakada yaşanan olaylar nedeniyle Galatasaray Spor Kulübü’ne verilen iki maçı seyircisiz oynama ve para cezası, adı geçen kulübün iki sene önce almış olduğu saha kapanma cezası gerekçeleri ile bire bir aynıdır. Ayrıca seyircilerin neden olduğu küfürlü tezahürat ve/veya sahaya yabancı madde atılması gibi istenmeyen olaylar sonucunda üç kez anons yapılan ve hakemlerin soyunma odasına gittikleri tüm maçlarda disiplin kurulumuz tarafından aynı ceza verilmiştir.

İthamların aksine Galatasaray Spor Kulübü’nün seyircilerinin neden olduğu istenmeyen olaylar nedeniyle almış olduğu ceza son derece standart bir uygulama olup daha önce de benzer olaylar nedeniyle aynı cezaya maruz kalan kulüp olarak bunu bilmemeleri ve gereken önlemleri almamış olmaları kulübün sorumluluğudur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”


Kaynak | Türkiye Basketbol Federasyonu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Kayla McBride: “Fenerbahçe için oynamak gerçekten çok güzel” #KBSL

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi'ni şampiyon tamamlayan Fenerbahçe Öznur Kablo'da MVP Kayla McBride duygularını dile getirdi. Şampiyonluk sonrasında yayıncı kuruluşa konuşan final serisi MVP'si...

Beşiktaş Kulübü’nden playoff’ların başlamaması adına ihtiyati tedbir talebi! #BSL

Beşiktaş Icrypex, ING Basketbol Süper Ligi playoff serilerinin başlatılmaması adına Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Başkanlığına ihtiyati tedbir talebi ile...

Basketbol camiası Pınar Karşıya’ya teşekkür mesajları paylaştı #BasketballCL | GALERİ

Basketbol camiası Pınar Karşıya'ya teşekkür mesajları paylaştı | GALERİ Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde sezonu ikinci tamamlayan Pınar Karşıyaka'ya birçok kulüp ve isimden teşekkür mesajları geldi. Final mücadelesinde...