Stephen Curry’nin inanılmaz şut yeteneğini fizik bilimi nasıl açıklıyor?

Dünyanın en çok dinlenen podcastlerinden StarTalk’un yaratıcıları sporun bilimini ele aldıkları yeni bir podcast ile çıktılar karşımıza. “Playing with Science” başlığını taşıyan podcast serisinde çeşitli spor dallarına bilimsel açıdan bakan yorumcular üçüncü bölümlerinde basketbola değindiler bile. Bölümde Gary O’Reilly ve Chuck Nice “The Physics of Basketball” kitabının yazarı fizikçi Prof. John Fontanella ile birlikte NBA yıldızı Stephen Curry’nin “oyun bozan şut kabiliyetini” ele aldılar.

Stephen Curry nasıl bu kadar başarılı şut atabiliyor?
Başarılı şut atmanın fiziğinin ardında neler var?
Cury Land’ın sırrı nedir?
Magnus etkisi şut atmamızı nasıl etkiler?

Koç Jim Engles’i de konuk alarak Stephen Curry’nin NCAA oyuncuları üstündeki etkisini tartışan sunucular son olarak komedyen James L. Mattern ile hoş bir Stephen Curry – Alexander Hamilton karşılaştırması yaparak podcastin basketbolu konu alan üçüncü bölümünü bitiriyorlar.

“Ateşle oynamak acıtır, bilimle oynamak öğretir” (Playing with fire gets you burned, playing with science gets you learned) sloganıyla başlayan podcastin diğer bölümleri de oldukça eğlenceli. Spor tutkunlarının kaçırmamasını tavsiye ederiz.

Basketbolu konu alan üçüncü bölümüne linkten ulaşabilirsiniz.


StarTalk | Playing with Science Episode 3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler