Steph Curry’nin dişliği dün gece olay oldu, peki bu dişliğin hikayesi ne?

Hiç NBA karşılaşması izlememiş olan biri bile Stephen Curry’nin basketbol oynayışı karşısında donakalabilir – sadece sıra dışı şut yeteneğinden ya da ligin en değerli oyuncusunun genç bir çocuk gibi görünmesinden dolayı değil. Bu kişi, Curry hakkında çok daha açık bir soru sorabilir: Dişliğiyle ne yapıyor öyle?

Curry’nin dişiliği ile yaptıkları NBA’de normal olarak kabul görebilir. Yine de bu, durumu daha az ilginç kılmıyor. Serbest atış çizgisine geldiğinde Curry’yi sıklıkla dişliğini çiğnerken ya da bir lolipop gibi ağzında tutarken görebilirsiniz. Belki de burnuna yakın bir şekilde ağzında ters çevirmişken. Curry’nin yüzünde dişliğinin ait olmadığı tek bir yer var sanırım, ağzı.

Artık bu durum daha bilindik bir hal aldı. Hatta kanıtlamak için çeşitli veriler de mevcut.

Curry’nin 423 serbest atışını izledikten sonra bu alışkanlığının daha da kötüye gittiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl serbest atışlarının %63.5’ini dişliği ağzının dışındayken kullanan MVP, bu yıl ise bu rakamı %84.7’ye yükseltti.

wsj.com
wsj.com

Söylediğine göre, Curry’nin bile serbest atış çizgisindeyken dişliğiyle ne yaptığı hakkında bir fikri yok. Count’un istatistiklerine göre normal sezonda kullanılan 400 serbest atışın 372’sinde Curry’nin dişliği gözle görülebilir durumdaydı ve bu haldeyken %90.8 ile isabet bulan oyun kurucu, tam tersi durumda istatistiğini %89.5’e düşürdü. 2015’teki veriler de pek farklı değil, %92.5’e %89.4.

Golden State Warriors, Final Serisi’nde Cleveland Cavaliers önünde 2-0 öne geçerken Curry tek bir serbest atış bile kullanmadı. Son iki normal sezonda ve bu sezon playofflarda ise dişliği yerinde olmadan toplam 529 serbest atış kullanan Curry, bu atışlarda %91.5 ile isabet buldu.

Tüm bunlar Curry’nin dişliği ağzında olmadığı zamanlarda daha iyi bir serbest atıcı olduğunu göstermiyor. NBA tarihindeki en iyi serbest atıcı olduğunu kanıtlıyor.


  • The Wall Street Journal’dan alınan yazının orijinal haline bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler