Son yirmi yılda NBA’de tutunabilen Avrupalı oyuncular | GALERİ (1)

Takvimler 1990 yılını gösterdiğinde okyanusun öteki yakasına geçerek basketbol yaşantısına ivme kazandırmak isteyen oyuncuların sayısında önemli bir artış yaşanmaya başladı. İki farklı basketbol kültürü arasındaki bu geçiş süreci yirmi birinci yüzyıl itibariyle önlenemez noktaya gelirken büyük umutlarla NBA’e giden bazı isimler umutları kadar büyük hayal kırıklığı yarattı, bazı isimler ise Birleşik Devletler’de tutunmayı başararak önemli roller edindi.

Bu içerikte sizlerle NBA Draft 1996’dan bu yana basketbol kariyerini NBA’in büyülü çatısı altında sürdürme kararı alıp, amiyane tabirle tutunmayı başarabilen oyunculara göz atacağız. Keyifli okumalar dilerim!

Geri1 of 11

Son yirmi yılda NBA’de tutunabilen Avrupalı oyuncular | GALERİ (1)

8 YORUMLAR

 1. Öncelikle teşekkür ediyorum böyle nispeten nostaljik çalışmalar hazırladığınız için. Aslında oldukça karmaşık bir konu aynı zamanda.Biraz kişisel yorumlara açık duruyor. Yine buna güvenerek kendi düşüncelerimi belirtmek isterim. Bu tip analiz çalışmalarında en kritik nokta baz alınacak ölçütlerin belirlenmesidir. Örneğin yukardaki çalışmada; uzun süre oynamak mı yoksa çok uzun yıllar olmasa da iyi istatistikler tutturmak mı. Hadi diyelim istatistik bazlı ölçütü merkeze alacağız.Attığı sayı mı yoksa pozisyonuna göre göze batan istatistikler tutturmak mı önceliğimiz? Mesela savunma yönü
  güçlü bir pivotta neye bakacağız.Aslında listede Welsh’e gelene kadar kısmen istatistiklerin ama öncelikle ligde şöhret edinebilmenin ön planda tutulduğunu düşünmüştüm.Çünkü bu listede Welsh olsa da olmasa da olması gereken çok net isimler var.En başta da Nesteroviç.Welsh listede olduğuna göre onun listede olmasını ölçüt alarak değerlendirmelerde bulunmamız abes olmasa gerek: Jariç!!! Keza Giricek!!!
  Ana konu gerçekten yoruma ve tartışmaya oldukça açık.Örneğin Potapenko uzun yıllar nba’de oynadı. bu tutunmak için yeterli görülebilir. Ama mesela ne Potapenko ne de Medvedenko doğru dürüst kendi milli takımlarında oynamadı.. Ya da Tarıq Abdulwahad!!! Yeni jenerasyon belki pek hatırlamaz ama sakatlanana kadar kendisinden çok şeyler beklenen bir oyuncuydu.
  İlk bölüm 2001 draftına kadar olan dönemi kapsıyor anlaşılan ve sanırım draft seçimlerine göre isimler belirleniyor gibi. Şöyle bir uyarı yapayım şimdiden; draft edilmeden nba olan oyuncular da var. Yani sadece draft listelerine bakılırsa bazı isimler atlanabilir.Benim ilk aklıma gelen isim Calderon..
  İyi çalışmalar..

  • Teşekkür ederiz. Kişisel yorumlara ve subjektif değerlendirme açık bir çalışma olduğunun farkındayız zira içeriğin giriş metninde buna da değindik. Uzun yıllar NBA’de oynamak demeyelim fakat NBA’de uzun ya da kıs vadede yaptıklarıyla bir şekilde insanların zihinlerinde yer eden oyunculara yer vermek istedik, bunu hazırlarken temel öncülümüz de istatistiksel yeterlilik ve istikrar oldu.

 2. Sanırım unutulan iki isim var birisi Toni Kukoç ötekisi de Ersan. Vlade Divac’ta o listede olmayı muhtemelen Jiri Welsch’ten çok daha fazla hak ediyordur.

  • Sıralamayı hazırlarken başlıkta da görebileceğiniz üzere son yirmi yıl baz alındı. Toni Kukoč, NBA Draft 1990 seçimi olduğu için haliyle bu sıralamada yer alamadı fakat geçmişe daha fazla dayanan bir liste hazırlandığında Kukoč’un da muhakkak o sıralamanın içerisinde yer alması gerektiği konusunda aynı fikirdeyiz. Galerinin ikinci bölümü de yayımlanacak, Ersan İlyasova NBA Draft 2005 seçimi olduğu için ilk bölümde yer almadı. İlginiz için teşekkür ederiz Gökhan Bey.

 3. Keşke Welsch ve Radmanovic yazmasaydınız.Olmasa da olurdu diyebiliriz.Benim aklıma gelenleri yazayım. 2. Gasol Gallinari Batum Diaw Belinelli . Aklıma geldi diye yazdım karşılık olarak değil böyle yazılar güzel oluyor. Aslında düşününce son dönemde yeni gelen Avrupalı sayısı azalmış sanki ileri değil geri gitmişiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Kyle Lowry için bir ihtimal daha: Philadelphia 76ers! #NBA

Uzun yıllar boyunca NBA ekiplerinden Toronto Raptors forması giyen Kyle Lowry'nin adresi All-Star arasından önce değişebilir. Sixers yazarı Keith Pompey'in haberine göre Lowry, NBA'den yakın...

Brandon Ingram: ”Benim kadar yetenekli bir oyuncuyla oynamamıştım” #NBA

NBA ekiplerinden New Orleans Pelicans'ın genç oyuncusu Brandon Ingram takım arkadaşı hakkında övgü dolu sözler söyledi. Ingram henüz ligde ikinci sezonunu geçirmesine karşın bu sezon...

LeBron James: ”Görevim güven ve cesaret sağlamak” #NBA

Los Angeles Lakers üst üste dört mağlubiyet alarak kötü bir dönemden geçerken takımın yıldız oyuncusu LeBron James bu durumu değerlendirdi. Daha önce böyle bir durumda...