Röportaj: Utkuhan Genç, TrendBasket


NBA’deki gururlarımızdan Cedi Osman ile TrendBasket olarak bir röportaj gerçekleştirdik. Ekibimizden Utkuhan Genç’in yaptığı röportajda Cleveland Cavaliers’tan LeBron James’e, NBA All-Star’dan Dünya Kupası’na kadar birçok konuya değindiler.

 • Önce sakatlığın hakkında konuşalım. Bir bilek burkulması yaşadığın açıklandı. Şu an durumun nasıl, New York Knicks maçında oynayabilecek misin?

”Henüz belli değil ama kendimi iyi hissediyorum. Zaten hem tedavi hem de saha çalışmaları gayet iyi gidiyor. En yakın zamanda döneceğim ama gününü henüz belirlemedik.”

 • Sezon sizin açınızdan nasıl gidiyor? LeBron James gittikten sonra geçtiğimiz yıla göre daha farklı bir takım var.

”Evet, takım daha farklı geçen seneye göre. Sonuçta genç bir takımız, çalışmaya ihtiyacımız var ve her maç bizim için ders niteliğinde. Bu yüzden her maça en iyi şekilde hazırlanmaya ve her maçı en iyi şekilde oynamaya çalışıyoruz.”

 • Peki çalışma etiğinde bir değişiklik oldu mu? Sonuçta geçen sezon şampiyonlarla antrenman yaparken şu an daha genç oyuncularla bir aradasın.

”Yani evet, çok fazla antrenman yapmaya zaman kalmıyor çok fazla maç oynadığımızdan dolayı. Dediğim gibi daha genç bir takımız daha rekabetçiyiz ve biraz da tecrübesizliğimiz var ama bunu her maçta kapattığımızı düşünüyorum.”

David Liam Kyle/NBAE via Getty Images

 • Draftlarda en üst sıralardan seçmeniz bekleniyor. Peki hiç kolejlerdeki oyuncuları izleme fırsatın oldu mu?

”Yok hiç izlemedim. Zaten kolej basketbolu çok takip etmiyorum. Hatta neredeyse hiç izlemiyorum. O yüzden çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim.”

 • O zaman Avrupa’ya dönelim. Hem Anadolu Efes hem de Fenerbahçe Beko çok başarılı bir dönemden geçiyor. Hiç izleme fırsatın oluyor mu?

”Evet bazen izliyorum ama saat farkından dolayı bazen antrenmanlar olabiliyor ya da onlar erken saatte oynayabiliyor. Zamanım oldukça hem Anadolu Efes’i hem de Fenerbahçe’yi izlemeye çalışıyorum. Bu sene iki takım da çok başarılı, ikisinin de Final Four şansı var. Umarım her iki takım da Final Four’a gider ve ben bu sene ikisinden de çok ümitliyim. Fenerbahçe Beko bu sene de play-offa giderse üst üste dördüncü olacak ama Anadolu Efes bu sene özellikle hem takım olarak hem de Ergin abiyle beraber çok büyük bir çıkış yakaladılar. Onların da şansları çok yüksek.”

euroleague.net

 • Koç Ergin Ataman’la ilişkin nasıl? Hala konuşabilme şansın oluyor mu?

”Evet, Ergin abiyle çok iyi bir arkadaşlığımız, dostluğumuz var ara sıra konuşuyoruz. Ergin abi Amerika’ya da gelmişti, beraber burada da zaman geçirmiştik. Zaten milli takımda da beraber çalışmıştık o yüzden aramız gayet iyi.”

 • Bu sene, senin bireysel anlamda çok öne çıkabildiğin bir sene oldu. LeBron’dan sonra bir anda takımın çaylak oyuncusundan takımın taşıyıcı oyuncusuna döndün. Bunu nasıl değerlendiriyorsun?

”Ben böyle bir şey bekliyorum, sürekli konuşuyorduk. Benim için tabii ki de büyük bir fırsat ve özellikle bu senenin kariyerim açısından önemli olduğuna inanıyorum. Çok çalışmak gerekiyor. Önümüzdeki maçları iyi bir şekilde tamamlayıp seneye daha iyi hazırlanmak istiyorum.”

 • Çalışmanın karşılığını almış gibi görünüyorsun. All-Star’a seçildin. Onun hakkında düşüncelerin nedir?

”All-Star’da yer alacak olmak gerçekten çok gurur verici bir şey. Haftayı orada geçirmek benim için büyük bir tecrübe olacak. Bunun için sabırsızlanıyorum. Oraya hem tecrübe edinmeye hem de eğlenmeye gidiyorum.”

 • Seçildiğini ilk öğrendiğin anda nasıl hissettin?

”Çok mutluydum tabii. İsmim açıklandığında hem takım arkadaşlarım hem de antrenörlerim beni tebrik etti. Bende de ayrı bir mutluluk vardı.”

 • LeBron James bir bakıma senin mentorundu. Seçildikten sonra seni aradı mı? İletişiminiz sürüyor mu hala?

”İletişimimiz hala sürüyor sık sık olmasa da. Ara ara konuşuyoruz, iyi bir arkadaşlığımız var onu sürdürüyoruz.”

NBA (@NBA)

 • Dünya Kupası hakkında ne düşünüyorsun? Türkiye Dünya Kupası’na gitmeyi garantiledi, peki sen katılacak mısın? Şansınız hakkında neler düşünüyorsun biraz bahsedebilir misin?

”Turnuvaya daha çok var. Takımlar, kimlerle eşleştik daha bunların hiçbiri belli değil, bu yüzden çok fazla bir şey söyleyemem ama oraya bir derece yapmak için gideceğiz. Çok iyi bir takımız, çok iyi oyunculara sahibiz. Adım adım gitmemiz gerekiyor.”

 • Son olarak Türk hayranlarına bir mesajın var mı?

”Sürekli beni destekliyorlar, görüyorum maçlarımı izlemeye çalışıyorlar. O yüzden gerçekten çok teşekkür ediyorum. Onların desteği her zaman çok önemli. O destekle ben de moral depoluyorum. Bunun için minnettarım.”

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir