TB ÖZEL | Vincent Macaulay: ”Doğuş Grubu ile sponsorluk görüşmelerimiz devam ediyor”

Dün akşam saatlerinde duyurduğumuz Doğuş Grubu’nun Birleşik Krallık’taki EuroLeague lisans hakkı için London Lions kulübü ile gerçekleştirdiği sponsorluk görüşmeleri haberine  birinci ağızdan doğrulama geldi! London Lions organizasyonun CEO’su Vincent Macaulay, Doğuş Grubu ile görüşmelerinin devam ettiğini ve Avrupa’nın büyük organizasyonlarında yer alabilmek adına çalışmalara ara vermeyeceklerini dile getirdi.

İşte TrendBasket farkıyla okurlarımıza duyurduğumuz söz konusu haber ve kapsamlı röportajın detayları!


Röportaj: Derviş Göksun, TrendBasket

London Lions CEO: Vincent Macaulay

TB: Birleşik Krallık basketbolla tanınan bir ülke değil. Ülke basketbolunun bugününü ve seksenlerin sonundan bu yana aldığınız yolu nasıl değerlendiriyorsunuz?

V.M: Evet geliştiğmiz bir gerçek ama bence her zaman problemlerimiz olacak. Basketbol bu ülkede asla birinci ve ikinci spor olmayacaktır çünkü çok geleneksel bir yapımız var. Ama bunun yanında da çok fazla kültürü içinde barındıran bir şehirde yaşıyoruz ve basketbol da bir çok insan için çekici bir spor. Örneğin Birleşik Amerika’daki ortama bakarsak basketbol aileden gelen zaman içinde büyümüş bir spor. Türkiye’ye bakarsak daha fazla tutkunun rekabetin ön plana çıktığı insanların bu şekilde spora tutunduğunu görüyoruz. Bizim de kendimizi tanıyıp, kendimize nasıl bir yol edineceğimizi hangi kültürü benimseyeceğimize karar vermemiz lazım. Newcastle Eagles ve Leicester Riders gibi uzun yıllardır bu ligde olan takımlardan bazılarının bu tarz fanatik taraftarları var bizim de topluluklara ulaşıp, onlara fırsatları sağlayıp sevmelerini sağlamalıyız. Şu anda NCAA’de oynayan İngiltere vatandaşı oyuncular var. Yetenek yok diyemeyiz o yüzden görevimiz bunu yaygınlaştırıp, gelişimi sağlamak.

TB: Takımınız özelinde konuşursak; Arsenal, Chelsea, Tottenham Hotspur ve hatta komşunuz West Ham United gibi diğer Premier League ekipleriyle aynı şehri paylaşıyorsunuz. Takıma gelen desteği artırmak için orta ve uzun vadeli planlarınız neler?

V.M: Tabii ki dünyanın en büyük futbol kulüplerinden ve çok yoğun bir futbol kültüründen bahsediyoruz. Bunu yenmek mümkün değil. Ama bizim için buradaki en büyük hedef insanlara herkesin basketbol seviyesine göre ilgi çekici maçlar sunmak. Maçlarımızda iyi bir seyirci kitlemiz var. Ama burada henüz tutkulu Litvanya, Yunanistan, Türkiye vatandaşları görmüş değiliz. Çünkü onlara hiçbir Avrupa kupasında oynamadığmızı anlatmak zor oluyor. O yüzden bu sporu daha da popüler yapabilmemiz için köklü Avrupa takımlarını buraya getirmemiz gerekiyor. Bunun için de Avrupa kupalarında yarışmamız şart. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz umuyorum ki birkaç sene içerisinde oralarda yer alacağız.

TB: Basketbol kültürünü geliştirmek adına lig organizasyonu olarak ne tarz değişiklikler yapılmalı? İngiltere basketbolu kendine hangi modeli örnek almalı?

V.M: İngiltere’de birçok üniversite var üniversite sporları çok yaygın durumda. Buraya bir çok farklı ülkeden öğrenci geliyor ve okul sporlarında yer alıyor. Belki Amerika Birleşik Devletleri kadar ciddi olmasa da üniversiteler ile iyi bağlantılar kurup, kolej basketbolu sistemini buraya getirmemiz gerekiyor. Öğrencilere hem okuyup, hem de sevdikleri sporu yapma fırsatı tanıyabilirsek bunun muhakkak geri dönüşü olacaktır. Özellikle Londra özelinde çoğu üniversitenin saha olanakları yeterince iyi değil. Onlara bu konuda yardımcı olup, hem kendi vatandaşlarımıza hem de buraya gelen öğrencilere bu sporu daha çok sevdirip, aslında burada oynama hayali kurdurabiliriz.

Geri1 of 2

”Birkaç sezon sonra bu hafta Olympiakos ya da Fenerbahçe ile…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler