Patrick Beverley, ters bir pozisyon sonrası Russell Westbrook’u sakatlamasa belki de şu an geçtiğimiz sezonun finalisti hatta belki de şampiyonu hakkında konuşuyor olacaktık ama olmadı. Russ’ın sakatlığına her anlamda hazırlıksız yakalanılınca tüm teknik ekip ve kadro serbest düşüşe geçtiğinden Memphis’ten ancak bir maç alabilmişti Thunder. Durum böyle olunca eleştiri oklarının hedefine Scott Brooks ve Sam Presti konulmuştu. Presti’nin saçma sapan Fisher hamlesi ve sezon başındaki Harden takası konuşulup duruldu. Sonuç olarak Presti’nin çuvalladığı çoğu çevre tarafından kabullenildi. Aynı şekilde sezon başı kontrat imzalanan Scott Brooks’un coaching aşamasında gösterdiği, daha doğrusu gösteremediği dirayet de takımı sıkıntıya sokan bir diğer problemdi. Tüm bunlara rağmen Thunder’ın halihazırda ESPN NBA ranking’de ilk beş sırada yer alan iki oyuncusu var ve yeniden ayağa kalkma gücüne sahipler. Zaman ayağa kalkma zamanı!

OKC_Lamb_Jeremy

Off-season’u pek iyi geçirdiği söylenenemez Thunder’ın. Harden takasının ardından takımın yeni altıncı adamı olan ve bu görevi başarıyla yerine getiren Kevin Martin’i kadroda tutamadılar. Kevin Martin’i kadroda tutamayınca, Mike Miller’la anlaşma zemini arandı ancak o da tercihini Memphis’ten yana kullandı. Durum böyle olunca Thunder’ın o bölge için kullanabileceği tek adam Jeremy Lamb kaldı. Andre Roberson ve Steven Adams drafttan geldiler. Free Agency olarak da Ryan Gomes ile sözleşme imzalandı.

 

Oklahoma City Thunder v Los Angeles Lakers

ANAHTAR OYUNCU

Anahtar oyuncu herkesin tahmin edebileceği üzere Kevin Durant. Russ’ın yokluğunda sorumluluğu daha da artacak olan Durant’in bu sezon daha farklı bir rol alacağı konuşuluyor. Scott Brooks’un da pre-season maçlarında onu kullanış şekli göz önüne alındığında playmaker görevini üstleneceği öngörülüyor. LeBron gibi. Geçtiğimiz sene ribaunt konusunda gösterdiği gelişim herkesin malumu. Bu sene bu playmaking işini de kotarabilirse çok rahat LeBron’la aşık atabilecek konuma gelecektir. Özellikle ilk 1 ay Russ’ın olmayacağı düşünülürse takımın tüm skor yükü neredeyse onun üzerine yığılacak. Tabii görünen bu, pre-season maçları içerisinde Reggie Jackson ve Jeremy Lamb’in gösterdiği performanslar bir nebze de olsa umut aşılamış durumda Thunder taraftarlarına. Ibaka’nın da hücum repertuarını daha da geliştirdiği düşünülürse, Durant’in omuzlarındaki bu ağır yük hafifleyebilir.

 

Oklahoma City Thunder forward Kevin Durant talks to guard Reggie Jackson as they play the Memphis Grizzlies in the second half of Game 5 of their NBA Western Conference semi-final playoffs in Oklahoma City.

BEKLENTİLER

Takımdan beklentiler tabii ki büyük. En azından bir NBA finali elzem. Kulislerde bunun bile yeterli olamayacağı Thunder’ın şampiyon olamaması halinde Scott Brooks ile yolları ayıracağı konuşuluyor. Bu iddiayı İstanbul’da bizzat sordum Scott Brooks’a, her ne kadar ”takıma konsantreyim şu an için bunları konuşmamız doğru değil” dese de o da bu durumun farkında. 6. adam boşluğunu Jeremy Lamb ile dolduracaklar. Yine Reggie Jackson, Perry Jones benchin önemli elemanları olmaya adaylar. Nick Collison ve Ryan Gomes gibi görev adamları da kenardan gelip işlerini yapacaklar her zamanki gibi. Çaylak Steven Adams’ın da sezon öncesi gösterdiği performans düşünülürse, kağıt üzerinde güç kaybeden Thunder benchinin bu sene daha fazla potansiyel gösterdiğini söylemek gerek. Tabii Derek Fisher mümkün olduğu sürece az dakika alırsa!

Screen-Shot-2013-05-16-at-11.37.47-AM

EKSİKLER

Haliazırda en büyük eksik coach. Staff’tan Mo Cheeks’in de ayrılmasıyla Scott Brooks’un ekibinin zayıfladığı düşünülebilir. Zaten güçlü değildi, orası ayrı konu. Coaching konusunda Brooks’un başarısız olduğu ve playbook açısından ligin en zayıflarından olması Thunder’ın elini kolunu bağlayan durumlardan birisi. Özellikle Russ’ın yokluğunda playoff’ta bunun sıkıntısını çokça çekti Thunder. Scott Brooks’un yanı sıra Thunder’ın iki önemli problemi daha var. Bunlardan büyüğü tabii ki Perkins. Tamam, güçlü karakter; Thunder’ın belki de soyunma odasındaki lideri ama olmuyor be. Thunder’ın selameti açısından Kendrick Perkins sahada ne kadar az kalırsa o kadar iyi. Diğer problem ise Derek Fisher. Savunmada takımı acayip derecede eksik bırakıyor, buna ek olarak şut sokamadığı zaman hiç çekilmiyor.

 

68a0e338_thunder

Batı’da büyük ihtimalle ligi 1 ila 3 arası bir yerde bitireceklerdir. Hedef final. Ancak final yolundaki rakipleri daha güçlü bu sene. Gerek Clippers gerek Memphis gerekse San Antonio bu sene contender olabilmek için Thunder’ı zorlayacaktır. Ancak ben yine de Thunder’ın final oynayacağını düşünüyorum. Gerçi bu Russ’ın dönüşüne bağlı. Bakalım neler gösterecek zaman.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir