TB ÖZEL | Basketbolu sanatla buluşturan adam: Victor Solomon!

Röportaj & Düzenleme: Dilara Durmuş, TrendBasket

Çeviri: Derviş Göksun, TrendBasket


TrendBasket olarak bu kez karşınıza basketbolu farklı bir yerden tutarak çıkıyoruz. Bugüne kadar gördüğünüz potaları ve basketbol toplarını unutun. Karşınızda basketbolu sanatla buluşturan adam: Victor Solomon!

Basketbolla ilgilendiğim günden beri basketbola sadece bir spor dalıymış gibi bakmak yerine ona hep farklı yönlerden bakmaya çalıştım. Bunun bir sonucu olarak da şu anda okumakta olduğunuz bu röportajı ekip arkadaşım Derviş Göksun’dan da yardım alarak ortaya çıkardım. Belki de birçoğunuzun hiç duymadığı ve eserlerini görmediği Victor Solomon, basketbolu sanatla buluşturarak ortaya kimselerin alışkın olmadığı ama bir o kadar da şahane şeyler çıkarıyor.

Bir şarkıyı dinlediğinizde veya bir kitabı okuduğunuzda sözlerin nasıl ve niçin yazıldığını bazen merak edersiniz. Bir gün Instagram’da gezerken sergisinden fotoğraflara rastladığım Victor Solomon’un bu eserleri için de ben aynısını düşündüm. Bu röportajı yapmamızdaki amaç, siz basketbolseverlerle daha önce görülmemiş bir şekilde basketbolun sanatla bir araya gelişini paylaşmak.

Röportajın İngilizce versiyonu da ilerleyen saatlerde Derviş Göksun’un çevirisiyle sitemizde yer alacak. Keyifli okumalar!

  • Victor Solomon ismini tanımayanlar olabilir ama biz tanıyanlar olarak bu ismi ilk gördüğümüzde aklımıza hep zarif pota dizaynları gelir. Ama eminiz ki bunun arkasında bir hikaye vardır. Halen daha hayattaki tutkularını keşfedememiş takipcilerimiz için hikayenizi paylaşabilir misiniz?

”Bu proje benim bu oyuna doğuştan sahip olduğum sevgi sayesinde oluştu. Büyüme çağım, Boston’da Larry Bird efsanesinin son dönemlerine denk gelince basketbol hayatımın büyük bir parçasını oluşturmaya başladı. Ordan oraya zıplayarak bir çok değişik iş yaptım. San Francisco’da olduğum dönemlerde zenginlik sembolü olan işlenmiş cami ve işçi sınıf dembolü olan basketbol panyasını alıp sporun başlatabileceği sınıf evrimini inceleme fikri ile ilgilenmeye başladım. Daha sonra bir yıl boyunca bu işin uzmanlarının yanında el becerilerimin gelişmesi için çıraklık yaptım ve parça parça yaparak başladığım iş tam boy ürünlere dönüştü.”

Victor Solomon / Instagram
Victor Solomon / Instagram

”Literally Balling, hem basketbol oynamak hem de zenginliğin gösterilmesi anlamına geldiği için tercih ettim.”

  • Kevin Durant için tasarladığınız basketbol potasını gördük. İlham aldığınız birileri var mı?

”Yaptığım tüm dizaynlarda kiliselerde işlenmiş camlardan ilham aldım. Dizaynlarımın yaratılışında bunu temel alıyorum ve bu da hikayemin köklerine sadık kalmama yardımcı oluyor.”

Victor Solomon / Instagram
Victor Solomon / Instagram
  • Başkalarının istekleri üzerine çalışmalar yapıyor musunuz yoksa ürünleriniz tamamen kendi zevkinizi mi yansıtıyor?

”Zaman zaman siparişler alıyorum. Başka markalarla beraber çalışmak için teklifler geliyor ama elimden geldiğince bu süreci kendime saklamaya çalışıyorum.”

  • Basketbol potası dizaynlarınızla basketbolseverlere bu oyunun ne kadar elit bir spor olduğunu bir kez daha gösterdiniz. Victor Solomon’dan daha farklı tarzda ama aynı zariflikte pota dizaynları görecek miyiz?

”Bu yıl farklı konseptler üzerinde çalıştım ve bunların çoğunu 2018 yılında göreceğinizi umuyorum. 2018 yılında projelerim sadece panya odaklı üretimler olmayacak…”

  • New York’ta gerçekleştirdiğiniz sergiden çok etkilendik. Tüm takipcilerimizi de bu sergiye göz atmalarını tavsiye ediyoruz. Bu sergileri dünyanın başka bölgelerine de taşıma planınız var mı?

”Bir sonraki gösteri Şubat ayında All Star Hafta Sonu Organizasyonu’nda Los Angeles’ta gerçekleşecek. Daha sonra Houston’da bir organizasyon var ve gelecek yılın bahar aylarında İstanbul’da büyük bir şov düzenlemek için de detaylar üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’ye bir koleksiyon getirmek için çok heycanlıyım!”

Victor Solomon / Instagram
Victor Solomon / Instagram
  • Victor Solomon’un esas hedefi ne peki?

”Benim temel hedefim özerkliğimi korumak. Hiçbir zaman para, ün ya da şöhret ile ilgilenmedim. Kendi dünyamda, serbest bir şekilde kendi hızımda projelerimi geliştirmek istiyorum.”

  • LeBron James’in GQ dergisinde çıkan röportajını konuşalım. Bu iki isim de birer dünya markası ve senin ürünün(*) de bu isimlerle beraber kullanıldı. Bu muhteşem bir duygu olmalı. Böyle bir teklif geldiğinde ne hissetmiştin? Bize böyle büyük markalarla çalışmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatabilir misin?

”Bu benim için inanılmaz derecede büyük bir onurdu. GQ ile New York’taki açılıştan sonra iletişim kurduk ve ta ki LeBron kapağı hikayesi çıkana kadar hiç çalışma fırsatı bulamamıştık. New York’ta kısa bir görüşme yaptık sonra da fotoğraf çekimi için Los Angeles’a uçtum. Benim için çok güzel bir anıydı ve Kral için de çok uygundu.”

LeBron James / Instagram
LeBron James / Instagram

Fotoğrafta LeBron James’in elinde tuttuğu top Victor Solomon tarafından yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler