Geri1 of 22

Neden bu listeyi hazırladık?

TrendBasket ailesi olarak altyapı kategorilerindeki genç ve yetenekli isimleri takip etmeye, onlarla ilgili bilgi ve haberleri sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Daha önceki çalışmalarımızda 98 ve 99 jenerasyonları hakkındaki incelemelerimizi sizlerle paylaşmıştık. Sıra geldi 2000 doğumlu genç basketbolculara.

Türk basketbolunun geleceğini oluşturan genç oyuncuları takibimiz sürüyor. Bu kapsamda imkanlarımız dahilinde, kimi zaman sahada izleyerek, kimi zaman da video görüntüleri ile maçlarını takip etmeye çalıştığımız genç yetenekleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Basketbolda altyapıdan profesyonel kariyere geçiş süreci, diğer birçok spor dalında da olduğu gibi oyuncular için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreç içerisinde atlanmaması gereken birçok fiziksel ve zihinsel sınav vardır. Bu sürecin tamamlanma yaşı hakkında farklı görüşler olsa da genel itibarıyla 18 yaşını tamamlamış oyuncuların profesyonel hayata ilk adımlarını attıklarını görüyoruz. Birçok genç isim daha 18 yaşına bile gelmeden sahada ciddi sorumluluk ve görevler alabilmektedir. Bir anlamda basketbol için de genç oyuncu ifadesinin U18 yaş kategorisini geçen bir isim için kullanılması doğru olmamaktadır. Artık genç oyuncu ifadesi yerine, profesyonel hayata ilk adımlarını atmış oyuncu olarak bakmak daha doğru olacaktır. Yakın zamanda yayımladığımız aşağıdaki içeriğimizde de olduğu gibi genç basketbolcular daha erken yaşta da sahaya adım atmaya başlamaktadırlar.


Basketbol Gençler Ligi’nde ise U18 yaş grubuna uyan genç oyuncularımıza şans verilmekte, ayrıca takımlara kadroda üç kontenjan oyuncusu bulundurma hakkı verilmektedir. Kontenjan oyuncuları ise U19 kategorisindeki isimlerden oluşmaktadır. Bu sezon Basketbol Gençler Ligi’nin kontenjan isimleri 2000 doğumlu oyuncularımız. Bu sezon ile birlikte ligde ikinci sezonunu geçiriyorlar. Geçen sezon ilk mezunlarını veren BGL bu sezon 2000 doğumlu genç oyuncuları mezun edecek. Sezon içerisinde özellikle Mert Akay, Mert Camcı gibi hem BGL’de hem de A takım ile ligde görev alan genç oyuncular oldu. Ancak gerçek anlamda 2000 jenerasyonunu gelecek sezondan itibaren sahalarda göreceğiz.

TrendBasket ailesi olarak sadece BGL içerisindeki isimleri değil NCAA, TBL, TB2L, BSL gibi liglerde süre bulan oyuncularımızı takip etmeye, performanslarını izlemeye çalıştık. Bu incelemeleri yaparken oyuncunun şu anki performans durumunu da göz önünde bulundurduk. Listemiz o kadar uzadı ki şu an listede olmayan ancak notlarımız arasında yer alan birçok ismi belki de çok daha iyi yerlerde göreceğiz.

Bununla birlikte bir oyuncunun yetenek olarak nerelere gelebileceği kıstasını da bu listeyi hazırlarken göz önünde bulundurduk. Genç oyuncunun yetenek havuzu, kapasitesi ve fiziksel avantaj/dezavantajlarına da dikkat etmeye çalıştık. Çok çalışmanın ilk kural olduğu basketbolda yetenekli isimlerin elindeki değerin farkında olarak yoluna devam etmesi gerekmekte. Aksi durumda beklenti ile gerçekleşen arasında ciddi farklar olabilmekte.

Bizler TrendBasket ailesi olarak genç oyuncularımızın çok çalışarak basketbolumuzu çok daha iyi yerlere getireceğine inanıyoruz. Hazırlık aşamasına uzun bir liste ile başladığımız bu çalışmada elimizden geldiğince detayları kaçırmadan çalışarak ilk 20’de yer alabilecek isimleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Geri1 of 22

Neden bu listeyi hazırladık?

7 Comments

 1. Sinem - 25/02/2019

  Adana 1903 S. K altyapısında yetişen Faikcan Kaşıkçı 2000 jeneresyonunun en iyi oyun kurucularındandır.

 2. Kerim - 25/02/2019

  Yavuz Gültekin ncaa görev alacak başarılar diliyorum

 3. Quueeer - 25/02/2019

  Skandal

 4. ayıboğan - 26/02/2019

  listede çok gereksiz oyuncular var istatiksel bakımdan bakılsa anlaşılır

 5. Serdar canbaz - 28/02/2019

  Hüseyin çevirgen ???nerede bu oyuncu ??

 6. ahmet - 14/04/2019

  Güzel calisma icin tesekkürler. Bazi seyleri degisik görüyorum. Yabanci gözlemciler icin büyük ihtimalle Sadik Emir 1 numaradir. Benim icin 5 tane önemli yetenek var, Sadik Emir Kabaca-Yavuz Gültekin-Mert Konuk-Mert Akay ve benim icin en potansiyelli oyuncu olan Burak Gözeneli. Burak cok özel bir yetenek ve önü Türk coachlar tarafindan kesilmezse Türk basketboluna damga vurabilecek kalibrede bir yetenek.

 7. berat - 04/07/2020

  bana göre bence buradaki isimlerin hepsi gelecek vaat eden çok iyi oyuncular ama bana göre burada en potansiyelii oyuncu Burak Gözeneli dir.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir