Shane Larkin: “Daha gerçek Larkin’i görmediniz” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague temsilcimiz Anadolu Efes’in süper yıldızı Shane Larkin, takımının EuroLeague Medya Gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Basın mensuplarıyla Zoom uygulaması üzerinden bir araya gelen Shane Larkin, gelen soruları yanıtladı.

Larkin, ekibimizin “Bu yaz da NBA’e dönebileceğin, bazı takımların sana ilgi duyduğu yönünde dedikodular oldu ama sen geçen yaz olduğu gibi bu yaz da takımda kaldın. Shane Larkin Anadolu Efes’te şampiyonluk yaşamadan NBA hayalini gerçekleştirmeyecek diyebilir miyiz?” şeklindeki sorusuna “Esasında amaç bu, şampiyonluk kazanmak. Bir taraftan da NBA’in NBA olduğunu ve bu hedefimin halen var olduğunu da es geçmemek lazım. Yaz döneminde NBA takımlarından bazı teklifler geldi ama olumlu neticelenmedi ve ben de burada devam ediyorum. Şu an tamamen takımıma ve şampiyonluğa odaklanmış ve kendimi buna adamış vaziyetteyim. Baktığınızda 27 yaşındayım ve vücudum basketbola yüksek seviyede devam etmeye elverişli. Şu an hem takımımızı hem buradaki insanları hem de ülkemizi gururlandıracak başarılara, şampiyonluğa odaklanmış durumdayız.” yanıtını verdi.

Larkin, ekibimizin “Ülkende siyahi yurttaşların toplumdan dışlanması ve polis şiddeti görmesi nedeniyle yaşanan kitlesel olaylar hakkında n söylemek istersin?” şeklindeki ikinci sorusuna ise “Yaşananlar son derece üzücü. Çok fazla yanlış şey yapıldı ve ABD’de bu her gün yaşanan bir durum. Daha evvel söylediğim gibi bu işin içinden nasıl çıkabiliriz, nasıl düzeltebiliriz bunu bilemiyorum. Ama benim yaklaşımım bence kafa kafaya vermeli ve bu işin içinden nasıl çıkabiliriz, bunun yolunu bulmamız lazım. Toplu reaksiyonlardan ziyade herkes bireysel olarak buna kafa yormalı ve toplumsal olarak karar alınmalı. Bu yaklaşımda olursak bunlar geride bırakılabilir. Bu noktada eşitliğin temel kavram olması gerektiğine ve insanların ten renginden dolayı ayrımcılığa uğramaması gerektiğine inanıyorum.” yanıtını verdi.

Larkin’in öne çıkan diğer açıklamaları şu şekilde:

“Bu kadar iyi basketbol oynamamızın en büyük etkeni bir aile olmamız. Herkes birbrini önemsiyor ve aramızda kıskançlık, ego yok. Arkadaşlarınızla böylesi bir ortam yarattığınızda siz de tam anlamıyla kendinizi ifade etmiş ve oynadığınız basketboldan keyif alıyorsunuz. Takımımızda istatistik kağıdındaki verilerin önemi yok. Bizim hedefimiz takım başarısı ve işin en büyük sırrı bu. Eşiniz, dostunuz, ailenizle birlikte basketbol oynadığınız bir ortamda da büyük keyif alıyorsunuz.

Çoğunuzun bildiği gibi bazı ağrılarla oynuyordum ve bu pandemi dönemini de tedavi ve rehabilitasyon süreciyle geçirdim. Yüzde yüzümle geri dönebilmek adına bunu yapmalıydım. Takımım herhangi bir ağrıyla sahaya çıkmamın önüne geçerek bana fırsat verdi, bu konuda onlara teşekkür etmek itiyorum. Şimdi de tam anlamıyla sağlıklı olacağım için bugüne kadar oynadığım oyunun daha da üstüne çıkacağım. Takımda geçen sezonki tüm taşların halen yerinde olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda daha gerçek Shane Larkin’i görmediniz ve bunu izletmek için sabırsızlanıyorum.

Obsesif Kompülsif Bozukluk konusunda hayatımda hiçbir şey değişmedi ve virüs durumuna da hazırlıklıydım. Esasında 15 yıldır insanların genelinin şu an yaşadığı gibi yaşadım. Benim açımdan bu dönemde hiçbir değişiklik olmadı.

Yapılan anketlerde önde olmak bende güzel duygular uyandırıyor. Rakiplerinizin sizi bu şekilde değerlendirmesi oldukça güzel ve size saygı duyduklarını gösteriyor. Ben de aynı şekilde onlara saygı duyuyorum ancak ben bireysellikten öte takım açısından bakıyorum duruma. Takımımdaki diğer isimler, emek veren arkadaşlarım olmadan kendi başıma hiçbir şey başaramazdım. Bireysel olarak karşılaşamaktan en keyif aldığım oyuncu Mike James. Takım olarak düşünüldüğünde ise CSKA, Real Madrid ve Barcelona gibi genellikle bu seviyelerde oynayan takımlara karşı oynamak bana keyif veriyor.

Her zaman aç bir oyuncuyum. Her zaman çok istekli ve dahasını hedefleyen biriyim. Will Clyburn ve Bryant Dunston’a baktığınızda geçen sezon uzun süreli sakatlıklar yaşadılar ve en az benim kadar aç olacaklar. Ancak ben de şimdiki halimi size aktaracak olursam geçen sezon yaşadıklarımızdan sonra kızgın ve kırgınım. Çok motiveyim ve Final Four’a dönüp şampiyonluğu elde edebilmek konusunda son derece hazır ve açım.

Son dönemin gelmiş geçmiş en iyi performansını sergileyip sergilemediğime karar verecek kişi ben değilim. Ancak çoğu kişinin hemfikir olduğu ve istatistiklerin gösterdiği bir şey de var. Ancak bu performansları şampiyonlukla taçlandırabilseydik o zaman ben de derdim, ‘Sezonun en iyi performansını sergiledim.’ diye. Ancak sezon tamamlanamadı ve bu bizde büyük bir kalp kırıklığı yarattı. Geçtiğimiz sezon hem skor üretmede hem de yaratacılıkta önemli performanslar sergiledim ancak hem çabukluk hem de atletizm konusunda tam anlamıyla performansımı parkeye yansıtabildiğimi düşünmüyorum. Geçen sene yüzde 85 performans gösterdim diyebilirim ama bu tedavi sürecinden sonra yüzde 100 performans sergileyeceğim. O zaman nasıl bir Shane Larkin olacak bunu görmek için ben bile oldukça heyecanlanıyorum. Geçen sezon gördüklerinizi unutun, bu sezon çok daha fazlasını göreceksiniz.

Geçen sezon sıkıntılı bir süreç yaşandı ve virüsten birçok kişi etkilendi. Kolay bir karar olmadığını düşünüyorum. Biz sezonun bir şekilde bitmesini çok istiyorduk, büyük favoriydik ve şampiyonluğa ulaşmak için şansımız çok yüksekti. Bizim açımızdan sezonun iptali büyük hayal kırıklığı oldu. Ama bu durumla bir şekilde barışmak durumundaydık çünkü söz konusu olan şey hayatlardı. Sezon devam etseydi ve bir oyuncunun kendisine veya ailesinde bir olumsuzluk yaşansaydı daha büyük sıkıntı olurdu. Bu nedenle doğru kararların alındığını düşünüyorum. İnsan hayatı her şeyden daha önemli. Takımımıza gelince de bizim gibi aile birlikteliğini yaşayan belki Real Madrid dışında hiçbir takım yok. Halen en büyük favorilerden biriyiz.

Dürüst olmak gerekirse Ataman NBA stilinde bir koç. Avrupa’daki koçların çoğu şu an baktığımızda belli kalıplar içinde oynamayı seviyor. Ancak biz Ataman yönetiminde oldukça hızlı ve akıcı bir oyun oynuyoruz. Efes’in zaten bir NBA tarzı var, bir NBA takımı gibiyiz. Kadroya baktığınızda son derece kaliteli, NBA kalitesinde oyuncuları barındıran kadromuz var. Belki başlarda sıkıntı yaşadım çünkü benden beklenenleri tam anlamıyla kavrayamamıştım ancak devamında koç ile birbirimizi anlama konusundaki sıkıntılarımızı aştık ve performansım da artmaya başladı. Oyuncularını özgür bırakan, onlara güven veren, onlarla birlikte yaşayan bir koç. Son derece takdir edilesi bir isim ve o olmasaydı takım olarak elde ettiğimiz başarıları yaşayamazdık. Halihazırda kendisi de NBA’de koçluk yapabilecek bir isim ama hayatın neler getireceği de bilinemiyor.

Anadolu Efes tutkunlarını salonlarda daha çok görmeye başladık. Bizi oldukça iyi destekliyorlar ve artık içeride kaybetmemiz onlar sayesinde kolay değil. 49 sayı atıp rekor kırdığım maçtan sonra takım arkadaşlarım ve taraftarlar olmadan bunu başaramayacağımı söylemiştim. Onların o gülümseyen yüzlerini, pozitif enerjilerini bir an önce görebilmeyi umuyorum. Umarım hemen tribüne dönerler, onların ize kattığı pozitif enerjiye ihtiyacımız var.

Salonlarda taraftar görebiliyor olmak her zaman güzel. Onların varlığı çok önemli ve size bir yandan da ev sahibi avantajı veriyor. Bir yandan sürdürülen Covid-19 mücadelesi de var baktığınızda. Seyircili oynanacaksa gerekli önlemler mutlaka alınmalı. Nasıl kararlar verilecek ve bu süreç nasıl en güvenli şekilde yürütülecek biz de ilgili kararları ilgiyle takip ediyor olacağız.

NBA izlemek için en önemli neden dünyanın en yetenekli oyuncularını bulundurması. Diğer neden ise görüp görebileceğiniz en atletik oyuncular orada. EuroLeague içinse koçların eşsiz rekabeti ve her top için mücadele eden oyuncular izleyeceksiniz diyebilirim. NBA’de savunma olmadığını söyleyemem ancak kurallar nedeniyle savunma yapmak hakikaten daha zor. Avrupa’da ise takım savunmalarının çok daha geçerli ve iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Milli formayı giymeyi sabırsızlıkla bekliyorum ve çok heyecanlıyım. Milli forma ile mücadele edebilmeyi ve takım arkadaşlarımla başarılar yakalamayı heyecanla bekliyorum.

En çok liderlik niteliklerimi, liderlik özelliklerimi geliştirmem gerektiğini düşünüyorum. Teknik açıdansa her konuda daha da gelişim göstermeliyim. Skor üretmek, asist yapmak, çabukluk gibi…

NBA’de tercih ettiğim bir takımın olduğunu söyleyemem. Daha önce NBA’de oynadığım takımlarda da bana en büyük desteği veren ve ilgi gösteren takım Celtics’ti ve bunun için kalbimde yerleri ayrı. Bana oynama fırsatı verecek herhangi bir takımda mücadele edebilirim.”

Süper yıldız, toplantıya veda cümlesinde ise “Burada bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. Bir şekilde bu dönemi atlatmaya çalışıyoruz. Sorularınızı elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım. Herkese sağlık günler diliyorum. Umarım bu süreci bir an önce atlatırız.” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler