TB ÖZEL | Boray Dai: “Düşüncemiz, ilk yarıyı mümkün olduğu kadar yukarıda bitirmek”

Gaziantep Basketbol Genel Menajeri Boray Dai, Basketbol Süper Ligi’nin 2019-20 sezonu fikstür kura çekiminin ardından TrendBasket mikrofonlarına özel açıklamalarda bulundu.

tbf.org.tr

Öncelikle hayırlı olsun. Fikstürde işaretlediğiniz bir tarih var mı? Özellikle taraftarlar için bazı maçlar diğerlerinden biraz daha önemlidir. Tabii ki siz çok daha uzun vadeli düşünüyorsunuz ama ilk yarı için, ‘Şu maç enteresan olabilir.’ dediğiniz bir maç var mı?

Geniş fikstüre bakma imkanım olmadı tabii ama ben hiçbir zaman fikstüre çok takılmam. Sonuçta bütün takımlarla oynuyorsunuz. Bizim her zamanki gibi düşüncemiz, ilk yarıyı mümkün olduğu kadar yukarıda bitirip kendimizi biraz garantiye almak ve ikinci yarıya kafamız daha rahat devam etmek. Her zaman böyle bir hedefimiz vardır, bu sene de öyle olacak. Bu yüzden kimin birinci, üçüncü, beşinci hafta ne yaptığı çok önemli değil ama yine de üçüncü haftada kendi evimizdeki TOFAŞ maçı güzel bir maç olacak gibi duruyor.

Kadronuzda şu an 13 oyuncu var. Başka transfer yapmayı düşünüyor musunuz?

Yok, 13’te kalacağız. Kadromuzu tamamladık. Belki kamp dönemine genç takımdan bir tane Gaziantepli oyuncu götürme durumumuz var. Ama dış ve iç transferi bitirdik şu anda.

Az evvel [TOFAŞ Genel Menajeri] Tolga [Öngören] ile konuşuyordum, o da yeni oyuncular çıkarmanın öneminden bahsetti. Gaziantep çok büyük, potansiyelli bir şehir. Bir yandan yarışmaya devam ederken bu yola gitmeyi ne kadar düşünüyorsunuz?

Çok kolay değil tabii. Biz, gerçekçi olmak gerekirse, iki yıldır altyapıya daha ciddi yatırımlar yapmaya başladık. Bu iki yılda da gerçekten güzel sonuçlar aldık. Özellikle geçtiğimiz sene iki kategoride oyuncularımız milli takımlara davet edildi; bu çok önemli bir gelişme, uzun yıllardır Antep’te olmayan bir şey. Bu sene BGL takımımızdaki Gaziantepli oyuncu sayısı da çok arttı. Önceden 3-4’tü bu sayı, şimdi sekiz tane sadece Gaziantepli oyuncu var. Tabii ki çok kolay değil. Üzerine çok çalışılması gereken bir şey. Çalışmalarımız tesislerle entegre. Hedefimiz 2-3 yıl içinde bu sayıyı artırarak, yavaş yavaş aşağıdan yukarıya doğru oyuncu taşımak.

Geçen sezonu çok başarılı geçirip beşinci bitirdiniz. Tonye Jekiri de sezonun yıldızı oldu. Jekiri takımdan ayrıldı ama yerine yine iyi bir uzun olan Jamelle Hagins geldi. Jekiri’nin gidebileceğini öngörüp Hagins’i Afyon’da izlemeye başlamış mıydınız?

Jekiri’nin gidebileceğini öngördük ama Hagins’i izlemedik açıkçası çünkü orada başka opsiyonlarımız vardı. Ama Hagins’i de izleyip Hagins’te karar kıldık. Jekiri’yi artık kıstas almak, birileriyle kıyaslamak çok doğru olmaz. Ondan çok verim aldık, çok da iyi bir sezon geçirdik. O da bizimle iyi bir sezon geçirdi, meyvesini de topladı. Sezonun bitimine 2-3 ay kala Jekiri’yi tutamayacağımızı biliyorduk ama iki yıllıktı bizimle olan kontratı; bir çıkış bedeli vardı çok yüksek olmasa da. Hagins ile Jekiri çok farklı özellikte iki oyuncu. Hücum anlamında Hagins’ten biraz daha verim alacağız gibi duruyor. Savunmada ise bakacağız. Sonuçta sistemimize oturacak bir oyuncu, çok da maçını izledik. İnşallah Hagins de Jekiri gibi iyi performans gösterip burayı bir sıçrama tahtası olarak görür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Darüşşafaka Tekfen’de bir oyuncunun COVID-19 testi pozitif #BSL

Darüşşafaka Tekfen'de bir oyuncunun COVID-19 test sonucunun pozitif olduğu duyuruldu. Kulüpten yapılan açıklamaya göre rutin taramalar dışında gerekli görülmesi üzerine bir oyuncuya yapılan COVID-19 testi...

Fenerbahçe Beko, Galatasaray’ı üçlük yağmuruyla mağlup etti #BSL

ING Basketbol Süper Ligi 30. hafta mücadelesinde Galatasaray'ı ağırlayan Fenerbahçe Beko, derbide rakibini 104-79 mağlup etmeyi başardı. Fenerbahçe Beko'nun CSKA Moskova ile oynadığı playoff serisinde...

Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket #BSL’ye yükseldi!

TBL'de nefesleri kesen mücadele neticesinde ING Basketbol Süper Ligi'ne yükselen ilk takım Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket oldu. Türkiye Basketbol Ligi'nin 29. haftasında Nadir Gold İstanbul...