Sekizli final günlükleri #2-3 | İki gün 75 kuruş farkla tek pakette

İkinci gün, çeyrek finalin Golyat-Davut tipi eşleşmelerinden biriyle başladı. 2018 şampiyonu AEK, tecrübeli ve parıltılı kadrosuyla genç ERA Nymburk’un karşısına çıktı. Maç öncesi incelememde vurguladığım üzere, Nymburk maça tempoyu her fırsatta yükselterek başladı. Erken hücumlar Çekya ekibine ilk dakikalarda skor avantajını verdi. Keith Langford’un elinde duran top ve statik AEK hücumu ilk çeyrekte zorlanırken, Yunanistan temsilcisi tecrübe kokan fauller alarak zevahiri kurtardı. Langford’ın savunmacısı Vojtech Hruban’a üç dakikadan kısa sürede iki faul aldırması ve Omar Prewitt’in o andan sonra Langford’ın ana savunmacısı olması maçın önemli olaylarından biriydi.

Langford ve Tyrese Rice’a gelen baskıları ilk olarak çembere topsuz koşularla kıran AEK, asıl farkını sahaya tecrübesiyle koydu. Nymburk’u ilk çeyrekte beş top kaybına, basit faullere sürükleyen sarı siyahlılar, ikinci çeyrekteyse potansiyeline bir tık daha yaklaştı. Skorerinin elinde topu durdurmayan AEK, ikinci beşiyle Nymburk’un zayıf bençine karşı farkını belli etti. O ana kadar üç sayılık atışlarda düşük yüzde tutturan Yunanlar, daralan Nymburk savunmasına karşı bu sefer close-out’a atak seçeneğini kullandı ve açılan orta mesafe imkanlarını değerlendirdi. Maç yavaş yavaş AEK’in kontrolüne giriyordu. Nymburk ise kolay top kayıplarına dur diyemedi. Maç öncesi incelememde önemini vurguladığım Stephen Zimmerman ve genel olarak Nymburk beş numaraları ise ne savunmada ne hücumda umut verebildi.

2-3 alan savunması, hayaller, gerçekler

Maçın belirleyici sekansı 23 ila 26. dakikalar arasında yaşandı. Nymburk’un 2-3 alan savunması uyguladığı altı AEK hücumunun beşi basketle sonuçlandı. Altı hücumda 11 AEK sayısına karşı aynı sekansta tamamı serbest atışlardan üç Nymburk sayısı ve dört top kaybı izledik. 2020 NBA Playoffları boyunca Brad Stevens, Frank Vogel ve Erik Spoelstra gibi koçlarca popülerleşen alan savunması, Atina’da aynı efekti vermedi. AEK kısaları topla ortaya bolca girdi ve bu, kolay basketlerle boş atışları beraberinde getirdi. Hayaller ile gerçeklerin tutmadığı noktada skor 63-50’ye gelirken, maçın kalanında Harding ve Hruban’ın sorumluluk alması sonucu değiştirmedi. Nymburk cephesi 82 sayı atmasına rağmen kaçırdığı 11 serbest atış için duvarlara yumruklar atıyor olmalı.

Basketbolun en güzel anları

Günün ikinci maçı iki İspanya Ligi temsilcisi Iberostar Tenerife ile Casademont Zaragoza’yı karşı karşıya getirdi. Bu maçta basketbolu neden sevdiğimizi bir daha hatırladık açıkçası.

Şampiyonlar Ligi’nde iki final oynayıp birini kazanan Tenerife, en büyük silahı Shermadini’ye sol blokta indirdiği toplarla maça başladı. Zaragoza’nın yardımları ise Gürcü uzun tarafından başarıyla işlendi. Brussino’nun iki faulü sonrası Seeley, Ennis, San Miguel’i aynı anda oynadığı kısa beşle yaşamına devam eden Zaragoza, yapması gerektiği gibi tempoyu artırdı. Tempoyu kontrol eden taraf Diego Ocampo’nun öğrencileriydi ancak yeterince ball-handler’a sahip Tenerife yüksek tempoya karşılık vermekte hiç zorlanmadı. Özellikle ikinci çeyrekte maç NBA normal sezon maçlarına döndü. Yüksek tempo, takımların en güvendiği setleri oynadığı hücumlar, keyifli basketbol. Basketbolun en güzel anlarına şahit olduk ikinci on dakikada.

Fitipaldo-Huertas ikilisinin aynı anda Shermadini ile birlikte oyunda olması Tenerife’nin pick-and-roll opsiyonlarını ve verimliliğini arşa çıkardı. Top büyük bir hızla döndü, sayılar da aynı hızla geldi. Zaragoza tabii ki boş durmadı; penetrecileriyle çemberi zorlamaya ve Tenerife’nin ikili oyun savunmasını doğru alan paylaşımıyla cezalandırmaya devam etti. Tenerife gibi kaliteli bir savunma takımı gereken ayarlamaları yaptı ancak Shermadini’nin kenarda nefeslendiği anlar büyük sorun teşkil ediyordu. Zaragoza, özellikle Shermadini kenardayken, hem beş numaraları hem forvetleriyle ribaundlara konsantre olup, tarafların İspanya Ligi’nde oynadığı maçın aksine ribaundlarda üstünlük sağladı. Zaragoza’nın ikinci şans sayıları can yakarken, Tenerife hücumu da üçüncü çeyrekte Gürcü uzuna bel bağlayınca işler Adalılar adına zora girdi.

Bireysel eşleşmeler

Bu tip bir maçta, tek akşamda eliminasyon söz konusuyken, bireysel eşleşmeler ayrı bir önem kazanır. İçinde bulunduğumuz maç için Robin Benzing-Tyler Cavanaugh eşleşmesi tamamıyla Benzing’in lehine işledi. Birleşik Amerikalı oyuncuyu sık sık zor durumlarda bırakan Benzing; Shermadini’nin bitime beş dakika kala dördüncü faulünü aldığı, Georgios Bogris’in performansını (+/-) metriğindeki (-21) sayısının anlattığı durumda Cavanaugh ile baş başa kaldı. DJ Seeley, Rasheed Sulaimon gibi isimlerin de Tenerifeli meslektaşlarına kritik anlarda, hatta ikinci yarının çoğunda fiziksel olarak üstünlük sağlaması da Aragonluların işini kolaylaştırdı. Shermadini’nin bitime 53.9 saniye kala beşinci faulünü alması, onun gibi bir go-to player’a sahip olmayan Zaragoza’ya derin bir nefes aldırdı.

Tecrübe iki yönlü bir otobandır

Sekizli final organizasyonunun ikinci günü gösterdi ki tecrübe iki yönlü bir otobandır. Edinmek için çok uğraşı gerekir fakat tecrübeyi doğru zamanda göstermek de bir o kadar hayati bir beceridir. AEK, Nymburk karşısında bunu yapabilmişken, tecrübeli Tenerife kritik anları buraları görmemiş rakibinden daha iyi oynamayı başaramayarak evine erken döndü.

Sekizli final ikinci gün | Tecrübe iki yönlü bir otobandır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler