Sonbahar mucizesi: Sigortam.net İTÜ Basket

Geçtiğimiz sezon Türkiye Basketbol Liginin etkileyici takımlarından Sigortam.net İTÜ Basket, playoff sürecinde şampiyonluğun kıyısından dönmüştü. Andaç Yapıcıer’in öğrencilerinin yeni sezondaki hedefi gayet açık ve netti, Basketbol Süper Ligine çıkmak. İstanbul BBSK’nin yeni kulüp politikaları sonucunda ligden çekilmesi ülke basketbol tarihinde önemli yeri olan İTÜ’nün BSL’ye yükselmesini sağladı. Peki, çiçeği burnunda takım yeni sezonda neler yapabilir? Kadronun teknik kısmında neler görebiliriz?

Tolga Tekinalp, İbrahim Kutluay, Harun Erdenay, Levent Topsakal, Altar Tunçkol ve daha nice önemli oyuncunun yolu bir zamanların durdurulamayan takımı olan İTÜ’yle kesişmişti. Takım milenyumun ilk yıllarının ardından sancılı bir duraksama sürecine girmiş ve eski başarılı günlerden uzaklaşmıştı, ta ki geçtiğimiz sezona dek.


Sigortam.net İTÜ; Yunus Akçay  ve Cenk Akyol gibi tecrübeli isimlerin sahanın her iki tarafındaki etkileyici performansları sayesinde TBL’nin göze hoş gelen takımlarından biri olmayı başarmıştı. Takım, playoff finalinde OGM Ormanspor’a karşı ilk iki maçı kaybetmesinin ardından evinde oynadığı iki maçı kazanmış ve seriyi son maça taşımayı başarmıştı. Ormanspor, Sait Zarifoğlu Spor Salonunda oynanan maçın son çeyreğinde gösterdiği performansla hem mücadeleden hem de seriden galip ayrılıp şampiyon olmuştu. İTÜ Basket ise BSL hayallerini bir sonraki sezona erteliyordu.

İstanbul BBSK’de Basketbol Süper Liginin başlamasına kısa bir süre kala yönetimde değişiklikler olmuş ve yeni politika sonucunda takımın BSL’de yer almayacağı açıklanmıştı. Bunun sonucunda lige dahil edilen takım Sigortam.net İTÜ Basket oldu. Peki İTÜ’nun kadrosu BSL için yeterli mi? Yeni sezonda ne yapabilirler?

Geçtiğimiz sezonu İstanbul BBSK’de geçiren pivot Ramazan Tekin ve guard Mehmet Yağmur, Oklahoma State çıkışlı olan ve geçen sezonu Le Portel’de geçiren forvet Darrell Williams, Northern Kentucky patentli guard Lavone Holland II,  tecrübeli uzun Kerem Gönlüm, geçen sezon Afyon Belediye SK’de oynayan Oğulcan Baykan ve Petkim çıkışlı genç şutör Utku Saraloğlu; Cenk Akyol, Yunus Akçay ve Burak Selen’den oluşan İTÜ kadrosunu tamamlayacak olan isimler.

Burada sorulması gereken üç soru var. İlk olarak kısa rotasyonundaki paylaşım nasıl olacak? Mehmet’in tecrübesi elbette önemli ancak günümüz basketbolundaki hızlı geçişlere ve sert savunmalara karşı yetersiz kalabilir. Onun guard olduğu dakikalarda Cenk Akyol’un tepe oyunlarında liderliği ele alması ve Kerem Gönlüm’ün sık sık perde oyunlarına gelmesi önemli olacaktır.

Holland ve Williams ne kadar katı verebilir? Bu iki oyuncu aslında tam da BSL için biçilmiş kaftan. Zirveye oynayan takımlarda benç rolünü üstlenen tamamlayıcılar, orta sıra sonrası takımlar için de ana rolü alabilecek olan isimler. Şut mekanizması, deliciliği ve hızlı karar verme yetenekleri sayesinde modern dönemi Avrupa basketbolunun guard protitipi olan Holland disiplinden kopmaz ve sakatlık yaşamazsa İTÜ’ye büyük katkılar verecektir. Williams ise biraz daha ağır, mantıklı ve sert bir oyun tarzına sahip. Eğer uzun forvet pozisyonunda kullanılacaksa 203 santimetre boyunda, bu özellikler gayet ideal. Ancak Koç Andaç Yapıcıer’in Williams’ı klasik kısa forvet olarak kullanması muhtemel. Yani Amerikalı oyuncunun Cenk veya Kerem’le aynı anda sahada kalması İTÜ adına alan problemi yaratabilir ama bu iki ismin kenarda olduğu anlarda hücumlara liderlik edebilir.


Cenk Akyol ve Kerem Gönlüm ikilisinin liderliği nasıl olacak? Ve geldik en kritik soruya. Cenk, İTÜ’nun TBL’deki çıkışı sırasında en fazla parlayan isimlerden biriydi. Kariyerinin ilk yıllarından beri ülke basketbolunun en iyilerinden biri olacağı söylenen ancak bazı talihsiz durumlar nedeniyle beklenen çıkışı yapamayan Cenk İTÜ’deki performansı sayesinde tecrübeli yıldız konumuna geldi. Ağustos ayında İTÜ’ye imza atan Kerem takımın perde oyunlarında önemli bir parça olabilir ama buradaki asıl nokta soyunma odasındaki liderliği olacaktır. Zira 41 yaşında olan ve geçmişte önemli başarılara imza atan yerli bir oyuncu takımdaki herkese çok fazla şey öğretebilir gibi.

Sigortam.net İTÜ Basket’i ülke basketbolunun en iyi liginde yeniden izleyecek olmak büyük keyif. Tabii önlerinde çok yol var ama onlar bu yol için hevesli bir kaptana ve iyi mürettebata sahip. Sonbahardaki mucizeyi uzun bir süre taşıyabilirler gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler