Artı 5

1- Saras ve Zalgiris ilk kez sahnede

Zalgiris Kaunas bundan tam 19 sene önce Avrupa’nın en büyüğü olmayı başarmıştı. Kazlauskas’ın koçluğunda Stombergas, Sestokas, Zukauskas, Adomaitisli efsane kadro kupaya uzanırken geride genç bir yıldız adayı da bırakmıştı. Sezon başlarken kadroda bulunan bir genç Koç Kazlauskas tarafından kesilmişti. Kadere bakın ki o genç Sarunas Jasikevicius’tan başkası değildi.

O sene olmasa da oyuncu olarak defalarca kazandığı Avrupa şampiyonluklarından sonra Saras bir kez daha F4’te. Hem de eski koçu Obradovic’e rakip olarak.

Litvanya ekibi, son şampiyon Fenerbahçe’yle oynayarak F4’e başlayacak. Sezon içinde bir kez yendiler bir kez de kaybettiler. Ancak burada önemli bir nokta var. Aslında iki maç da Saras’ın istediği gibi oynandı. Yani Saras, tempoyu Obra’ya dikte ettirmeyi başardı. Zalgiris’in kaybettiği maçta Fenerbahçe Doğuş üç çeyrek 52 sayı atarken son çeyrekte 33 sayı buldu. FBD’nin sıra dışı son çeyrek performansı o günün galibini belirledi.

Yarı finalde ne olur bilinmez. Ama bildiğimiz bir şey var, Saras ve Zalgiris rüya gibi bir sezon geçirdiler. Bundan sonraki maçları nasıl biterse bitsin, sezonun en büyük kazananlarından biri de onlar.

MARCA Baloncesto (@MarcaBasket)

MARCA Baloncesto (@MarcaBasket)

2- Luka Doncic’in görkemli vedası

Aslında nasıl veda ettiğini gördük. İki sene üst üste Rising Star Ödülü, 2017-2018 sezonunun MVP adaylarından biri. Tabii bu arada bir de Avrupa şampiyonluğu ve en iyi beş ödülleri.

Doncic son iki sezondur aklın mantığın sınırların aşan bir performans sergiliyor. 2018 verimlilik puanı kategorisinin de lideri…

Real’in hem birincil oyun yapıcısı hem de skoreriydi. Geçen seneki Final Four’da gözyaşlarını tutamayan çocuk, bir yılda gözümüzün önünde büyüdü. 16.1sayı, 4.8 ribaund, 4.4 asist ve 58.3% saha içi isabetiyle 21.8 verimlilik puanına ulaştı.

Doncic’in NBA Draft 2018’de ilk ikiden seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ve birçok scout onu izlemek için Belgrad’da olacak. Avrupa’ya veda etmek için bundan daha görkemli bir sahne bulabilir miydi emin değilim. Şimdi son şovuna hazırlanıyor.

3- Birden çok rövanşın hikayesi

2015 yarı finalinin rövanşı (Real Madrid vs Fenerbahçe)

2016 finalinin rövanşı (CSKA vs Fenerbahçe)

2017 yarı finalinin rövanşı (Fenerbahçe vs Real Madrid)

2017 finalinin rövanşı (Fenerbahçe vs CSKA)

Her Final Four kendi hikayesini yazar. Ama bazı hikayeler, geçmişten bugüne sayfa sayfa büyüyerek gelir. Real Madrid, CSKA ve Fenerbahçe geçen senenin üç yarı finalisti olmanın dışında son yıllarda yaşanan en sert üçlü rekabetin de parçaları. Belgrad’daki Final Four, son yıllarda ligi domine eden üç takımın mücadelesine de tanık olacak.

Fenerbahçe Doğuş, bu konuda avantajlı görünüyor. Çünkü kazansa da kaybetse de CSKA’ya ve Real Madrid’e psikolojik üstünlüğü her maç kurmayı başarıyor.

Artı 5

Çağlar Uzunca

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir