Basketbolun efsanelerini onurlandıran Hall Of Fame’in 2016 sınıfı açıklandı. 

Allen Iverson, Shaquille O’Neal ve Yao Ming gibi NBA’e damga vurmuş oyuncular Hall Of Fame’in 2016 sınıfında yer alırken NCAA tarihinin önemli koçlarından Tim Izzo ve kadın basketbolunun önemli isimlerinden Sheryl Swoope da 2016 sınıfında yer aldı.

NBA Draft 1992’de Orlando Magic tarafından birinci sırada seçilen Shaquille O’Neal, Los Angeles Lakers’ta efsane oldu. Dört kere NBA şampiyonluğu yaşayan Shaq, 2000’de normal sezon MVP’si olurken, 2000-2002 arasında ise NBA Fİnali MVP’si oldu. 15 kere All Star seçilen Shaq, 8 kere de sezonun en iyi takımına seçildi.

NBA tarihinin en iyi uzunlarından biri olarak kabul edilen Shaq, kariyeri boyunca Orlando Magic, Los Angeles Lakers, Miami Heat, Phoenix Suns, Cleveland Cavaliers ve Boston Celtics forması giydi.

NBA Draft 2006’da Philadelphia 76ers tarafından birinci sırada seçilen Allen Iverson, mükemmel başlayan ve giden kariyerini hazin bir sonla bitirdi. 2001’de tek başına Philadelphia’yı NBA Finaline taşıyan Iverson, aynı sene NBA sezonun MVP’si olurken, 4 kere de NBA’de sezonun sayı kralı oldu. 12 kere All Star seçilen Iverson, 2 kere All Star MVP’si oldu. Iverson, üç numarılı forma numarı Philadelphia tarafından emekli edilmişti.

Çin basketbolunu NBA’e taşıyan Yao Ming ise sakatlıklar sebebiyle kariyeri kısa sürse de Çin’e NBA’i sevdirdi. NBA Draft 2002’de Houston Rockets tarafından birinci sırada seçilen Yao Ming, 8 kere All Star olurken, 2 kere de NBA’de sezonun en iyi ikinci takımına seçildi.

Utkan Şahin

1994 İzmir doğumluyum. Kendimi bildim bileli sadece basketbolla uğraşıyorum. İletişim: [email protected] // https://twitter.com/utkansa

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir