Heraklion, Girit – Geçtiğimiz gün Hırvatistan’a büyük bir farkla mağlup olarak final şansını kaybeden U19 Milli Takımı, U19 Dünya Şampiyonası’nın ev sahibi Yunanistan’la bronz madalya ve üçüncülük için karşılaştı. Mücadelenin başından sonuna dominant bir oyun ortaya koyan milliler, karşılaşmayı 71-80 kazanarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Karşılaşmanın ilk periyodu karşılıklı sayılarla geçilirken Furkan Korkmaz milliler adına hücumda en etkili oyuncuydu. 16-16 ile geçilen ilk periyodun ardından ikinci periyotta üstünlüğü eline alan milliler, soyunma odasına 31-36 önde girmeyi başardı.

Önceki gün ABD’ye karşı 40 dakika boyunca mücadele eden ve oyunun içinde kalan Yunanistan’da turnuvanın önemli bölümünü de sakatlığı yüzünden kaçıran Vasilis Charalampopoulos, karşılaşmanın ikinci yarısında nükseden sakatlığı nedeniyle forma giymedi.

Üçüncü periyoda çok iyi başlayan Ay-Yıldızlılar, Furkan Korkmaz’ın devam eden skorer ve etkili oyunuyla farkı açtı. Üçüncü periyodun ilk 5 dakikası sonunda skoru 33-46’ya getiren ve farkı çift hanelere çıkaran milliler, final periyoduna da 12 sayı önde girdi: 44-56. Karşılaşmanın son periyodunda da millilerin etkili ve mücadeleci oyununa karşılık veremeyen Yunanistan, farkı kapatamadı. 71-80’lik sonuçla maçtan galip ayrılan Millilerimiz, U19 Dünya Şampiyonası tarihinde en iyi başarısını gösterdi ve ilk kez madalyanın sahibi oldu.

Millilerde Furkan Korkmaz 28 sayı-8 ribaund-5 top çalmalık performansıyla maça damgasını vururken, Egemen Güven de 16 sayı-8 ribaundluk performansıyla galibiyeti getiren oyuncuların başında geldi. Yunanistan’da ise Tyler Dorsey’in 19 sayı-5 ribaundluk performansı galibiyet ve madalya için yeterli olmadı.

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir