FIBA.com

FIBA.com

Heraklion, Girit – U19 Dünya Şampiyonası’nın final maçında Hırvatistan ve Amerika Birleşik Devleti karşı karşıya geldi. Uzatmaya giden mücadeleyi x-x skorla kazanan y Dünya Şampiyonu oldu.

Karşılaşmaya iyi başlayan taraf favori ABD oldu. İlk 5 dakikalık bölümü 10-4’lük skorla geçen ABD’ye Hırvatistan cevabı birinci periyodun sonlarına doğru Bozic ve Slavica ikilisinin etkili oyunuyla verdi ve ilk periyot ABD’nin 14-13 üstünlüğüyle tamamlandı. Karşılaşmanın ikinci periyodunda da ABD’yi zorlamaya devam eden Hırvatlar, farkın açılmasına izin vermedi ve soyunma odasına 3 sayı farkla geride gittiler: 34-31.

İkinci yarıya daha iyi başlayan taraf ABD oldu ve üçüncü periyodun ilk 5 dakikalık bölümünde farkı açtılar: 41-37. Farkı ABD bir ara 10 sayıya kadar (47-37) çıkarsa da Hırvatistan 8-0’lık seriyle 45-47 öne geçmeyi başarsa da, daha sonra ABD gerçekleştirdiği 5-0’lık seriyle final periyoduna 50-47 önde girmeyi başardı. Karşılaşmanın final periyodunda ise çok büyük bir mücadele vardı. Son ana kadar farkın açılmasına izin vermeyen Hırvatistan, son bölümde maçı da kazanma şansını eline aldı. Bitime 3 saniye kala faul alan ve serbest atış çizgisine gelen Luka Bozic, ilkini attığı serbest atışın ikincisini kaçırdı ve daha sonra ABD’den Brunson da kullandığı şutta isabet bulamayınca maç 67-67’lik sonuçla uzatmaya gitti.

Bu arada takımın önemli oyuncularından ve kaptanı Marko Arapovic, 5 faulle oyun dışı kaldı ve dar rotasyona sahip Hırvatistan’ın işi son 5 dakika bir hayli zorlaştı. Uzatmada yorgun ve dar rotasyona sahip Hırvatistan’ın direnci kırıldı ve ABD 79-71’lik skorla mücadelden galip ayrılarak 2015 U19 Dünya Şampiyonu oldu.

ABD’de 4 oyuncu çift hanelerde skor üretti: Jalen Brunson 14 sayı-5 ribaund-7 asist, Harry Giles 13 sayı-16 ribaund, Jayson Tatum 13 sayı-6 ribaund-3 asist ve Josh Jackson da 10 sayı-8 ribaund-2 asist. Hırvatistan’da ise Nik Slavica 23 sayı-5 ribaund-6 asist, Marko Arapovic 16 sayı-12 ribaund-3 asist, Luka Bozic 12 sayı-6 ribaund-3 asist ve Ivica Zubac da 12 sayı-13 ribaund-2 asistle mücadele ettiler.

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir