Serkan Erdoğan’dan Açıklamalar (TB Özel)

Pınar Karşıyaka kulübü bünyesinde geçtiğimiz günlerde alt yapıda görev almaya başlayan eski Milli Basketbolcu Serkan Erdoğan, dün akşam TrendBasket’te canlı yayınlanan TBL&Avrupa Kupaları programının konuğuydu. Kendisine tüm sorularımıza verdiği detaylı, içten yanıtlar için bir kez daha buradan teşekkür ederiz.

Bu keyifli sohbeti dinlemenizi tavsiye ediyoruz (buradan dinleyebilirsiniz), ancak buna vaktiniz yoksa Serkan Erdoğan’ın açıklamalarını kısaca bir şekilde toparlayalım dedik:

Antrenörlüğe Başlama Kararı

Uzun bir basketbolculuk kariyerini geride bıraktıktan sonra basketboldan kopmak kolay değildi. Bu uzun senelerde elde ettiğim bilgi ve birikimi benden sonra gelecek nesillere aktarmakla yükümlü hissediyorum kendimi. Bunun için bir adım atmam gerekiyordu ve çok doğru bir yerde, çok doğru bir kulüpte buna başladım. İnşallah Karşıyaka Spor Klübü içerisinde, koç olarak idollerimden biri olan Ufuk Sarıca’nın açtığı yolda ilerlemek istiyorum. Altyapıdan başlayarak, önce kendimi geliştirip, doğruları öğrenip, Ufuk ağabey gibi ben de Karşıyaka takımında antrenörlük yapmak istiyorum.

https://twitter.com/serkanerdogank1/status/534384792905973761

Neden Türk Oyuncuları Avrupa’ya Gitmiyor?

Bence en büyük sorunlardan biri şu, ülkemizde bu seneye kadar Türk oyuncular -orta sınıf oyuncular dahil- çok iyi paralar kazanıyorlardı. Bu yüzden Real Madrid, Barcelona seviyesine çıkamayan oyuncular “Niye oraya gidemeyeyim” diyordu parayı düşündüğü zaman haklı olarak. Ama ben mesela kendimden örnek verecek olursam, büyük takımda da oynadım, kariyerimin sonlarına doğru orta sınıf takımına da parayı önemsemeden gittim. Bizim şu anda en az 10 oyuncumuz ACB’de orta sınıf takımlarda oynar. Tabii bunun için parayı ikinci planda tutmaları gerekiyor çünkü oralarda paralar gerçekten çok düşmüş durumda. Orada oynayamayacağımızdan değil oynarız, bu kalitemiz var ama oralarda oynamak fedakarlık istiyor. Bir de yabancı ülkede oynamak kültür meselesi, bunun da oyuncunun içinde olması gerek. Farklı bir kültüre uyum sağlamak için kendini buna hazır hissetmesi lazım. Bu olmayacak bir şey değil ama maddi konular oyuncularımızda biraz daha ön plana çıkıyor.

Neden Sadece Isınırken Smaç Yapıyordu? (Tofaş günlerinden, Ersin İleri’nin sorusu üzerine)

Ben şu anda gençlere sizin yaşınızdayken smaç vuruyordum diyorum, hatta Ender Arslan’a bile söylüyorum ama bana inanmıyorlar. Gençken gerçekten iyi sıçrardım ancak daha sonra bildiğiniz gibi dizlerimden ciddi sıkıntılar yaşadım. Benim dizlerimin kıkırdak yapısı kuvvetsizdi ve aşınmaya müsaitti. Ben yaklaşık 10-15 sene diz ağrısıyla oynadım ve bu benim atletik özelliklerimi etkiledi. Ben iyi sıçrayan, patlayıcı özellikleri olan bir oyuncuydum ama bu diz sakatlıkları beni hep sınırladı. Tofaş’tayken niye smaç vurmuyordun sorusuna gelecek olursak, ben sayı olsun da smacı kusur kalsın diyordum açıkçası. Turnike de iki sayı, smaç da iki sayı deyip pek maceraya girmedim dürüst olmak gerekirse.

Neden Takımlarını Defansif Oynatıyor (Bilgisayar oyunu FM’de, kendisinin kariyerinde menajerliğini yapmış Çağlar Coşkun’un sorusu üzerine)

Örneğin benim eski koçlarımdan Velimir Perasovic de oyuncuyken savunmayla hiç alakası olmayan birisi olmasına rağmen koçken savunmaya çok önem veriyordu ve ben buna hep şaşırmışımdır. İşin bu tarafına geçince gördüm ki ben de böyle bir antrenör olacağım. Demek ki işin doğansında bu var ve bilinç altnıdan ortaya çıkıyor.

Karşıyaka’dan Öğrencisi Mertcan Solkol

Mertcan ile yeni tanıştım, daha iki hafta oldu ancak atletizmi beni çok etkiledi. Bir yandan da üzülmüyor değilim keşke onunla iki yıl önce tanışmış olsaydım diye. Bugün çok farklı bir mentaliteye sahip olabilirdi. Bu atletizmini en iyi değerlendirmesi gereken yer olan savunmada çok daha etkili olabilir. Onunla özel olarak ilgileniyorum, bu sene birlikteyiz. İstikbali olan bir oyuncu ancak kafa yapısını değiştirmesi lazım. Eğer bunu aşarsa savunmanın verdiği enerjiyle hücumda problem yaşayacağını sanmıyorum. Şutu olan bir oyuncu ve benim en önem verdiğim şey, şutu atarken tereddütü yok. Mesela Furkan Korkmaz’ı gördüğümüzde 17 yaşında ama sanki 30 yaşındaki bir oyuncunun öz güveniyle atıyor. Cedi ve Furkan’ı Mertcan’ın önüne geçiren faktörler ise pozisyon bilgisi ve iyi savunma. Ben Mertcan’la da bunu konuşuyorum. Senin işin altyapıda çıkıp 40 sayı atmak değil, A Takıma katkı verebileceği yönlerini geliştirmek.

Karşıyaka Altyapı Kadrosu

Takımda iyi bir birliktelik var, geleceği olan oyuncular var kadromuzda. Beni asıl heyecanlandıran Yıldız ve Minik kategorilerinde de heyecan verici oyuncular var. Benim önemli katkılarım olacağına inanıyorum. Onlarla çalışacağım için çok heyecanlıyım. Gerçekten pırıl pırıl oyuncular gelecek bundan emin olabilirsiniz. Benle çalışmak için her türlü imkanları var, salonlarımız da yeterli dolayısıyla işe akıllarını yatırırlarsa 3-4 sene içinde önemli oyuncular geleceğini düşünüyorum.

2006 Dünya Kupası’nda Başarıyı Getiren Faktör

Başarıyı getiren en önemli faktör atmosferdi. Zaten her zaman böyle olur, en önemli 1-2 oyuncu gelmediğinde onların yedekleri çok iyi oynar. Bu her zaman böyledir. O sene takımımızın en iyi 1-2 oyuncusu gelmeyince bizim zaten iyi oynamamız kaçınılmazdı. Biz daha iyi bir derece bile alabilirdik, grupta Yunanistan maçını son saniyelerde kaybetmesek daha iyi olabilirdi. Zaten o atmosferin devamında 2010’da Dünya ikinciliği geldi. Güzel bir jenerasyondu Türkiye’de bilmiyorum bir daha gelir mi? Furkan’ın Cedi’nin liderliğinde onların jenerasyonu inşallah bizden daha iyi başarılar yaşatır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler